Gazete Emek - Bekir Güneş 2015 yılında KHK ile kapatılan İMC TV'de muhabirlik yaptığı sırada da 2 defa gözaltına alındı, hakkında 3 defa dava açıldı. Güneş bu davalardan beraat etti. Güneş yine Van'ın Erciş ilçesinde ve Mardin'in Dargeçit ilçesinde güvenlik güçleri ve korucular tarafından saldırıya uğradı ve darp edildi. 

Özellikle seçim sürecinde yapılan usulsüzlükler ve hilelere ilişkin haberler yapan Güneş, "Sadat-Jitem Erdoğan'ın hizmetinde" benzeri hesaplar tarafından ölümle tehdit  edildi. Güneş 14 Mayıs seçiminin yapıldığı gün İstanbul Kartal'da oy kullanılan okulun yanındaki çöpte çok sayıda yırtılmış kimlik bulunduğuna dair haber yapmıştı. Bu yırtılmış kimliklerin kime ait olduğunu ve oy kullanıp kullanmadığına dair resmi yetkililerden bir açıklama yapılmadı.

Ancak seçimde birçok yerde usulzülükler yapıldığına dair bilgi ve belgeler kamuoyu ile paylaşıldı. 
 

Seçim öncesi Bekir Güneş ve birçok gazeteciye yönelik Jitem benzeri hesaplardan "Bir gece ansızın gelebiliriz" mesajları paylaşılmıştı. 

SADAT VE JİTEM ADINI KULLANARAK TEHDİT ETTİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçim öncesi "Paramiliter yapı" diyerek kapısına gittiği SADAT ve 1990'lı yıllarda birçok faili meçhul cinayete imza atan Jitem adını kullanan sosyal medya kullanıcısı, Bekir Güneş'e yönelik "Bekir Güneş seni yakından takip ediyoruz merak etme çok yakında o kediyi de seni de birlikte mezara göndereceğiz. Bu ülkede vatan hainlerinin yeri mezardır" paylaşımını yaptı. 

Bu hesap daha sonra Güneş'in Amedspor paylaşımının altına ise "Bu ülkede Amed diye bir yer yoktur. Bekir Güneş yıllardır seni öldürmediğimiz için çok pişmanız. Ama bu pişmanlığın artık sonlarına geldik. Kendine güzel bir mezar bul. Bu da sana bu ülkede son kıyağımız olsun." dedi. 
 

Bekir Güneş'in bu paylaşımları ifşa etmesi üzerine ise aynı hesap "İstersen git suç duyurusunda bulun. Hrant Dink, Tahir Elçi gibi hainler de suç duyurusunda bulunmuşlardı. Bize gelmişlerdi :) Korkma la acıtmayacağız fazla" diyerek yeni bir mesaj paylaştı. 
 

"BU TEHDİTLER UZUN YILLARDIR DEVAM EDİYOR"

Güneş uzun yıllardır istikrarlı bir şekilde devam eden bu tehditlere ilişkin yaptığı açıklamada, "Daha önce Mardin Dargeçit'te haber takibi sırasında saldırıya uğradım ve darp edildim. O zaman da suç duyurusunda bulundum ama hiçbir sonuç alamadım. Yaklaşık 7-8 yıldır istikrarlı bir şekilde sosyal medyada ve haber takiplerim sırasında tehditler alıyorum. Bu tehditleri kamuoyu ile paylaşıyorum. Bir kez daha gidip suç duyurusunda bulunacağım. Ama herhangi bir sonuç çıkacağına inanmıyorum. Benim gibi gazetecilerin maalesef can güvenliği kalmadı bu ülkede. Yargı bizleri koruyacağına tehdit edenleri koruyor. Ailemle birlikte sürekli tedirgin bir şekilde yaşamaya çalışıyoruz. Ya buna bir çözüm bulunacak ya da biz artık evden bile çıkamayacak noktaya geleceğiz. Bu şekilde ne gazetecilik yapabiliyoruz ne de insanca bir yaşam sürdürebiliyoruz."

Editör: Bekir GÜNEŞ