Gazete Emek - Aksa Tufanı operasyonunun ardından başlayan çatışmalar 8. gününde devam ediyor. Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, İsrail'in saldırılarında Gazze'de 614'ü çocuk 1900 kişinin öldüğünü duyurdu. Gazze'den düzenlenen saldırılarda 1300 İsrailli hayatını kaybetti, 3 bin 436 İsrailli de yaralandı. Gece saatlerinde bir grup İsrail askeri Gazze içlerine keşif amaçlı girdi. İsrail Ordu Sözcüsü yaptığı açıklamada, ordunun harekât için emir beklediğini söyledi. Gazze’ye sızma operasyonu gerçekleştiren İsrail ordusunun kara harekatı beklenirken, sivillerin Gazze’den tahliyesine ilişkin yeni bir adım atıldı. İsrail, Gazzelilerin bugün 10.00-16.00 saatleri arasında güvenli geçişlerine izin verileceğini açıkladı.

Aksa Tufanı operasyonunun ardından başlayan çatışmalar 8. gününde devam ediyor. Kara operasyonu gece saatlerinde başladı.

İsrail, 10.00-16.00 saatleri arasında Gazzelilerin güneye iki ana yol üzerinden güvenli geçişine izin verdi. İsrail verdiği süre doldu. Şimdi ise kara harekatının başlayıp başlamayacağı merak ediliyor.

Gazze İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, İsrail saldırıları sebebiyle evlerinden ayrılmak zorunda kalan Filistinliler İsrail savaş uçaklarının hedefi oldu.

Yerinden edilmiş Filistinlilerin oluşturduğu konvoya düzenlenen saldırıda en az 70 kişi öldü, 200'den fazla kişi yaralanmıştı. İsrail, 6 saat boyunca izin verilen yollardan giden Filistinlilere saldırı olmayacağını açıkladı.

Hamas’ın 7 Ekim'deki Aksa Tufanı operasyonuyla başlayan, Filistinli direniş örgütleri ile İsrail güçleri arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Sekizinci gününe giren çatışmalarda, İsrail'in Gazze'ye saldırıları gece boyunca da devam etti. İsrail uçakları, gece saatlerinde Cebaliya Mülteci Kampı ile Meşru Beyt Lahiya'yı yoğun bombardımana tuttu.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile ortak basın toplantısında konuşan İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant şunları söylemişti:

Canını kurtarmak isteyenler güneye gitsin. Hamas'ın altyapılarını, karargahlarını, askeri kurumlarını yok edeceğiz ve onları Gazze'den çıkaracağız. Medeni insanlar arasında yaşayamazlar.

Öte yandan BCC'nin aktardığı bilgiye göre; Gazze'nin güneyine kaçan bir sivil konvoyu vuruldu, ölenler arasında çocuklar da var. BBC Verify ekibi, Gazze’de en az 12 kişinin öldüğü bir saldırının, bölgenin güneyine giden Selahaddin Caddesi’nde yaşandığını doğruladı.

Cuma günkü saldırı, kuzeyden güneye geçişin devam ettiği iki yoldan biri üzerinde yapıldı.

Saldırının gerçekleştiği saatlerde yol harekat endişesi ile evlerini terk eden Gazzelilerle doluydu.

BBC Verify ekibinin izlediği görüntülerde, ölenler arasında kadınlar ve iki ile beş yaş arasında olduğu anlaşılan çocuklar da yer alıyor.

Görüntülerdeki gölgelerin açısından, saldırıya ait videonun 17.30 sıralarında çekildiği izlenimi oluşuyor.

Ölenlerin çoğu bir kamyon kasasında yatarken filme alındı. Yola saçılan cesetler de yer alıyor. Görütülerde bazı başka araçların da zarar gördüğü anlaşılıyor.

Filistinli sağlık yetkilileri olay yerinde 70 kişinin öldüğünü açıkladı ve İsrail’i suçladı. İsrail ordusu olayı araştırdıklarını açıkladı.

İsrail, bu sabah saatlerinde Gazze’nin güneyine geçen iki yol için “güvenlik geçiş” sağlandığını duyurmuştu.

Editör: Bekir GÜNEŞ