Gazete Emek - İran'ın yeni cumhurbaşkanı seçilen Pezeşkiyan'ın ilk açıklaması, "Birlik ve güven olmadan önümüzdeki zorlu yolu aşamayız. Elimi size uzatıyorum ve bu yolda sizi yalnız bırakmayacağıma söz veriyorum" oldu.

İkinci turda oyların %53,7'sini alarak cumhurbaşkanı seçilen reformist Mesud Pezeşkiyan, önlerindeki sürecin zorluklarını birliktelik ve güvenle aşabileceklerini vurguladı.

Pezeşkiyan, X sosyal medya hesabından yaptığı ilk açıklamada, "Sevgili İran halkı, seçimler sona erdi. Bu bizim birlikteliğimizin başlangıcı. Önümüzdeki zorlu yolu, birlik ve güven olmadan aşamayız. Elimi size uzatıyorum ve sizi bu yolda yalnız bırakmayacağıma şerefim üzerine söz veriyorum" dedi.

İran'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda resmi sonuçlara göre, reformist Tebriz Milletvekili ve eski Sağlık Bakanı Mesud Pezeşkiyan oyların %53,7'sini alarak ülkenin 9. Cumhurbaşkanı oldu.

İngiltere’de İşçi Partisi lideri Starmer artık resmen başbakan İngiltere’de İşçi Partisi lideri Starmer artık resmen başbakan

Pezeşkiyan'ın rakibi, muhafazakar ve eski Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Said Celili ise %44,4 oy aldı.

Seçimi kaybeden Celili, halk tarafından seçilen her kişinin saygın olduğunu belirterek, yeni cumhurbaşkanına tüm imkanlarla yardımcı olunması gerektiğini ifade etti.

Editör: Bekir GÜNEŞ