Gazete Emek - İBB Başkanı İmamoğlu’nun ‘İstanbul İttifakı’ çağrısına HDP’den yanıt geldi: "Sağlıklı bir geçmiş muhasebesi yapmadan ittifakları tartışmak yanlış. İttifak olup olmayacağına ve nasıl olacağına kongrede seçilecek yeni yönetim karar verecek."

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul için partiler üstü bir ittifak kurmayı amaçladığını söylemişti. Bu açıklamaya ilişkin ilk değerlendirme HDP’den geldi. HDP Seçim İşleri Komisyonu’ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Emirali Türkmen, bir ittifak olup olmayacağına kongrede seçilecek yeni parti yönetiminin karar vereceğini söyledi.

Gazete Duvar’dan Ceren Bayar’a konuşan Türkmen, HDP’nin ‘tek adam’ ve ‘saray rejimi’ne karşı mücadeleden vazgeçmediğini belirterek, “Şu bir gerçek ki biz tek adam rejimini yıkma mücadelesinden de üçüncü yol siyasetimizi güçlendirme amacımızdan da vazgeçmeyiz. Seçimler elbette önemli uğraklardır ama biz Emek Özgürlük İttifakı’nı nasıl genişleteceğimizi, mücadele odaklarını neyin üzerine kurmamız gerektiğini daha fazla önemsiyor ve tartışıyoruz” açıklamasında bulundu.

/krn/

Editör: Bekir GÜNEŞ