Gazete Emek - KDP lideri Mesud Barzani Kerkük’teki gerilime ilişkin bir mesaj yayınladı. Barzani Kerkük’ün birlikte yaşamın ve kardeşliğin şehri olduğunu belirterek Kürt göstericilere karşı güvenlik güçlerinin şiddet kullanılmasının ve bir Kürt gencinin kanın dökülmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Mesud Barzani “Kerkük’te evlatlarımızın kanının akıtılmasının bedeli ağır olacaktır” dedi.

Mesud Barzani Kerkük’te yaşanan gerilime ve Kürt göstericilerin üzerine açılan gösteriler sonucu bir Kürt gencinin şehit olması olaylarına ilişkin bir açıklama yayınladı.

Barzani “Kerkük’teki duruma ilişkin,  Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) Kerkük’teki genel merkezinin açılmasını engelleme bahanesiyle bir grup birkaç gündür Erbil-Kerkük yolunu kapatarak, vatandaşların normal hayatlarını sürdürmelerini ve gidiş gelişlerine izin vermedikleri gibi, Kerkük halkı için çok zor ve tehlikeli bir durum yarattılar” dedi.

Kerkük’te evlatlarımızın kanının akıtılmasının bedeli ağır olacaktır”

“Kerkük’ün kent halkları arasında bir arada yaşamanın, kardeşliğin ve birliğin örneği olması gerektiğini her zaman vurguladık” diyen Barzani açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

”Ancak bu uygunsuz ve hukuka aykırı davranışlar, fitne yaratmaya ve bir arada yaşamayı yok etmeye yönelik bir girişimdir. Kerkük’te son birkaç gündür güvenlik güçleri ile polisin kaosa neden olan bu yasa dışı davranışlara engel olmaması, bugün ise Kerkük’te Kürt gençlerine ve göstericilere karşı şiddet uygulanması oldukça şaşırtıcıdır.

Bu tür davranışlar kabul edilemez ve çok kötü sonuçlar doğuracaktır. Kerkük’te evlatlarımızın kanının akıtılmasının bedeli ağır olacaktır…”

Editör: Bekir GÜNEŞ