Gazete Emek - Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, dolara yatırım yapanların dikkat etmesi gereken bir sürecin başladığını yazdı. Ekonomi profesörü Özgür Demirtaş, dolarla ilgili ilk kez rakam vererek gelmesi gerektiği seviyeyi açıkladı.

İslam Memiş şunları söyledi:

Doları bir yatırım aracı olarak görenler, TL bazlı yine en az kazandıran enstrümanı tercih etmiş oldu. Rakamlar öyle diyor.

1 Ocak 2023 dolar/TL 18,70 lira 03 Ağustos 2023 dolar/TL 26,96 lira Sekiz ayda 8 lira 26 kuruş artmış. Yani, 10 bin liranın getirisi 4 bin 423 lira. Gram altın da ise 5 bin 362 lira.

Dolar için artık dikkat edilmesi gereken bir sürece girdik! Kısa vadede 27,50-27,70 lira direnci mevcut. Sonrasına dikkat etmek gerek. Çünkü şu nedenler doların önce yatay süreçte sonra gerileme olasılığını destekleyebilir:

Eylül ayında açıklanması beklenen programın içinde dolar talebinin önüne geçmek ve TL’yi desteklemek için yeni bir enstrüman açıklanabilir. Enflasyon karşısında enflasyon getirisi olacak bu ürün, dolar talebinde azalmaya neden olabilir. Eğer yeni bir ürün açıklanırsa dolar/TL kurunda 26,60-26,30 lira seviyelerini görmek mümkün olabilir.

Dolar endeksi 102-103 aralığında. Yükselişin kalıcı olmayacağını öngörüyorum. Yıl sonuna kadar 92-94 bandına kadar gerilemesi mümkün olabilir.

1,0912 seviyesine gerileyen parite, yıl sonuna kadar 1,15’i test edebilir. Dolar endeksinin gerilemesi, ECB’nin faiz artırma süreci gibi nedenler pariteyi pozitif yönde destekleyebilir. Artık dolar yatırımcısı veya dolara güvenen şunu sorgulamalı:

Bugün alsam 27,70’i görse ne kazandırır? Yedi ayda 8,26 lira yükselmiş, yüzde 44,2. Yükselişin devamı beni mutlu eder mi?

Ya da “Elimdeki dolar nasıl değerlendirmeliyim?” Elinde dolar olanın karşısında düşük seviyede euro, sterlin, altın ve gümüş var. Hepsi parite üzerinden olmalı. Sonuç olarak Ağustos dolar yatırımcısı için önemli bir ay. Karar verme ayı.

Özgür Demirtaş ise şu ifadeleri kullandı:

Dolar kuru dün bankalararası piyasanın açılışında 27.49311 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Euro kuru ise 29,9952 ile gün için en yüksek seviyesini gördü.

Türkiye’nin en ünlü ekonomistleri arasında yer alan Özgür Demirtaş, dolar kuru hakkında yaptığı analizlerde kur için rakam vermemesi ile dikkat çekiyordu.

Seçimlerin ardından önce 23 ve ardından 27 lirayı da aşan dolar için yeni bir yorumda bulunan Demirtaş, bu kez herkesi şaşırtarak, dolar kurunun varacağı yeni rakamı duyurdu.

İzmir’de öğrencilerle bir araya gelen Özgür Demirtaş, ‘ dolar kurunun yavaş yavaş artırılmasının doğru olmadığını, bu şartlarda yabancı yatırımcının ülkeye gelmeyeceği’ değerlendirilmesinde bulundu.

Dünya’nın aktardığına göre doların en düşük 25 lira seviyelerinde olması gerektiğini savunan Demirtaş, şunları söyledi:

İhracatçının biraz rahatlaması gerekiyor, hele ki temmuz ayında asgari ücrete zam sonrası doların 28 lira seviyelerine gelmesi gerekir. Hükümet kendini sıkıştırıyor. Dolar birden olması gereken seviyelere çıkarılmalı artık enflasyon riskini aldık.”

Editör: Bekir GÜNEŞ