Gazete Emek - CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığına karşı İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ADD Başkanı Mansur Yavaş’ı “göreve çağıran” Akşener, tepkiler arttı, İYİ Parti üyeleri sosyal medyadan istifalarını açıkladı ve ekran görüntüsü paylaştı. 
 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ortak adayda anlaşmaya varamadıklarını ve Altılı Masa'dan ayrıldığını açıklamasının ardından peş peşe açıklamalar ve istifalar geldi. İYİ Parti'nin eski Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi ve Ortadoğu Politikaları Başkan Danışmanı Bülent Gürsoy, görevinden istifa ettiğini duyurdu. Gürsoy, "İYİ Parti'den yıllardır verilen mücadelenin seçime aylar kalan bir süreçte heba edilmesi nedeniyle istifa ediyorum" dedi. Bülent Gürsoy'un açıklaması şöyle:

Öte yandan sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarda partilerinden istifa ettikleri e-devlet işlemlerini paylaşan kullanıcılar Akşener'e tepki gösterdi.

Akşener'in açıklamalarının ardından şu tepkiler şöyle:

İYİ Parti Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu: Güneş ufuktan şimdi doğar, Yürüyelim arkadaşlar..

İYİ Parti Genel Başkan Danışmanı Ömer Karakaş: Sayın Kılıçdaroğlu’dan verdiği sözün arkasında durmasını bekliyoruz. “Daha önce 6’lı masada biri dahi itiraz ederse ben aday olmam” demişti. Biz milletin sesiyiz. Biz itiraz ediyoruz. Milletle inatlaşılmaz. Millet dayatma kabul etmez. Millete rağmen siyaset yapılmaz.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Burak Akburak: Ne kumar masasında olacağız ne de noter masasında!

İYİ Parti Ankara Milletvekili Şenol Sunat: “100 yıl önce olduğu gibi, milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.”

İYi Parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli: Ne kumar masasında oluruz, ne de noter masasında. Ya tarih yazacağız, ya da tarih olacağız. Milletin verdiği görev reddedilemez.

İYİ Parti Gençlik Politikaları Koordinatörü ve Genel İdare Kurulu üyesi Orhun Ertürkmen: Şükürler olsun milletimizin, gençlerin sesi olduk… Genel Başkanımız gençlerin umudu ve geleceği için Sayın Mansur Yavaş’ı, ve Sayın Ekrem İmamoğlu’nu göreve çağırıyor… Bu sefer Sayın Erdoğan’ın istediği olmamalı.

MASADAN KALKTI MI?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in açıklamaları 'masadan çekildiğine yönelik' anlaşıldı.

Kısa Dalga'dan Esra Tokat'a konuşan kurmaylar ise 'masadan kalkmadık, önerilerimizi sunduk' değerlendirmesinde bulundu. İYİ Parti Siyasi İşler Başkanı Koray Aydın, "İYİ Parti masadan çekildi mi?" sorusuna "Masadan kalkma gibi bir durum yok. Genel başkanımız Akşener de zaten bu yönde açıklama yaptı. Daha fazla bir şey söylememiz uygun olmaz" karşılığını verdi.

İYİ Parti Seçim İşleri Başkanı Şenol Sunat ise "Masadan 'biz' kalkmadık. Siz de dinlediniz Meral Hanımı... Yorum sizin" şeklinde imalı bir cevap vererek masadan 'İYİ Parti'nin kalkmadığını' ifade etti.

Sunat, 'masadan diğer adayların tartışılması sonucu kaldırılmaya mı itildi' sorumuzu ise yanıtsız bıraktı.

Öte yandan Akşener'in açıklaması sonrası basına demeç veren İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Aliağıroğlu ise"Masadan kalkmadık, biz aday önerimizi Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş olarak sunduk. Bunu kamuoyuna açıkladık ve bunun değerlendirilmesini bekliyoruz" dedi. 

Editör: Bekir GÜNEŞ