Gazete Emek- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ekonomi Masası üyeleri, 15 Mart’ta Van’da ziyaret ettikleri esnaf ve meslek odalarının sorunlarına ilişkin hazırladığı raporu tamamladı. 11 başlıkta toplanan raporda, esnafın yaşadığı ekonomik zorluklar, pandemi nedeniyle halen kapalı tutulan Kapıköy Sınır Kapısı, 10 yılı aşkın bir süredir yapımı tamamlanmayan çevre yolu, stadyum ve otogar gibi sorunlara yer verildi.

CHP Van İl Başkanı Mehmet Kurukcu, partisinin hazırladığı raporu Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirdi.

“ÇALIŞANINI İŞTEN ÇIKARAN ESNAF SAYISI DA FAZLA”

Kent esnafının, yaşadıkları ekonomik sorunlar karşısında iktidar partisinden bir beklenti içerisinde olmadıklarını belirten Kurukcu, pandemi sürecinde yaşanan sorunlara değindi. Bu süreç içerisinde kentte 800 esnafın sicil kaydını sildiğini aktaran Kurukçu, 20-25 bin TL arasında kira veren esnafa yapılan 750 TL’lik desteğin dertlere derman olmadığını kaydetti.

Esnafın yaşadığı sorunların başında kira ve ödenmeyen çeklerin geldiğini ifade eden Kurukcu, “Bunun yanında çalışanını işten çıkaran esnaf sayısı da fazla. Son bir yıl içinde 800 esnafımız sicil kaydını silmesi, esnafların çok büyük bir ekonomik kriz içerisinde olacağını gösteriyor” diye konuştu.

KENTİN SORUNLARI

Kentteki sorunlara dair dönemsel olarak faaliyet raporu hazırladıklarını aktaran Kurukcu, son hazırladıkları raporu da partinin Genel Merkezi’ne sunduklarını ifade etti. Raporda öne çıkan başlıklar arasında çevre yolu, otopark, otogar, stadyum, imar, yapı ruhsatı, kent meydanı, Van Gölü’nün korunması, güven, ulaşım ve hayvancılık geldiğini dile getiren Kurukcu, “Bu sorunların hepsini yerinde inceledik. Çevre yolunun yapılamamasını yerinde inceledik. Rapor kapsamında tüm sivil toplum örgütlerini ziyaret ettik. Sorunların çözümü noktasında elimizden geldiğince çaba sarf edeceğiz” dedi.

“KAPININ KAPALI OLMASI BÜYÜK BİR SORUN”

Ülkedeki bütün sınır kapılarının açık olduğunu ancak bölgedeki kentlerde bulunan kapıların kapalı tutulduğuna dikkat çeken Kurukcu, bu kapılardan birisinin de Van’da olduğunu kaydetti.

Bu durumdan kaynaklı kentteki 170 otelden 150’sinin iş göremez halde geldiğini vurgulayan Kurukcu, “Kapının kapalı olması büyük bir sorun. Neden sadece Doğu ve Güneydoğu’daki 3 kapı kapalı? Esnaf iktidardan artık umudunu kesmiş. Beklentileri de yok. 5 yıl önce 20 otel varken şimdi 170 otel var. Bu oteller çoğu İranlı turistler için açıldı. Eğer sınır kapısı açılırsa bile bunun kontrollü bir şekilde açılmasını istiyoruz. İranlı turistler Van için çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

Çevre yolunun yapılamaması ve bu yoldan kaynaklı yapılan kamulaştırmaların da başlıca sorunlar arasında geldiğini kaydeden Kurukcu, “10 yıldır çözülemeyen sorunlar aslında en fazla 2 yılda çözülür. Yine stadın olmaması da sorun. Trabzon’da deniz doldurulup üstüne stadyum yapılıyor ama Van’da takımımız 2’nci ligde olmasına rağmen bir stadyumumuz yok” şeklinde konuştu.

Kaynak: Dokuz8haber