Gazete Emek Bismil ilçe belediyesi kayyımı, ilçeye bağlı Salat Mahallesi girişinde yer alan “Hûn bi xêr hatin” (Hoş geldiniz) yazılı Kürtçe tabelayı kaldırıp, yerine “Yukarı Salat Mahallesine hoş geldiniz, Bismil’de mutluyum” yazılı tabela dikti. 

Mezopotomya haber ajansında yer alan habere göre, yine Kürtçe olan “Selet” ile “Seleta jor” yazılı tabelaları da kaldırılıp yerine “Yukarı Salat” ve “Aşağı Salat” tabelaları dikildi.  

Büyükşehir Yasası’ndan önce belde olan mahalleye, 2015 yılında Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) döneminde “Hûn bi xêr hatin” tabelası asılmıştı.

Amedspor'un yeni hocası Ersun Yanal oldu Amedspor'un yeni hocası Ersun Yanal oldu

Görevden alınarak yerine kayyım atanan Bismil Belediyesi Eşbaşkanı Orhan Ayaz, Kürtçe tabelaların sökülmesine tepki gösterdi.

AYAZ: KÜRT DİLİNE TAHAMMÜLSÜZLÜK
Orhan Ayaz, tabelanın sökülmesinin inkar politikalarının bir yansıması olduğunu söyledi. İktidarın Kürt diline yönelik tahammülsüzlüğünün devam ettiğini belirten Ayaz, “Kürt sorununda güvenlikçi politikalar dışında hiçbir siyasal ajandası olmayan iktidar, kayyım uygulamaları ile 100 yıllık cumhuriyetin demokrasi tarihinde var olan sınırlı sayıda demokrasi kazanımlarını da ortadan kaldırmıştır” dedi

Editör: Bekir GÜNEŞ