Gazete Emek- Türkiye’de iklim krizinin en çok etkilendiği ülkelerden biri. Kış aylarına giriş yapılmasına rağmen birçok yerde bahar havası yaşanıyor. Sivas’tan sonra Bartın’da ayılar da kuş uykusuna yatamadı.

Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü’nün ‘Yaban hayatının fotokapanla belirlenmesi’ projesi kapsamında, ormanlara kurulan fotokapanlarla yaban hayatı izlendi.

Kış mevsimine rağmen kar yağışının olmaması ve hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle ayıların kış uykusuna geçemediği görüldü.

“KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ”

Doç. Dr. Nuri Kaan Özkazanç, 10 yıldır fotokapanla izleme yaptıklarını, bu kış bozayıların sayısında artış olduğunu belirterek, “Bu yıl iklimin ılıman geçmesi, kar yağışının geç olması bozayılarda kış uykusuna geçmede gecikme olduğunu gösterdi. Küresel iklim değişikliğinin göstergesi olarak meydana geldiğini düşünüyoruz. Yaptığımız bu çalışmada şu anda çok sayıda bozayının sahada geçmiş yıllara göre daha yoğun olarak dolaştığını görebiliyoruz. Normalde kış ayı içerisinde bozayıları görmek mümkün ama yoğunluğun artması açıkçası bizi endişelendirdi” dedi.

Özkazanç, ormanda bulunacak kişilerin dikkatli olmasını istedi. Kş uykusuna yatmayan ayıların açlıkları sebebiyle saldırgan olduklarını belirtti. Özkazan., mümkün olduğunca ses gürültü çıkarmanın bozayıları uzaklaştıracağını söyledi.

‘AYILARIN HAYVANSAL BESİNE YÖNELMESİ YÜKSEK İHTİMAL’

Meyve yemişlerin az olması nedeniyle bozayıların hayvansal besine yönelebileceğini de söyleyen Doç. Dr. Özkazanç, “Ayıların beslenme sürelerinin uzadığını görüyoruz. Dolayısıyla ayı da alanında daha fazla dolaşmaya başlıyor. Normal şartlarda bozayılar yırtıcı hayvan statüsü içerisinde yer alırlar. Ancak bu ayılar hayvansal beslenmeden daha çok meyvelerle ve yemişlerle beslenmeyi tercih ediyorlar. Şu anda mevsim itibarıyla meyve ve yemişlerin daha az olduğunu biliyoruz hatta ayıların birçok bitkinin sulu kısımlarını da tükettiği düşünüldüğü zaman bozayıların da hayvansal besine yönelmeleri daha yüksek olabilir ve bu mevsim içerisindeki davranışlarında ise farklılıklar gözlemek mümkün olacaktır” dedi.

Kaynak: Tele1

Editör: TE Bilişim