Gazete Emek- HDP’nin kapatılması talebiyle, 18 Haziran 2020 tarihinde Yargıtay’a ilk başvuran Osmanlı Ocakları geri adım attı.

Anayasa Mahkemesi (AYM), HDP’nin kapatılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin tarafından hazırlanan ikinci iddianameyi kabul etmişti.

Öte yandan Osmanlı Ocakları Genel Başkanı Kadir Canpolat, Külliye TV’de HDP’nin kapatılması tartışmalarıyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

HDP’nin kapatılmasıyla ilgili ilk adımı atan Osmanlı Ocakları Genel Başkanı Canpolat, “HDP Yöneticilerine siyasi yasak getirilsin HDP kapatılmasın” ifadelerini kullandı.

Reuters’tan Erdoğan’a ilişkin dikkat çeken analiz: "Seçimi kazanmasının tek şartı var"

Canpolat şöyle konuştu:

Ben Yargıtay’a HDP kapatılsın diye müracaata bulunmuştum ama artık HDP’nin kapatılmasından yana değilim. Bunun millete ve devlete bir fayda sağlamayacağını düşünüyorum. Bakın HDP’li yöneticilerin bir tanesini bile sevmiyorum. Çünkü benim bu vatandaki kardeşlerimi kandırıp dağa terörist yaptı bunlar. Bunların yatacak yerleri de, yapacak siyasetleri de yok.

“HDP’YE OY VERENLERİN OYLARINA TALİPSEK HDP’Yİ KAPATMAYACAĞIZ”

Siyaset yasağı getirilsin hepsine, partinin parası kesilsin ama parti kapatılmasın. Kapatırsanız marjinal bir grup olur. Radikal bir grup olur, radikalleşme olur. Devlet aklıyla hareket edilmesi gerekir. Hırsla, kinle, nefretle olmaz. Biz HDP’ye oy verenlerin oylarına talipsek HDP’yi kapatmayacağız. Ama yöneticilerini varsa bir suçları yargılayalım. Evet Yargıtay Başkanlığı’na müracaatım var benim neden mi? HDP’nin yaptığı suçlar ayyuka çıktı çünkü.

Sedat Peker 17-25 sonrası Ahmet Hakan, Fettah Tamince ve Cihan Kamer'in katıldığı 'FETÖ' konulu toplantıyı ifşa etti

“HDP’Yİ KAPATMAK ÇÖZÜM MÜ?”

Gözle görülür, elle tutulur deliller, suçlar her türlü rezillik varken kimse müdahale etmedi. Biz böylesine bir refleks gösterince nihayet bir kamuoyu oluştu ve nihayeti buraya geldik. Biz bu konuyu iyice irdeledik her tarafından baktık HDP’yi kapatmak çözüm mü? HDP kurumdur. Tüzel bir kişilikten bahsedelim evet suçlu HDP’nin yöneticileri oradaki bir tabelanın suçu olabilir mi? Bir simgenin suçu olabilir mi? Sizce silahın mı suçu var? Silahı kullananın mı suçu var? Silahı sen sınırda nöbet tutup milletin namusunun bekçiliğini de yapabilirsin. Gidip insanları katledip öldüredebilirsin, silahı nasıl kullandığına bağlı…

Kaynak: BirGün