Gazete Emek-Meteorolojinin uyarılarının ardından İstanbul'un yüksek kesimlerinde kar yağışı başladı.

Silivri ilçesi Kadıköy Mahallesi'nde akşam saatlerinde başlayan kar yağışı ile sokaklar ve araçların üzeri beyaz örtüyle kaplandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada "AKOM verisine göre; İstanbul’da akşam saatlerinden Salı öğlen saatlerine kadar karla karışık yağmur ve kısa süreli kar şeklinde görülmesi beklenen yağışların şehrin kuzey ve yüksek bölgelerinde kuvvetli kar şeklinde etkili olacağı öngörülüyor. Beklenen kar yağışı ile TEM Otoyolu ve kuzeyinde 5-20 cm, E-5 ile TEM Otoyolu arasında 2-5 cm aralığında kar kalınlıkları oluşabileceği tahmin ediliyor. İBB ekiplerimiz kar ve buzlanmayla mücadele için sahada olacak. Olumsuz bir durumda 153 Çözüm Merkezimize ulaşabilirsiniz." denildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğüne göre kar yağışının bu akşam saatlerinden itibaren genellikle yağmur ve karla karışık yağmur, kuzey kesimlerinde karla karışık yağmur ve orta kuvvette kar, yükseklerde ise kuvvetli kar şeklinde olması bekleniyor.

Yağışların, salı sabah saatlerine kadar kuzey yönlerden kuvvetli rüzgar ve fırtına, kuzey kesimlerde zaman zaman kuvvetli kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Ulaşımda aksamalar, yüksek kesimlerde buzlanma, don olayı, görüş mesafesinde azalma, kuvvetli rüzgarla kısa süreli fırtına sebebiyle çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Ekrem İmamoğlu’nun yaptırdığı son anketin sonuçları Ekrem İmamoğlu’nun yaptırdığı son anketin sonuçları
 

Kaynak: Evrensel 

Editör: Derya çelik