Gazete Emek - Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü, HDP Eski Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk ve siyasetçiler Nazmi Gür, Esat Canan, Adil Zozani, Halil Aksoy ve Hüsamettin Zenderlioğlu hakkında  “örgüt propagandası” iddiasıyla açılanan davanın 11’inci duruşmasında karar çıktı.

Hakkari 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Marmara Kapalı Cezaevinde tutsak olan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) eski Ağrı Milletvekili Halil Aksoy ve Sincan 2 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevinde tutulan siyasetçi Nazmi Gür, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

 Siyasetçi Adil Zozani ise duruşma salonunda hazır bulundu. Siyasetçilerin avukatları da duruşmaya katıldı.

Siyasetçilerden Figen Yüksekdağ, Ertuğrul Kürkçü ve Hüsamettin Zenderlioğlu’nun dosyası önceki duruşmalarda tefrik edilerek, yargılandıkları diğer dosyalar ile birleştirildi.

YARGILAMA HUKUKİ DEĞİL’

Duruşmada ek savunma yapan Halil Aksoy, “çözüm süreci” olarak adlandırılan dönemde bir çaba gösterildiğini bu kapsamda Meclis dahil komisyonların oluşturulduğunu hatırlattı. O dönem milletvekili olduğunu belirten Aksoy, yaptığı açıklamalar nedeniyle yargılanmasının hukuki olmadığının altını çizdi. Aksoy, açıklamalarının ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu belirtti.

Editör: Bekir GÜNEŞ