Gazete Emek- HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın gündem olan "HDP ittifaklarıyla birlikte aday çıkaracak" açıklamasının ardından seçime ve gündemdeki konulara ilişkin gazeteci Zeynel Lüle'nin sorularını yanıtladı. 
 

Sancar, "Biz ve Altılı Masa adaylar çıktıktan sonra 'gelin açık konuşalım, müzakere yönetelim' derse biz 'hayır' demeyiz" açıklamasını yaptı.

Sancar'ın açıklamalarından satır başları şöyle: 

İktidar bu kayyum sistemini ülkenin genel rejimi haline getirecek. Bize karşı yürütülen Kobani davası kumpas davasıdır. Yargı tarihinde örneğine rastlanmayacak kadar..

"Biz bu iktidarı göndermek istiyoruz. Bununla da yetinmek istemiyoruz, bu düzeni değiştirmek için elimizden geleni yapacağız.

Şu an acil ihtiyaç son 10 yılda iyice felaketlere boğmuş olan bu iktidarı seçimle göndermek. Bu hedefse buna giden yolu da oturup konuşarak yapmak gerekiyor. Onu göndereceksiniz ülke boşlukta kalmayacak ki. Gelen yönetim farklı olmayacaksa değişen ne olacak? İki yıl sonra aynı yere geleceksek, yazıktır. 

Yapıcı bir rol üstlenip demokrasi için üzerimize düşeni yapmak istiyoruz.

Aday açıklaması: Müzakereye açığız 

Adayımızı ilan ettikten sonra seçimlerin doğasında olan açık diyalog ve müzakere yöntemi geçerli olabilir. Daha da açık konuşayım, biz adayımızı çıkardıktan sonra gelin açık konuşalım müzakere yönetelim derse biz hayır demeyiz.

Seçimlere giderken "HDP adayını çıkararak yanlış yapıyor" diyenler; biz müzakereye açığız. HDP'den ne yapılması isteniyor? Seçimlere kadar müzakerelere açığız yeni formüller bulunabilir. 

Biz sessiz kalsak bile muhalefet seçmeni sandığa gitmeye ikna edebilir mi? Biz bu iktidardan kurtulmanın garanti yolunu söylüyoruz.

Bir ziyaretle bu kadar bedel varken biz her şey süt liman olacak bir parti miyiz? Biz kendimize güveniyoruz. Halka verdiğimiz taahhütlere bağlıyız.

Adayı şantaj ve tehdit olarak çıkarıyor değiliz. Halka verdiğimiz sözlerin icabını yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu ülkede aydınlığa doğru giderken herkesin sorumluluk alması gerekiyor. Bir hedefimiz var bundan vazgeçmiyoruz. Politikamızı şeffaf yapıyoruz.  O nedenle adayımızı çıkaracağız, iddiaları bir aday çıkaracağız. İkinci tura kalacak bir aday çıkaracağız. Demokrasi güçlerinin iki blok arasında kalmış ama ikisini de içine sindiremeyenler için bir aday çıkarıyoruz. 

(Aday ismi) İsim bizim öncelikli gündemimiz değildir, öncelikli gündemimiz yöntem ve içeriktir.

HDP'ye hazine blokesi kararı 

Böyle bir operasyona sessiz kalmak anlaşılır gibi değil. 

Partimiz kapatılsa bile biz seçimlere gücümüzü yansıtacak yolları buluruz. 

Başörtüsü teklifi 

Özgürlükçü laikliği savunuyoruz. Bu konuda yasağın doğru olmadığını hep söylüyoruz. Bunun anayasa değişikliği şeklinde gündeme getirilmesini samimi bulmuyoruz. İktidarın bu konuları fay hattı olarak kullanacağından bu imkanları ona sunmuyoruz. Özgürlükler ile ilgili tartışmaların temel şartı eşitlik olsa... Bu özellik yok şu an. Altılı Masa ile iktidar arasında devam edecek bu görüşmeler belli ki. 

Seçimin hemen yapılmasını da isteriz. Kendimize güven konusunda bir eksiğimiz yok.

Editör: TE Bilişim