Gazete Emek-AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kahramanmaraş merkezli depremlerin vurduğu Adıyaman’da, “Depremin ilk günleri Adıyaman’da arzu ettiğimiz çalışmaları maalesef yürütemedik. Hakkınızı helal edin” ifadeleriyle ‘helallik’ istemesi gündemdeki yerini koruyor.

Halktv.com.tr'den Seyhan Avşar'ın haberine göre; AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın depreme ilişkin yapılan basına kapalı bir toplantıda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu "felaketin büyüklüğü konusunda kendisini eksik bilgilendirildiğini ve müdahalede geç kalındığını" belirterek diğer bakanların ve AKP’nin üst düzey yöneticilerinin önünde azarladığı iddia edildi.

Depremden 6 gün sonra Adıyaman'a giden Erdoğan ilk açıklamasında, “Müdahaleleri istediğimiz hıza ulaştıramadık. Depremin yıkım etkisi 10 il ve 500 km'lik alana yayıldığı için işimiz maalesef çok zor oldu. Buna bir de bölgedeki kamu görevlilerinin kendisinin ya da ailesinin yıkım altında kalması eklenmiştir. Bölgede sert bir kış yaşanıyor olması da bir diğer engel olarak önümüze çıkmıştır. Yolların bir kısmı da ciddi bir trafik yüküne maruz kalmıştır" dedi.

İddialara göre; AKP üst düzey yöneticilerinin ve bakanların katıldığı deprem konulu bir toplantıda Erdoğan, afetin büyüklüğü konusunda kendisinin yeterince bilgilendirilmediğini belirterek Bakan Soylu’ya kızdı. Soylu’nun yapacağı sunum ise en sona bırakıldı.

İkilinin arasındaki gerilimin büyüdüğü öne sürüldü.

Editör: Derya çelik