Gazete Emek - Avukat Bedia Büyükgebiz, Hatay’da Yapı Denetim ve Yapı Malzeme Şube Müdürlüğü’nde yer alan işyeri ve konutların laboratuvar test sonuç evraklarının bulunduğu tek katlı binanın yıkılacağı bilgisini aldığını söyledi. 

T24’e konuşan avukat Bedia Büyükgebiz, “19 yaşında bir operatör çocuğa buranın yıkılması için talimat verilmiş. Yıkıma başladı ancak uyarılarımız sonucunda klasörlerin olduğu bölümle ilgili yıkım şu an için durdu. Cumhuriyet başsavcılığının, belediyenin haberi var. CHP de konuyla ilgileniyor ve ilgili bakanlara konuyu aktarmaya çalışıyor. Buradaki belgelerin ıslak imzalı halleri de saklanıyordur ancak burada klasörlerle tamamı duruyor. Dışarıdan da görmek mümkün. Burası hasar almış bir yer değil ancak buna rağmen şube müdürü talimatıyla yıkılmak isteniyor” ifadelerini kullandı. 

Hatay'dan depremle ilgili son gelişmeleri aktaran T24 muhabiri Hazar Dost, "Avukat Bedia Büyükgebiz ve ÇHD’li meslektaşları, alelacele yıkılmak istenen Yapı Denetim Müdürlüğü’ndeki depremin faillerinin belirlenmesi için kritik bilgilerin olduğu evrakları korumaya devam ediyor. Savcılığın gelip bu evrakları koruma altına almasını istiyorlar" dedi. 

Bedia Büyükgebiz, bugün öğle saatlerine sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Yapı Denetim ve Yapı Malzeme Şube Müdürlüğü’ne geldim. Burası tek katlı bir bina. Burada Hatay merkez ve ilçelere ait okul, işyeri ve konutların laboratuvar test sonuç evraklarının bulunduğu yüzlerce ıslak imzalı resmî evrak var. Biraz önce şube müdürü yıkım kararının verildiğini yavaş yavaş buraya geldiklerini söyledi. Şu anda karşımda. Mesela arkadaşlar, zemin katın kolon basınç dayanımı 25 MPa olmalı iken bizim gördüğümüz evraklardaki bazı binalarda 7-10 arası. Bu binanın yapımına müsaade etmişler, kat çıkılmış ve sonra karot alınmış. Girilmeyen yüzlerce enkaz bina varken, neden tek katlı devlet dairesinin yıkım kararı olduğunu biri söylesin! Enkazdan geldim, yeni iki çocuk bedeni çıkarıldı- aileler ölülerine tek parça kavuştukları için şükreder konuma geldi burada. Biri bu kararı, mesnedini açıklasın lütfen" demişti. 

Büyükgebiz, Yapı Denetim ve Yapı Malzeme Şube Müdürlüğü’nde yer alan işyeri ve konutların laboratuvar test sonuç evraklarının bulunduğu tek katlı binanın yıkılacağı bilgisini aldığını açıkladı.

Büyükgebiz, "Son durum bu. Bakanlarla konuşuluyor şu an. Buradaki kepçeyi durdurduk. Çünkü bunların hepsi bir delil. Delil karartmaya girer neredeyse, ıslak imzalı resmi evraklar havada uçuşuyor" dedi.  

ÇHD TEYİT ETTİ

Çağdaş Hukukçular Derneği bu bilgileri teyid eden paylaşımlar yaptı

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) tarafından konuya dair yapılan paylaşımda, "Hemen meslektaşımıza ulaşarak alana geldik. Bina yıkılmıştı. Enkazın kaldırılması için gelen iş makinaları ve itfaiyeyi alandan uzaklaştırdık. Hatay Barosuna haber vererek savcılığa bildirimde bulunulmasını istedik. Savcılığa teslim etmek üzere delilleri korumaya alıyoruz." denildi.

Meslektaşımızın paylaşımı ardından derhal alana gittik. 3 binadan oluşan kamu binası kampüsünde yıkılan ve hasarlı binalar vardı. Meslektaşımızın içeride, işyeri ve konutların laboratuvar test sonuçlarının olduğunu tespit ettiği ek bina ise yıkılmaya çalışılıyordu. +

İş makinalarının önüne geçerek, operatöre hukuksuzluğu anlatarak yıkımı durdurduk ve daha önce yıkılmış olan bina enkazında yer alan dosyaları, etrafa saçılmış olan evrakı savcılığa teslim etmek için korumaya aldık.

Hatay Barosu’na haber vererek C. Başsavcılığı ile iletişime geçilmesini istedik. 

Enkazda bulduğumuz dosyalar, çürük yapılara onay verip, gerekli yaptırımları uygulamayıp, depremin bir felakete dönüşmesinin sorumlularına işaret ediyor.

Hala savcılığın gelmesini, etkin bir soruşturma için çok önemli olan bu dosyaların, evrakın teslim alınmasını bekliyoruz. 

Delillerin karartılmasına izin vermeyeceğiz. #deprem

Editör: Bekir GÜNEŞ