Gazete Emek- Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Diyarbakır Barosu hakkında, Irak’taki Zaho saldırısına ilişkin paylaşımı nedeniyle inceleme başlattı.

 

 

Diyarbakır Barosu'nun sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "Kürdistan Federal Bölgesinin Zaho ilçesinde TSK'nın bombardımanıyla, içlerinde çocukların da olduğu siviller hayatını kaybetmiştir. Roboski'de olduğu gibi söz konusu Kürtler olunca insancıl hukuk değersizleşiyor. Yaşamını yitirenlerin ailelerine ve Kürdistan'a başsağlığı diliyoruz. Diyarbakır Barosu, sivillerin yaşamına mal olan bu saldırılarla ilgili sorumluların tespiti ve cezalandırılması için gerekli suç duyurularında bulunacak ve etkin bir hukuki sürecin takipçisi olacaktır" denilmişti.

 

Başsavcılık, bu paylaşım nedeniyle baro hakkında inceleme başlattı.

 

12 BARODAN DESTEK AÇIKLAMASI 

 

Yaptığı açıklama nedeniyle bazı basın organlarında ve sosyal medyada hedef alınan Diyarbakır Barosu'na, 12 barodan destek geldi. Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Dersim, Hakkari, Mardin, Muş, Siirt, Urfa, Şırnak ve Van baroları adına yapılan açıklamada "Diyarbakır Barosu'na yönelik son saldırılar; maalesef toplumu tek sesli bir topluma dönüştürme amaçlı, demokratik toplumu ve kültürü reddeden saldırılardır. Bu saldırılara karşı durmak çok sessliliğe, demokratik kültür ve değerlere sahip çıkmak demektir" denildi. 

 

BARO HEDEF ALINMALARI ÜZERİNE AÇIKLAMA YAPMIŞTI

 

Diyarbakır Barosu ise, dün yaptığı açıklamada, "Diyarbakır Barosu tehditlere boyun eğmeyecek" demişti.

 

Konuya ilişkin Baro tarafından yapılan açıklamada, gerek basın yayın organlarına yansıyan haberlerde, gerekse Irak ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden yetkililerinin açıklamalarında bombardımanın TSK tarafından yapıldığı bilgisine yer verildiği hatırlatılarak, “Diyarbakır Barosu, yerel haber merkezlerinden söz konusu haberleri teyit etmiş, merkezi ve yerel hükümet yetkililerinin resmî açıklamalarını da esas alarak geçmişte benzer durumların yaşandığı gerçeğiyle, yaşam hakkını ihlal edici bu fiile yönelik sorumlular hakkında gerekli yangısal yollara başvuruda bulunulacağı bilgisini ve yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı dileğini resmî Twitter hesabından kamuoyuyla paylaşmıştır” ifadeleri kullanıldı..

 

Açıklamada şu değerlendirmelere yer verildi:

 

"Diyarbakır Barosu kurulduğu günden bugüne hukukun üstünlüğünü savunmuş, insan hakları ve adalet mücadelesiyle uluslararası hukuk camiası ve toplum nezdinde saygın bir yer edinmiştir. Diyarbakır Barosu, bu tehdit diline boyun eğmediği gibi; hak, hukuk ve adalet mücadelesini her türlü bedeli ödemeyi göze alarak sürdürmeye devam edecektir.

 

Gücünü bu kentin kültürel dokusundan alan Diyarbakır Barosu, her türlü hukuksuzluğa ve kimden gelirse gelsin bütün hak ihlallerine karşı durmaya, insan haklarına dayalı demokratik bir oplum düzeninin inşası için mücadele etmeye ve tabii ki her koşulda savaşa, çatışmaya ve şiddete karşı barışı savunmaya devam edecektir."

 

“EBEDİ BAŞKANIMIZ TAHİR ELÇİ’NİN DURDUĞU YERDEYİZ”

 

Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, katledilen Baro eski Başkanı Tahir Elçi’nin paylaşımını hatırlatarak, şu ifadeleri kullandı:

 

“Yine hedef göstermeler yine yargılama tehditleri… Anlaşılan her defasında hatırlatmamız gerekecek, Ebedi Başkanımız TAHİR ELÇİ’nin durduğu yerdeyiz.

 

Diyarbakır Barosu “1990'lı yıllardan bu güne JİTEM'ci ağababalarınız ve generallerinize boyun eğmedi, sizden mi korkacak…”