Gazete Emek-  HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Meclis Kadına Yönelik Şiddete Karşı Araştırma Komisyonu'ndan çekildiklerini bildirdi.

Partisinden bir grup kadın milletvekili ile Mecliste basın toplantısı düzenleyen Kerestecioğlu, HDP olarak TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Araştırılması Komisyonu'ndan çekilme kararının gerekçelerini açıkladı.

Gerek Danıştay 10. Dairesi'nin, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararının yürütmesinin durdurulması istemini reddetmesi, gerekse iktidarın yürüttüğü siyasetin, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararından vazgeçilmeyeceğini gösterdiğini belirten Kerestecioğlu, komisyondan bu nedenle çekildiklerini söyledi.

“BİZ BU OYUNDA YOKUZ”

Komisyonun çalışmalarına başlamadan şaibeli hale geldiğini belirten Kerestecioğlu, komisyonun kurulduğu Meclis oturumundan 11 gün sonra İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararı alındığını belirtti.

Komisyonun, 1 Temmuz'dan sonra tek işlevinin "İktidarı düştüğü bataktan çıkarmaya çalışmak" olacağını ifade eden Kerestecioğlu, "Biz, bu oyunda yokuz." dedi.

CHP VE İYİ PARTİ DE ÇEKİLMİŞTİ

"Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Belirlenmesi Araştırma Komisyonu" ilk olarak CHP'li üyeler çekildi. Daha sonra İYİ Parti de çekilme kararı aldı.

Komisyondan çekilen CHP'li milletvekilleri yürütülen çalışmayı eleştirmiş, "Cumhur İttifakı’nın ajandası, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını meşrulaştıracak zemin yaratmak" demişti.

3 Parti'nin çekilmesiyle Araştırma Komisyonunda sadece AK Parti ve MHP'li üyeler kaldı.

Kaynak: Cumhuriyet