Gazete Emek- Diyarbakır’daki Hastanelerin Çocuk bölümlerine kusma, baş ağrısı ve ishal şikayetleriyle hastaneye başvuranların sayısı her geçen gün artıyor. Başta Çocuk Hastalıkları Hastanesi Acil Servis Bölümü olmak üzere diğer hastanelerin acil ve normal Poliklinik servislerinde benzer yoğunluk olduğu gözlendi.  Hastalığın Rota virüs salgınından kaynaklı olabileceği belirtiliyor.

DİSKİ'DEN AÇIKLAMA 

Kentte hastalığın şebeke suyundan kaynaklandığına dair yaygın bir kanı var. Ancak konuyla ilgili görüştüğümüz Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürü Fırat Tutşi, su şebekesi ile alakalı hiçbir sıkıntının olmadığını dile getirdi. Saatlik ve günlük olarak numunelerin alındığını kaydeden Tutşi, “Bizim şebekelerimizden kaynaklı bir sorun kesinlikle yok” şeklinde konuştu.

HASTANELERDE ARTIŞ VAR

Konuyla alakalı açıklama yapan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şube Eş Başkanı Şiyar Güldiken, kentteki hasta sayısında artış yaşandığı bilgisini doğruladı. İshal şikayetinin fazla olduğunu dile getiren Güldiken, hastalığın yetişkinlerde de görüldüğünü belirtti.

BİR AN ÖNCE ADIM ATILMALI

Hastalığın nedenine ilişkin teyit edilmiş bir bilgiye sahip olmadıklarını ifade eden Güldiken, vatandaşların şebeke suyuna işaret ettiğini, bu nedenle suyun analizinin yapılması gerektiğini vurguladı. Ciddi bir halk sağlığı sorunuyla karşı karşıya olabileceklerini kaydeden Güldiken, bir an önce adım atılması gerektiğini söyledi.

ROTA VİRÜSÜ NEDİR?

Rota virüsü enfeksiyonu ilk 4 - 5 yaştaki çocuklarda akut başlangıçlı ishalin en sık görülen etkenlerindendir. Rota virüsü yoğunlukla 2 yaş altındaki çocuklarda bağırsak iltihabına yol açan bir virüstür. Dünya genelinde 5 yaş altındaki çocuklarda en az bir kere görülmektedir. Ve çocuklar bu yaş grubunda bu hastalığa yakalanmaktadır. Hastalık şiddetli ateş, ishal ve kusma ile kendini gösterir. Hastalığın bulaşma yolu oral - fekal (ağız - dışkı) yoludur. 


Kaynak: Tigris haber