Gazete Emek- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar TBMM'de düzenlenen grup toplasında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Sancar konuşmasına, Almanya’da 2007 yılından bu yana iki yılda bir verilen 'Clara Zetkin 2021 Onur Ödülü' tutuklu Kürt siyasetçi Gültan Kışanak'a verilmesiyle başladı. Kışanak'ı tebrik eden Sancar, "Tüm tutuklu arkadaşlarımıza buradan selam olsun" dedi.İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun geçtiğimiz hafta özel bir yayında 'Benim dönemimde faili meçhul yok" demesini değerlendiren Sancar, "Evet, kendi döneminde bir faili meçhul yok, hepsinin faili belli ama yargılanmıyorlar" dedi.

'HİÇBİR ZORBA YÖNETİMİN BAŞARI ŞANSI YOK'

"Halkımızın kararlılığı ve haklı mücadelesi karşısında hiçbir zorba yönetimin başarı şansı yoktur, olmayacaktır" diyen Sancar, "Hakkari'ye, Şemdinliye gitmemizin özel bir sebebi vardı. Derecik'te bir çoban ve arkadaşı askerin açtığı ateş sonucu yaralanmıştı 15 gün önce. Hakkari'de son 5 yılda 15 sivil kolluk güçlerinin hedef gözeterek açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti.17 sivil yaralandı. Biz de halkımızın sahipsiz olmadığını göstermek halkımızla kucaklaşmak amacıyla gittik. Kürt halkı sahipsiz değildir. Bu zorbalığı alt edecek birikime ve inanca da sahiptir" ifadelerini kullandı.

'FAİLLERİ BELLİ, YARGILANMIYORLAR'

İçişleri Bakanı da geçenlerde kendi döneminde faili meçhul cinayet olmadığını, işkence yapılmadığını söyledi. Doğrusu şu: Kendi dönemindeki cinayetler faili meçhul değil, apaçık belli. Bunlar yargılanmıyor, yargı önünde hesap sorulmuyor. Burada cinayetlerin faili belli, akıbetler belirsiz. Biz onu da adaletle belirtli hale getirmek için yürütüyoruz mücadelemizi.

'KÜRT HALKI DA TÜRKİYE HALKLARI DA UNUTMAZ'

Erdoğan dönemin Başbakan olduğu dönemde, Şemdinli'den gelen bir heyete, 'Benden yol isteyin, su isteyin ama bu olayı çözmemi istemeyin' demesini hatırlatan Sancar, "Bunları unutmadık, Kürt halkı da unutmaz Türkiye'nin halkları da unutmaz. Kürt'e bakışın bütün çıplaklığıyla ortaya çıktığına tanık oluyoruz. 'Size su getirelim ama onurunuzdan ve gururunuzdan vazgeçin, haksız hukuksuz yaşamı kabul edin'. Hayır, kabul etmeyeceğiz bunu" ifadelerini kullandı.

'MÜCADELEDEN BİR MİLİM SAPMAYACAĞIZ'

HDP'nin onuru, hayatı, özgürlüğü ve barışı savunmanın anlamına geldiğini söyleyen Sancar, "Sırtını iktidara dayayan güvenlik mekanizmaları sanıyor ki bu bölge gözlerden uzak, istediğimizi yaparız, sivilleri vururuz, kimse sesini çıkaramaz. Halkımızı yalnız ve sahipsiz sanıyorlar. Halkımız kendisinin iradesine ve özgürlüğüne sahip çıkacak güce sahiptir. Biz bu mücadeleden bir milim sapmayacağız yolumuzdan" dedi.

'KAÇAKÇILIK GEREKÇESİNİN ARKASINA SIĞINIYORLAR'

Hakkari'de son 6 yılda asker ve polisin açtığı ateş sonucu en az 11 kişi yaşamını yitirdi. Kentte devlet personelinden kaynaklı tüm ölüm ve yaralanmalarda "cezasızlık" politikası izlendi. Hakkari'de ki saldırılara değinen Sancar, "Şemdinli'de ve Hakkari'nin diğer bölgelerinde sivilleri hedef alan saldırılar sonrası yapılan açıklamalara bakın. Kaçakçılık gerekçesinin arkasına sığınıyorlar, oysa katledilenler sınırda bile değil, şehirin merkezinde" şeklinde konuştu.

"Kaçakçılık dedikleri ne halkımız için?" diyen Sancar, "Bunlar yoksul halkın ekmek ve geçim kavgasından başka bir şey değil. Sınırın diğer tarafında akrabalar var. Zaten sınırın yapay bir bölünmeden başka bir şey olmadığını da biliyoruz. Diğer tarafta da aynı halklar yaşıyor. Ziyaretlerinde birkaç eşya da getiriyorlar. Bunlara kaçakçı muamelesi yapılıyor" dedi.

'ROBOSKİ HATIRLATMASI'

28 Aralık 2011 gecesi, Roboski'de Türk Hava Kuvvetlerinin F-16 savaş uçaklarıyla yaptığı bombardıman sonucunda 34 sivilin katledilmesinin ardından yöre halkının 'Kaçakçılık' yaptığı belirtilmişti. Roboski'yi hatırlatan Sancar, "Roboski'de de aynı gerekçelerle savaş uçakları 34 insanımızı katletmiştir. 33 kurşunun hikayesi de aynıdır. Buradaki politika halkı yoksul ve aç bırakmak, iktidara bağımlı hale getirmek ve onursuz bir yaşama mahkum etmek. Bunu başaramayacaklarını her fırsatta söyleyeceğim" dedi.

'VENEZUELA'YA BAKIN'

Sancar, "Kaçakçılık mı arıyorsunuz? O Kürt halkının geçim derdi için getirdiği basit eşyalara bakmayın. Venezuela'ya, Kolombiya’ya, Kıbrıs’a ve Suriye’ye gönderdiğiniz tırlara bakın. Yoksul köylülerin katırlarına değil gemiciklerinize, tırlarınıza, uçak filolarınıza bakın" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Artı Gerçek