Gazete Emek - Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Hakkari Belediyesi'ni 3 Haziran'da atanan kayyıma karşı başta Hakkari olmak üzere onlarca kentte nöbet eylemleri başlatan DEM Parti kayyıma karşı eylem ve etkinlikleri büyütme kararı aldı. 'Kayyım Gaspına Karşı Yeni Eylem Planı' adı altında Hakkari'den İstanbul'a kadar direniş daha da büyütülecek.

HAKKARİ VE İSTANBUL'DA NÖBET EYLEMLERİ

Kayyıma başlatılan nöbet eylemleri iki kentte sürecek. Hakkari ve İstanbul'da devam edecek olan nöbet eylemleri her gün yapılacak. Bölgedeki il ve ilçelerden oluşan heyetler Hakkari'deki nöbete katılacak, iki gün kentte kalarak, halk ziyaretlerinde bulunacak. Nöbetlere, sivil toplum ve demokratik kitle örgütleri de katılacak.

Marmara’da deprem! İstanbul ve çevre illerde hissedildi Marmara’da deprem! İstanbul ve çevre illerde hissedildi

HER KENTTE KAYYIM KARŞITI EYLEM

Kayyım protestoları sadece Hakkari ve İstanbul kentleriyle sınırlı olmayacak. İki kenttin dışında tüm kentlerde nöbet eylemleri yerine haftada bir gün kitlesel nöbet, yürüyüş, eylem ve etkinlikler yapılacak. Şimdiye kadar belediyeler önünde yapılan eylemler başka merkezi yerlere taşınacak.

HAKKARİ SEÇİLMİŞLERİ HEYETİ

Hakkari Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıdık Akış'ın tutuklanmasından sonra toplanan belediye meclisi, işletilmeyen hukuku ve kanunu işleterek, başkanvekili seçmişti. Hakkari'de belediye eşbaşkanı ve meclis üyelerinin yer aldığı bir heyet oluşturularak, kayyım gaspına karşı Ankara ve İstanbul'da bir dizi ziyaretlerde bulunacak. Siyasi partiler ve sivil toplum örgütleriyle görüşecek olan heyet, 27-28 Haziran'da Ankara’da olacak, 29 Haziran'da İstanbul'da düzenlenecek mitinge katılacak, 30 Haziran ve 1 Temmuz'da da İstanbul’da temaslarda bulunacak.

'İRADEYE SAYGI YÜRÜYÜŞÜ'

Dem Parti, kayyıma karşı büyük bir yürüyüş düzenleyecek. İstanbul'da 30 Haziran'da startı verilecek İradeye Saygı Yürüyüşü Hakkari 'de tamamlanacak. İstanbul'da kitlesel uğurlanacak yürüyüşçülere her kentte yeni katılımlar olacak. 10 kişilik İstanbul yürüyüş grubuna, Kocaeli, Bursa, Tekirdağ, Edirne, Çanakkale, İzmir, Aydın, Denizli, Muğla, Manisa, Antalya, Ankara, Konya, Eskişehir, Kayseri, Adana, Mersin ve Hatay'da 3-5 kişilik gruplar dahil olacak.

Yürüyüşe Kurdistan kentlerinden katılım daha fazla olacak ve kitlesel uğurlamalar yapılacak. Antep, Malatya, Maraş, Adıyaman, Urfa, Batman, Diyarbakır, Siirt, Bingöl, Dersim, Elazığ, Mardin, Şırnak, Kars, Ardahan, Iğdır, Erzurum, Ağrı, Bitlis ve Muş 5-10 kişilik gruplar yürüyüşe dahil olacak ve yürüyüşçüler 3 Temmuz'da Van'da buluşacak.

6 GÜNLÜK YÜRÜYÜŞ

İradeye Saygı Yürüyüşü'ne katılanlar, buradan kitlesel bir şekilde Hakkari'ye uğurlanacak. Yürüyüşçüler, 196 kilometre boyunca yürüyecek. Yürüyüşün altı gün sürmesi bekleniyor. Yürüyüş güzergahında bulunan yerleşim yerlerinde halk buluşmaları da gerçekleştirilecek. Tüm kentlerden sivil toplum ve demokratik kitle örgütlerinden isimlerin de yürüyüşe katılacağı öğrenildi. (MA)

Editör: Bekir GÜNEŞ