Gazete Emek- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, toplu taşımayı rahatlatmak, halka konforlu, güvenli ve ucuz toplu ulaşım hizmeti sağlamak amacıyla 8 yıldır rafta bekletilen "Hafif Raylı Sistem Projesi"ni revize etmeye karar verdi.

Kayyımların atandığı Kasım 2016’dan bu yana çalışması yapılamayan projeyi revize etme çalışması başlatıldı. Hafif raylı sistemin 20 istasyondan ve 14 kilometre uzunlukta olması hedefleniyor. Yine Dağkapı’dan başlayarak, Peyas (Kayapınar) ilçesinde bulunan Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kadar planlanıyor. Projenin ihalesi ile yapım çalışmalarının bu yıl içinde başlaması hedefleniyor.

14 KİLOMETRE 20 İSTASYON
Hafif Raylı Sistem Projesi’ne ilişkin bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Emrullah Gördük, "Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Osman Baydemir döneminde yaklaşık 14 kilometre uzunluğunda Hafif Raylı Sistemle ilgili bir proje hazırlandığını hatırlattı. Gördük, zaman içerisinde bu projeyle ilgili çalışmalar başlatıldığını ancak kayyım ataması nedeniyle projenin hayata geçirilmediğini belirtti. Projenin 14 kilometre uzunluğunda ve 20 istasyondan oluştuğunu kaydeden Gördük, “Bir uçtan diğer uca 37 dakikalık bir süre öngörüyoruz. İlk etapta 20 araç alınacak, bunlardan 18 tanesi çalışacak, 2 araç yedekte bulundurulacak. Günlük 75 bin yolcu taşınması planlanıyor. 2040 yılına kadar bu kapasite artırılarak devam edecektir" ifadelerini kullandı.

İHALESİ VE YAPIMI BU YIL YAPILACAK

Projenin revizyonu ile ilgili çalışma başlattıklarını vurgulayan Gördük, "Bu çalışmanın başında projenin revizyonu bulunmaktadır. Daha önceki projede depolama alanı olarak Sağlık Bakanlığı’na bağlı 100 dönümlük bir arazi düşünülmüştü. Ancak Sağlık Bakanlığı’nın bize olumsuz yanıt vermesi, nüfus yoğunluk yerlerinin değişmesiyle bu projenin revizyona ihtiyacı olduğunu düşündük. Bununla ilgili çalışmayı 21 Mayıs Salı günü itibarıyla başlatmış bulunuyoruz. Proje revizyonu bittikten sonra proje ihalesi ve yapımını bu yıl içinde yapmayı kararlaştırdık" diye konuştu.

Hafif Raylı Sistemin hayata geçirilmesi ile ilgili kentteki bütün sivil toplum örgütleri ve ilgili kurumlarla gerekli bilgi alışverişinin yapılacağını ifade eden Gördük, "Proje hayata geçtikten sonra, yurttaşların araç bekleme süreleri, rahat ve konforlu ulaşım hizmeti almaları konusunda önemli bir adım atılmış olacak. Ayrıca raylı sistem diğer ulaşım sistemlerinden daha ucuz olacağı için yurttaşlar ekonomik olarak daha rahat edecekler. Hafif Raylı Sistemin, kent trafiğine ve toplu taşımaya önemli bir rahatlama getireceğine inanıyoruz" şeklinde konuştu. 

Aynı bölgede 2023'te de yangın çıkmış: DEDAŞ kusurlu bulundu, köylüye tazminat ödendi Aynı bölgede 2023'te de yangın çıkmış: DEDAŞ kusurlu bulundu, köylüye tazminat ödendi

Kaynak: MA 

Editör: şilan