Gazete Emek- İktidar kanadından neredeyse her gün yargıya HDP'yi 'kapatma' mesajları verilirken, Meclis'in üçüncü büyük partisine yönelik siyasi gözaltı ve tutuklama operasyonları da sürüyor. 

İstanbul’da 4 gün önce gözaltına alınan ve siyasi parti faaliyetleri nedeniyle suçlanan HDP yöneticileri Fener Günana ve Ahmet Subaşı tutuklandı.

Operasyon kapsamında aramaların sürdüğü, gözaltı sayısının artabileceği belirtildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 9 Haziran’da 8 ilçede yapılan ev baskınlarında, aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) üye ve yöneticilerinin de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan HDP İl Örgütü yöneticileri Fener Günana ve Ahmet Subaşı ile Beyoğlu İlçe Eş Başkanı Mehmet Sait Bor ve HDP İl Örgütü güvenlik çalışanı Mustafa Turgut, İl Emniyet Müdürlüğü’ndeki ifade işlemlerinin ardından dün Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. Partinin Halkla İlişkiler Komisyonu bünyesinde gerçekleştirdikleri çalışmalarla suçlanan HDP’liler, savcılık tarafından tutuklanma talebiyle İstanbul 9’uncu Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Mahkeme, HDP İl Örgütü yöneticileri Fener Günana ve Ahmet Subaşı hakkında tutuklama kararı verdi. HDP Beyoğlu İlçe Eş Başkanı Mehmet Sait Bor ve güvenlik çalışanı Mustafa Turgut, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Günana ve Subaşı, Silivri Cezaevi’ne gönderildi.

NE OLMUŞTU?

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı HDP'nin kapatılması istemiyle yeni iddianame hazırlayıp, Anayasa Mahkemesi’ne göndermiş, iktidarın küçük ortağı MHP’nin lideri Devlet Bahçeli de geçtiğimiz hafta yapılan Meclis grup toplantısında Anayasa Mahkemesi’ne çağrı yaparak HDP’nin kapatılmasının mahkemenin ‘namus borcu’ olduğunu öne sürmüştü. Cumhur İttifakı'nın küçük ortağı MHP’nin lideri Bahçeli, Meclis’in üçüncü büyük partisini hedef göstermişti. Bahçeli HDP’nin tüm organlarının suç işlediğini öne sürmüş, gözlerin AYM'ye çevrildiğini belirterek, “Bu mahkemenin iddianameyi ikinci kez iade seçeneği kalmamıştır” ifadeleriyle yargıya adeta talimatta bulunmuştu. Bahçeli'nin bu açıklamalarından 1 gün sonra HDP'ye yönelik operasyon düzelenmişti.

Kaynak: Artı Gerçek