Gazete Emek-Amazon'un işini yapan Ceva Lojistik'in Dilovası deposu önünde bir araya gelen DGD-SEN üyesi depo işçileri, "Sendika hakkımız söke söke alırız" ve "Depo işçisi köle değildir" sloganları attı.

Burada açıklama yapan DGD-SEN Genel Örgütlenme Sekreteri Kemal Yılmaz, "İçerdeki çalışma temposunun yirmili yaşlarındaki genç işçilerin 40-50 yaşlarında çalışamaz duruma getirecek şekilde olduğunu söyledik. İçerideki mobbing ve denetim ekipleri aracılığıyla işçilerin psikolojilerinin günlük rutinlerini de aksatacak düzeyde bozulduğunu, uzun çalışma saatlerinin dayatıldığını, hafta sonu dinlenme haklarının gasp edildiğini ve tüm bunların yasaya aykırı olduğunu defalarca hem Amazon’a hem de ilgili bakanlıklara ilettik. Bugün burada olmamızın nedeni de bu ölümüne çalıştırma rejiminin kendisidir. Bu depoda her yıl yüzlerce işçi meslek haklarına yakalanmakta, yaralanmakta yaşamlarına engelli olarak devam etmektedir. Bu depo uzun çalışma saatlerine karşı asgari ücret cehennemidir" dedi.

"YASALAR NASIL AMAZON'A DOKUNMUYOR?"
2022 başı itibari ile üyelerinden sendikalarına gelen şikayetlere değinen Yılmaz, "İşçilerin örgütlenme nedenlerinin başında olan mola ve yemek sorunu artarak ölümcül boyutlara gelmiştir. 2 Kasım gecesi Amazon depolarında yüzlerce işçi yemekten zehirlenerek revire ve hastanelere ulaşmaya çalışmıştır. Zehirlenen ama ayakta durabilecek işçiler çalışmaya zorlanmış ve bu depolarda bayılana kadar çalıştırılmıştır. Yemek şirketi yalnızca uyarılmış ve bu umursamazlık yüzünden 6 Kasım’da 12 işçi daha zehirlenmiştir. Ve en son geldiğimiz noktada 28 Ocak günü yaklaşık 50 işçi yemekten zehirlendi. Yaklaşık diyoruz, çünkü zehirlenen işçiler ayrı ayrı özel hastanelere götürülerek oluşacak kamuoyunun önüne geçilmeye ve işçilerinden birbirinden haberdar olmasına engel olunmaya çalışıldı. Bu süreçte işveren gerekli önlemleri almak yerine zehirlenmelere, denetimsizliğe, ucuz ve zehirli yemeğe itiraz eden üyelerimizi ve komitede olan işçileri diğer işçilere gözdağı vermek için işten atmayı tercih etti. Bu işten atmalara itiraz eden işçilere ise cezasızlığın verdiği pişkinlik ile 'Mahkeme kapıları sizi bekler istediğiniz yere şikayet edebilirsiniz' dendi. Peki Amazon nasıl elini kolunu sallayarak bu kölelik düzenini sürdürüyor, nasıl oluyor da yasalar Amazon’a işlemiyor?" diye sordu.

"Bizler Çalışma Bakanlığını iş yasalarını delik deşik eden, haklarımızı yok sayan ve bizleri zehirleyen Amazon’u denetlemeye çağırıyoruz" diyen Kemal, "Bir sonraki zehirlenme hem sizin hem de Amazon için bu kadar rahat atlatılamayabilir. Amazon işçileri zehirlerken, sendika üyesi işçiler atılırken bakanlık sadece seyrederken bizlere direnmek dışında başka seçenek kalmamıştır. İşçilerin sağlığı şirketlerin karlarından daha değerlidir" dedi.


Kaynak: Evrensel 

Editör: TE Bilişim