Gazete Emek - Yarkadaş, Yeşil Sol Parti’nin önümüzdeki kurultayda ismini Halkın Eşitlik Partisi olarak değiştirileceğini söyledi.

Öte yandan HDP’de eş başkanlık için Tuncer Bakırhan ve Meral Danış Beştaş isimlerinin geçtiği öne sürüldü.

Tv100’ye konuk olan gazeteci Barış Yarkadaş, HDP’ye ilgili kulisleri paylaştı.

Yarkadaş, “HDP’nin İstanbul’da bir aday çıkaracağı, bu adayın da Sırrı Süreyya Önder olacağı konuşuluyor. Önümüzdeki günlerde HDP ve Yeşil Sol Parti kurultay yapacak. HDP kurumsal varlığını koruyacaklar ama pasif hale getirecekler” dedi.

Yarkadaş ayrıca, “Yeşil Sol Parti’nin önümüzdeki kurultayda ismi Halkın Eşitlik Partisi olarak değiştirilecek” kulisini paylaştı.

Yeni Eş Başkanlar Beştaş ile Bakırhan

Öte yandan Amida Haber, yeniden yapılanma süreci başlatan Yeşil Sol Parti’nin 17 yada 24 Eylül’de kongreye gideceğini yazdı.

Haberde, Yeşil Sol Parti’nin yapılacak kongresinde, Tuncer Bakırhan ya da Meral Danış Beştaş’ın eş başkanlık için önerileceği belirtilerek “Yeşil Sol Parti’de yeni dönemde eş başkanlardan birinin Kürt birinin Türk olması bekleniyor” yorumuna yer verildi.

Seçimden sonra HDP’nin mevcut eş başkanları Pervin Buldan ile Mithat Sancar yeni dönemde görev almayacağını açıklamıştı.

HDP kaynakları henüz doğrulamadı

Öte yandan Rûdaw’ın gün boyunca ulaştığı HDP’li yetkililer her iki kulis bilgisini de doğrulamadı.

HDP’liler, 27 Ağustos’ta yapılacak kongre için hazırlıkların devam ettiğini ancak isimler üzerinden tartışma yapılmadığını söyledi.

Editör: Bekir GÜNEŞ