Gazete Emek- İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), Temmuz ayında yaşanan işçi cinayetlerine ilişkin raporunu açıkladı. Tarım, inşaat, taşımacılık, konaklama çalışma alanlarında yaşamını yitiren işçilere yer verilen raporda, yaşamını yitiren işçilere dair bilginin büyük bir bölümünün basın taraması yoluyla elde edildiği, geriye kalan işçi cinayetleri bilgisinin ise işçilerin mesai arkadaşları, aileleri, sendikalar ve iş güvenliği uzmanları tarafından öğrenildiği kaydedildi. 

 

 

 

 

TARIM ALANINDA 55 KİŞİ 

 

 

 

Temmuz’da en az 169 işçinin yaşamını yitirdiği belirtilen raporda, tarım ve orman iş kolunda toplamda 55 kişinin yaşamını yitirdiği kaydedildi. Buna göre 7 ayda en az 199 kişi bu alanlarda yaşamını yitirdi.  Bu alanlarda çalışan işçilerin yaşamını yitirmesinin en büyük nedenlerine de değinilen raporda, eskiyen traktör, işçilerin barınma, dinleme ve temizliğin yanı sıra kene ısırmasına bağlı da ölümlerin yaşandığına işaret edildi. 

 

 

 

‘DAVETİYE ÇIKARIYOR’ 

 

 

 

Raporda, 28 işçinin ise inşaat alanında yaşamını yitirdiğini belirtildi. 7 ayda en az 192 inşaat işçisinin yaşamını yitirdiği kaydedilen raporda, “Dış cephe iskele, çatı, asansör boşluğu vb. yüksekten düşmeler ölümlerin yarıdan fazlasını oluştururken diğer iki temel neden ise ezilme, göçük ile elektrik çarpmaları. En çok işçi ölümünün meydana geldiği üçüncü işkolu ise taşımacılık. Yoğun çalışma, mobbing, uzun çalışma saatleri, uygun olmayan yollar ve araçlar, beslenme ve uyku düzensizliği vb. sorunlar iş cinayetlerine davetiye çıkarıyor. Ölümlerin yüzde 75’ini trafik kazaları oluştururken diğer önemli bir neden ise çalışma koşullarına bağlı kalp krizleri” ifadelerine yer verildi. 

 

 

 

GENÇLER ÖLÜYOR

 

 

 

Konaklama iş kolunda da ciddi sorunların yaşandığını dile getirilen raporda, “Türkiye’de turizm sezonunun açılması ile birlikte işçilerin uzun çalışma, düşük ücret vb. sorunlar dolayısıyla oluşan sağlık sorunları önemli bir gerçeklik. Diğer yandan ana işverenlerden dolayı moto kurye ölümlerini de bu işkoluna kaydediyoruz. Şu ana kadar en az 18 moto kurye ölümünü kayıt altına aldık. Sanayi işkollarına baktığımızda ölümlerin yüzde 25’i metal, madencilik, enerji, tersane, gemi, kimya, tekstil... işkollarında meydana geldi. Özellikle sendikasızlaştırmanın sonuçlarının ortaya çıktığı ve genç işçi ölümlerinin yoğunlaştığını gözlemliyoruz” diye belirtildi. 

 

 

 

ÇOCUK ÖLÜMLERİNDE ARTIŞ

 

 

 

Eğitim kurumlarının kapanmasıyla birlikte tarım alanlarında çalışan çocukların sayısında artış gözlemlendiği aynı şeklide ölümlerde de artış yaşandığına dikkat çekilen raporda, 2022’nin ilk 6 ayında 24 çocuğun yaşamını yitirdiği sadece Temmuz’da ise en az 15 çocuğun yaşamını yitirdiğine vurgu yapıldı. Yaşamını yitiren çocukların üçte birisinin ise 14 yaş altında olduğunu ayrıca kaydedildi. Raporda, ayrıca 6 ayda en az 55 mültecinin yaşamını yitirdiği Temmuz ayına ilişkin mülteci ölümlerine dair ayrıca bir rapor hazırlığı içinde olduğu bilgisi paylaşıldı.