Gazete Emek - Seçim öncesi 'montaj video'lara da değinen Kılıçdaroğlu, “Toplumun tüm kesimleriyle barışma ve demokrasi için buluşturma çabası yanlışsa bu yanlışın en büyüğünü ben yaptım” dedi. Kılıçdaroğlu aynı zamanda Ümit Özdağ'ın 'MİT başkanlığı' iddiasını da yalanladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın 14-28 Mayıs seçimlerindeki Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, önemli açıklamalarda bulundu.

T24'e konuşan Kılıçdaroğlu, Cumhur İttifakı'nın ahlaki meşruiyetin dışına çıktığını ve sahte videolarla iktidarını korumaya çalıştığını söyleyerek, "Toplumun tüm kesimleriyle barışma ve demokrasi için buluşturma çabası yanlışsa, bu yanlışın en büyüğünü ben yaptım" diye konuştu.

'BEKLEDİĞİMİZ SONUCU ALABİLSEYDİK...'

Deprem bölgesinde oylarını artırdıklarını ancak bu sonuçların kendilerini tatmin etmediğini de ifade eden Kılıçdaroğlu, "Oyu düşen parti AK Parti, ama tartışılan parti CHP oldu. Bizim oyumuz yükseldi, ama buna rağmen beklediğimiz sonucu alamadık. Beklediğimiz sonucu alabilseydik tartışmalar farklı yöne evrilecekti" ifadelerini kullandı.

ÖZDAĞ'I YALANLADI

Seçim sürecinde Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile yaptığı iddia edilen 'protokol' hakkında "Bu konuda sadece daha önce de dediğim şeyi söyleyeceğim; iki kişi arasında imzalanan metin o iki kişinin namusuna teslim edilmiştir. Benim bu konuda açıklama yapmam doğru olmaz. Ancak şunu söyleyebilirim herhangi bir protokolde yer almayacak tek şey MİT Başkanlığıdır…" diye konuştu. Özdağ daha önce Kılıçdaroğlu ile verdiği bir röportajda MİT Başkanlığı ve 3 bakanlık için 'sözlü bir anlaşma' yaptıklarını ileri sürmüştü. 

KİTABIMIZDA UMUTSUZLUĞA YER YOK'

Kılıçdaroğlu, toplumun büyük bir bölümünü seçimi kazanacakları yönünde ikna etmelerini bir “başarı” olarak nitelendirirken, sonuçların beklenen yönde gelmemesinin muhalif seçmende “derin bir travma yarattığını” söyledi. Bu travmanın 2024 yerel seçimlerinde sandığa yansımayacağını düşündüğünü ifade eden CHP Genel Başkanı, "Elbette hayal kırıklığı içinde veya beklentilerin gerçekleşmemesi nedeniyle bu tür söylemler oluyor. Yazılıyor, çiziliyor, sosyal medyada da söyleniyor. Ben sonuçta bu ülke insanının sağduyulu davranacağını düşünüyorum” dedi ve “Bizim kitabımızda umutsuzluğa yer yok” diye devam etti.

'BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ BAŞARILI'

Kılıçdaroğlu, 2024 yerel seçimlerinde İYİ Parti’nin CHP adaylarını desteklemediği ve HDP’nin kendi adaylarını çıkardığı senaryoda CHP’nin İstanbul ve Ankara’yı kaybetme olasılığı sorulduğunda ise, “Niye kaybedelim? Belediye başkanlarımız başarılı” yanıtını verdi ve partisinin daha fazla belediye kazanacağını söyledi.

Editör: Bekir GÜNEŞ