Gazete Emek-Adalet Nöbeti’ni sürdüren ve eyleminin 345’inci gününde AKP’li İbrahim Halil Yıldız’a ‘Hakaret’ ettiği gerekçesiyle hakim karşısına çıkan Emine Şenyaşar, hakimin ‘Evli misin? Kaç çocuğun var?’ sorusuna, ‘Eşim ve çocuklarım katledildi’ diyerek yanıt verdi

Riha’nın (Urfa) Pirsûs (Suruç) ilçesinde, 14 Haziran 2018’de AKP eski Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile saldırılardan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın 9 Mart 2021’de Urfa Adliyesi önünde başlattığı Adalet Nöbeti 820’inci güne girdi.

Eylemlerinin 345’inci gününde (16 Şubat 2022) sarf ettiği sözler nedeniyle AKP’li İbrahim Halil Yıldız’a “hakaret” ettiği iddia edilen Emine Şenyaşar hakkında açılan davanın ilk duruşması Urfa 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada Emine Şenyaşar, oğlu Mehmet Şenyaşar ve avukatları hazır bulundu.

Çocuklarımı nasıl öldürdüklerini hatırlıyorum

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada Emine Şenyaşar savunmasını Kürtçe yapacağını belirtti. Şenyaşar “Evli misin?”, “kaç çocuğun var?” şeklinde yöneltilen sorulara “Eşim ve iki çocuğumu katlettiler, diğerlerini de öldürmek istediler” şeklinde cevap vererek tepkisini dile getirdi. Daha sonra Şenyaşar tercüman aracılığı ile yaptığı savunmada, söz konusu suçlamalar ile ilgili şunları söyledi: “İlaç kullanıyorum, oğlum tek kişilik hücrede tutuluyor 5 yıldır. İlaç almadan akşam uyuyamıyorum. Üstünden çok zaman geçti ne dediğimi hatırlamıyorum ama çocuklarımı nasıl öldürdüklerini hatırlıyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum.”

Soruşturma polis tutanaklarından oluşuyor

Avukat Hidayet Enmek de, soruşturmaya konu olan tutanağın sivil polisler tarafından hazırlandığını belirterek, “Bağımsız bilirkişi raporu alınmasını talep ediyoruz. Müşteki ve müvekkilim arasında bir husumet vardır” diyerek süre talep etti.

Duruşma 29 Kasım’a ertelendi

Mahkeme, avukatların taleplerini göz önünde bulundurarak, savcının mütalaasını sunması için bir sonraki duruşmayı 29 Kasım’a erteledi.

Şenyaşar, duruşma sonrası adliye binası önüne geçerek 820’inci günde olan eylemine devam etti.


Kaynak: yeni yaşam 

Editör: Derya çelik