Gazete Emek - Merkez Bankası Başkanlığı’na da Hafize Gaye Erkan getirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan atama kararları Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlandı. 

Buna göre; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu BDDK Başkanlığı’na, Hafize Gaye Erkan da Merkez Bankası Başkanlığı’na atandı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na Fahrettin Altun, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği’ne Seyfullah Hacımüftüoğlu, Devlet Denetleme Kurulu Başkanlığı’na Yunus Arıncı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı’na İbrahim Şenel, Devlet Arşivleri Başkanlığı’na Uğur Ünal, Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’na da Yasin Yıldız yeniden getirildi.

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı’na Metin Kıratlı, Özel Kalem Müdürlüğü'ne Hasan Doğan, Hukuk ve Mevzuat Genel Müdürlüğü’ne Hakkı Susmaz, Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü’ne Bilal Şentürk, Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü’ne Yusuf Karaloğlu, Destek ve Mali Hizmetler Genel Müdürlüğü’ne Mehmet Tuncer ve Koruma Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne de Ramazan Bal yeniden atandı.

HAFİZE GAYE ERKAN KİMDİR?

Hafize Gaye Erkan 1982 yılında doğdu. İstanbul Erkek Lisesi'ni ikincilikle, Boğaziçi Endüstri Mühendisliği bölümünü birincilikle tamamladı.

ABD'de Princeton Üniversitesi'nde Finans mühendisliği alanında doktora yaptı. 2 yıl süren ve 12 dersten oluşan doktora programını bir yılda tamamladı.

Çok uluslu ABD yatırım bankadı Goldman Sachs'ta çalıştı. 2009 yılında ABD yönetiminin el koyduğu First Republic Bank'ın Kıdemli Başkan Yardımcısı görevinin yanı sıra Yatırım Bölümü Başkanı ve Risk Yönetimi Eş Başkanı oldu. İzleyen süreçte First Republic Bankası'nın Başkanı, eş CEO'su ve Yönetim Kurulu üyesi oldu. First Republic Bank'ın batışından önce yönetimle anlaşmazıpıa düşerek bankadan ayrıldı.

ABD'deki finans kuruluşları arasında en genç CEO'lar arasına giren Hafize Gaye Erkan, Tiffany & Co'nun Yönetim Kurulu üyeliğini yaptı, satış sürecini yönetti.

2019 yılında Crain's Bankacılık ve Finans Alanında Önemli Kadınlar listesine ve American Banker's Women to Watch listesine seçildi.

2018 yılında San Francisco Business Times'ın 40 Yaş Altı 40 ve Crain New York Business'ın 40 Yaş Altı 40 listelerine seçildi.

Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finans Mühendisliği Bölümü Danışma Konseyi'nde görev yaptı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Hazine ve Maliye Bakanlığı teklifini uzun süren görüşmelerin ardından kabul eden Mehmet Şimşek'in ilk görüştüğü isimlerden arasında yer alan Hafize Gaye Erkan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı'na atanan ilk kadın oldu.

Editör: Bekir GÜNEŞ