Gazete Emek-tv100'de yayınlanan 'Gürkan Hacır İle Taksim Meydanı' programında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İBB Başkanı olduğu 1998 senesinde okuduğu bir şiir nedeniyle hapis cezası aldığını öğrendiği anların görüntüleri yayınlandı. Programda CHP eski İstanbul Milletvekili gazeteci Barış Yarkadaş, o anları yeniden hatırlattı.

Yarkadaş, muhabirlik yaptığı dönemde o dönemin İBB Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hapis kararını ileten ilk isimlerden biriydi. Görüntülerde Erdoğan'ın, hapis kararını öğrendiği ilk anlarda şu ifadeleri kullandığı görüldü:

"Şüphesiz ki bundan sonra da bunun bir süreci vardır ve yargı sürecinde olan bir şeyin de kesinleşmeden benim bu konu hakkında açıklama yapmam yanlış olur. Doğru değil."

1998 yılında kayıt altına alınan bu görüntülerin arkasından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun hapis cezası kararını öğrendiği andaki tepkisi yayınlandı.

Kasım 2019'da YSK Başkanı Sadi Güven'e ve YSK üyelerine hakarette bulunduğu iddiasıyla İBB Başkanı İmamoğlu hakkında açılan davada, 14 Aralık Çarşamba günü ilk karar çıktı. İmamoğlu'na Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle ‌2 yıl 7 ay 15 gün hapisle cezalandırıldı. Kararı ilk öğrendiği anlarda İmamoğlu'nun yanında İyi Parti Genel Başkanı Başkanı Meral Akşener vardı.

Ne olmuştu?
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1997 yılında Siirt'teki bir açık hava toplantısına katılmış ve kürsüde Ziya Gökalp'in 1913'te yayımlanmış 'Asker Duası' şiirini okumuştu. Gökalp bu şiiri I. Balkan Savaşı sırasında kaleme almış ve Halka Doğru dergisinde paylaşmıştı.

Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcılığı, Erdoğan aleyhinde "halkı sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa tahrik ettiği" yönünde bir iddianame hazırlamış ve devam eden süreçte 10 aylık hapis cezasına karar verilmişti. O dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Erdoğan, Mart 1999'da görevinden ayrılarak Kırklareli'ndeki Pınarhisar Cezaevi'nde hapsedildi. 4 ay hapiste kaldıktan sonra tahliyesine karar verildi.


Kaynak T24