Gazete Emek- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 9 ay sonra ilk kez faiz indirimine gitti. Politika faizi 100 baz puanlık indirimle yüzde 13'e düşürüldü. Dolar/TL kuru 18,10'u aştı.

TCMB'nin bugünkü Para Politikası Kurulu sonrası yapılan açıklamada, "Jeopolitik risklerin dünya genelinde iktisadi faaliyet üzerindeki zayıflatıcı etkisi artarak sürmektedir. Önümüzdeki döneme ilişkin küresel büyüme tahminleri aşağı yönlü güncellenmeye devam etmekte ve resesyonun kaçınılmaz bir risk faktörü olduğu değerlendirmeleri yaygınlaşmaktadır" denildi.

Açıklamada ayrıca şu ifadeler yer aldı:

"Türkiye’nin geliştirdiği stratejik nitelikte çözüm araçları sayesinde temel gıda başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının olumsuz etkileri azaltılmış olsa da uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artış eğilimi sürmektedir."

TCMB böylece 2022 yılında yüzde 14 seviyesinde tuttuğu politika faizini ilk kez değiştirmiş oldu.

TCMB daha önce Eylül 2021'de faiz indirimlerine başlamış, politika faizi 4 ayda 500 puan düşürülerek yüzde 19'dan yüzde 14'e çekilmişti.


 

EKONOMİSTLER FAİZ KARARINI NASIL KARŞILADI?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faizi 100 baz puan indirimle yüzde 13 seviyesine düşürdü. Beklenmedik faiz kararı, ekonomistlerin tepkisini çekti. Ekonomistlerin ilk yorumları şöyle oldu:

"AKIL DIŞI BU KARAR SEÇİM YATIRIMI"

Bloomberg, Türkiye'de enflasyonun 24 yılın en yüksek seviyesine yükselmesine ve liranın rekor düşük seviyeye yaklaşmasına rağmen faiz oranlarında şok indirim yapıldığını yazdı, Türk lirasının keskin bir şekilde zayıfladığını ifade etti. Enflasyon Araştırma Gurubu (ENAG) kurucusu Prof. Dr. Veysel Ulusoy, Gerçek Gündem’e yaptığı açıklamada, faiz indirimi kararını "Bir ekonomistler toplantısında eğer faiz indirimi kararı geliyor ve herkes aniden 'oooo' diye tepki veriyorsa ortada çok büyük hatalı bir karar vardır." diye yorumladı. "Faiz indirimi kararı diğer makro ve değerlerle bağdaşmadığı için akıldışıdır" diyen Ulusoy, kararın açıkça seçim yatırımı olduğunu ifade eti. 

ÖZGÜR DEMİRTAŞ: DELİLİK!

Prof.  Dr. Özgür Demirtaş, kararı "Delilik: Aynı şeyi yapıp farklı sonuç beklemektir" sözüyle eleştirdi.

"DÜNYA BU CİNNETİ KONUŞUYOR"

Ekonomist Mustafa Sönmez ise, "İnsanın köpeği ısırması gibi, enflasyon yüzde 80 in üstünde seyrederken faiz indirmek, 13 e düşürmek, haberdir! :))" diyerek, dünyanın Türkiye ekonomisindeki bu cinneti konuşmaya başladığını yazdı.

İktisatçı Mahfi Eğilmez "Merkez Bankamızı kutluyorum. Dosta düşmana para politikasının nasıl yönetileceğini gösteriyor. Yalnız 100 puan az oldu, 300 olmalıydı!" diyerek ironik bir yaklaşımda bulundu.

"SUUDİ PARASI DA ERDOĞAN'I KURTARAMAZ"

Ekonomist Atilla Yeşilada da, AKP'nin Ağustos'ta açıklanan anketlerin üçünde yüzde 30'un altında olduğunu hatırlatarak, "TCMB kararı sonrası tek yol yokuş aşağı" diye yazdı. Yeşilada, "Gayret TCMB, senin sayende Suudi parası da artık RTE'yi kurtarmaz" ifadesini de kullandı.

Vergi Uzmanı Ozan Bingöl ise, Merkez Bankası yöneticilerinin enflasyonla mücadele etmediğini, koltukta kalma mücadelesi verdiği söyledi.