Gazete Emek - Dünyaca tanınan Kürt soprano Pervin Çakar, 1’inci Süleymaniye Halkların Sesi Festivali kapsamında konser verecek.

Rûdaw’a konuşan Pervin Çakar, konserde Kürtçe (Kurmanci, Sorani ve Zazaki lehçelerinde) ve İtalyanca operalarını seslendireceğini kaydetti.

Konser, Süleymaniye’deki Romani Tiyatrosu’nda gerçekleşecek.

Çakar, eserlerine piyano ve dudukla hayat vereceğini dile getirdi.

Kürt müziğini bıraktığı belirtilen Sanatçı Pervin Çakar’dan açıklama: Yoruldum

Konser çerçevesinde Çakar, Halepçe Katliamı kurbanlarının anısına bir esere yer verecek, Kürt şairler Şêrko Bêkes ve Evdilla Peşêw’in şiirlerini okuyacak.

Bugün başlayacak olan festival 11 Eylül’e kadar devam edecek.

PERVİN ÇAKAR NE DEMİŞTİ?

Pervin Çakar sosyal medya hesabından şu açıklamayı yapmıştı:

Yoruldum sevgili dinleyenlerim ve takipçilerim yoruldum. Büyük heyecanla albüm kayıtları yapıp sizlerin beğenisine hep sunmaya çalıştım. Negatif eleştiriler, hakaretler ve beni hedef göstermeye çalışanlarla mücadele etmekten yoruldum. Hassas bir kalbim var. Ben ne Kürtlüğümden, ne kültürümden ne de sanatımdan koparım. Çünkü nereden geldiğini iyi bilen biriyim. Bana her nerede olursam olayım ilham verdi kimliğim. 

Opera benim hayatım. 20’li yaşlarımdan bu yana kendimi opera dünyasının engin deryasına attım. Şehir şehir, ülke ülke gezdim sesimi dinleterek. 2012 yılından sonra bütün enerjimi Kürt müziğini anlamak, dinlemek ve sevdiğim eserleri kaydedip sizlerle paylaşmak ile geçirdim. Patreon üzerinden bana gelen desteklerle/katkılarla ya da çoğu kez kendi çabalarımla bunu severek, isteyerek ve kimseye gönül koymadan yaptım. Çok güzel çalışmalar oldu kanımca.

Ben hepinizden razıyım. Fakat hayatı boyunca müzik dünyasında savaşmış ve mücadele etmiş bir kişi olarak çok kez kırıldım, kızdım, gözyaşı döktüm. Bir kaç tane daha hayata geçirmek istediğim albüm projem var. Asıl mesleğim opera o nedenle kendi alanımda eğitim aldığım operaya yoğunlaşmak istiyorum. Bunu anlayışla karşılayacağınızı umut ediyorum. Kürt müziği hep kalbimde. Çünkü eşsiz. 

Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlarım

Editör: Bekir GÜNEŞ