Kasım 2016’dan bu yana Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın seçime nasıl gireceğinin netleştiğini açıkladı. Demirtaş, Emek ve Özgürlük İttifakı çatısı altında Yeşil ve Sol Parti ile TİP’in seçime kendi amblemleri ile gireceğini belirtti.

‘BUNDAN SONRASI ORTAK KARARA SAYGI DUYMAKTIR’

“Herkes, hepimiz görüşlerimizi paylaştık. Bundan sonrası ortak karara saygı duymak, destek vermektir” diyen Demirtaş, “Bizler hep birlikte, Yeşil Sol Parti’yi en az 100 milletvekiliyle Meclis’e göndermek için canla başla çalışıyoruz” dedi.

‘EN AZ 100 MİLLETVEKİLİYLE MECLİS’E GÖNDERMEK İÇİN CANLA BAŞLA ÇALIŞIYORUZ’
Demirtaş’ın Twitter üzerinden paylaştığı mesajları şöyle: “Uzun tartışmalar ve değerlendirmeler sonucunda, Emek ve Özgürlük İttifakının seçime nasıl gireceği artık netleşti. Herkes, hepimiz görüşlerimizi paylaştık. Bundan sonrası ortak karara saygı duymak, destek vermektir. Türkiye İşçi Partili arkadaşlarımıza, İttifak çatısı altında kendi amblemleriyle girecekleri seçimde başarılar diliyoruz. Bizler de hep birlikte, Yeşil Sol Parti’yi en az 100 milletvekiliyle Meclis’e göndermek için canla başla çalışıyoruz. Şimdi Yeşil Sol zamanı. İş zamanı, çalışma zamanı, başarma zamanı. Hepimize kolay gelsin.”

ORTAK LİSTE KRİZİ
Kapatma davası nedeniyle Yeşil Sol Parti olarak seçimlere girmesi beklenen HDP, Emek ve Özgürlük İttifakı’na da parlamento seçimlerinde bu parti çatısı altında ortak liste önermişti. İttifakta bulunan Türkiye İşçi Partisi’yse (TİP) belli şehirlerde kendi logo ve adaylarıyla, bazı şehirlerde Yeşil Sol Parti listelerinden gireceğini açıklamıştı.

Yedi yıldır tutuklu bulunan eski Diyarbakır belediye başkanı HDP’li Gültan Kışanak, bugün Yeni Yaşam gazetesindeki yazısında TİP’e ortak liste çağrısında bulunarak ”Bir tek oyu bile heba etmeye kimsenin hakkı yok. Ortak cumhurbaşkanı adayı yok. Ortak seçim listesi de olmayacaksa, bu ittifak artık bir seçim ittifakı niteliğinde değildir” demişti. Demirtaş da Kışanak’ın çağrısına destek vermişti.

Kaynak: tele1

Editör: Derya çelik