Gazete Emek - AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum seçim vaatleri ve projelerini açıkladı. İstanbul'da iki yakaya iki tünel yapılacağını duyuran Murat Kurum, Silivri'ye metrobüs geleceğini, Esenler ve Harem otogarlarının taşınacağını, taksi sorununu çözeceğini vaat etti. İstanbul'da olası depreme karşı önlemlere ve yüksek kiralara ilişkin de projelerini açıklayan Kurum, 600 bin konutun acilen dönüştürülmesi gerektiğini belirterek, "5 yılda yatay mimari eksenli, 650 bin konut inşa edeceğiz." ifadelerini kullandı. 

Murat Kurum'un, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2011 yılında duyurduğu ve "Çılgın Proje" dediği, bilim insanları ve önemli araştırmacıların eleştirdiği Kanal İstanbul'a değinmemesi dikkat çekti. 

Murat Kurum Haliç Kongre Merkezi'nde "İstanbul vizyonu tanıtım toplantısı"nda konuştu. 

10 alt başlığın açıklandığı lansmanda; kentsel dönüşüm ve ulaşım ön planda yer aldı. 

Kurum'un açıklamalarından satır başları şöyle: 

Bu şehri yönetmek, aklınla, kalbinle, tüm benliğinle İstanbul’un ruhuna teslim olmaktan geçer. Her sokağına, her yuvasına adanmaktan geçer. Biz İstanbul’a adanmış kadrolarız.

Sistem İstanbul"u duyurdu

"İstanbul problemler yumağı haline geldi; kentte büyük karmaşa ve kaos var. İstanbul çaresiz değildir Tüm sorunları bütüncül bir bakış açısıyla, insanı merkeze alan anlayışı hizmete sunuyoruz. Bunun adı 'Sistem İstanbul.' İstanbul son 5 yılda ahengini kaybetti. Bu şehri yeniden dengeye kavuşturacak Sistem İstanbul'u açıklayacağız. İstanbullulara çilesiz, dertsiz bir sosyal yaşam sunacağız. Yeniden eşsiz, benzersiz bir İstanbul için çalışacağız."

Kurum İstanbul için proje ve vaatlerini sıraladı: 

Trafik sorunu

İstanbul'da her bir vatandaşımız yılda 288 saatini trafikte kaybediyor. Trafik çilesi ömrümüzden 3,5 yıl alıyor. Hepimiz trafikte zaman enerji kaybediyoruz, yıpranıyoruz. Trafikte kaybettiğimiz vaktimizi, ailemizle, kendimize ayırmak istiyoruz. İstanbul'da 2019'da yüzde 47 olan trafik yoğunluğu bugün yüzde 64'e yükselmiş durumda. Zirve saatlerde bu oran yüzde 90'ları aşıyor.

Açtık dedikleri 40.7 km'lik metro hattının gerçekte 8 km'sini zor yapabildiler. Devam eden metro projelerini iptal ettiler. İptal etmek yetmezmiş gibi metro şantiyelerimize kamyon kamyon hafriyat döktüler. 

Raylı hatlarımızı 650 km'ye çıkaracağız. 10 yıl sonra bu uzunluk bin 4 km'ye ulaşacak

Yenikapı-İncili-Sefaköy hattını tamamlayacağız

 Sultanbeyli metrosunu biz tamamlayacağız

Sabiha Gökçen-Kurtköy arasındaki 6 km metro hattını da tamamlayacağız

Sefaköy-Avcılar-Beylikdüzü metro hattını 18 km yapacağız

Otogarlar taşınacak 

Esenler ve Harem Otogarlarını taşıyacağız; iki yakada 6 yeni lojistik merkez kuracağız

İstanbul'daki iki yakaya iki tünel projesi yapıyoruz

Sokaklarımızı otopark olmaktan kurtaracağız. Güvenli ve ucuz otopark İstanbul'un hakkıdır diyeceğiz. 

İstanbul'a 250 bin araçlık otopark kazandıracağız.

Taksi sorunu 

Taksi sorununu çözeceğiz, taksicilerimizle esnafımızla görüştük. Geri bildirim uygulamasını hayata geçireceğiz. Taksi sorununu İstanbul gündeminden çıkaracağız. Tüm sistemleri 'Merkezi Taksi Sistemi' çatısı altında birleştireceğiz, taksi sayısını artıracağız.

Deprem açıklaması: 1.5 milyon yapı risk altında 

"Deprem terörle mücadele kadar önemlidir, bir milli güvenlik sorunudur. İstanbulluların gündemi depremdir, deprem dönüşümüdür.

Sizlere afete dirençli bir İstanbul teklif ediyoruz. 600 bin konutun acilen dönüştürülmesi gerekiyor. İstanbul'u 5 yılda hazırlayacağız denmişti. Ne vaat verdiler 5 yılda 100 bin konut değiştireceğiz hedefi konulmuştu. Aslına bakarsanız bizim kayıp 5 yıl olarak tarif ettiğimiz durum budur.

Söz verdiğinin yüzde 5'ini bile yapamamaktadır. Büyükşehir bizim ilçe belediyemizin başarısının yarısına bile ulaşamaz. Böyle giderlerse İstanbul'da dönüşümü 100 yılda yapamazlar.

İstanbullulara söz, tek riskli yapı kalmayıncaya kadar koşturacağız, alın teri dökeceğiz. Bunun için de ülkemizin kaderini değiştirecek deprem dönüşüm hamlesini başlatacağız. 5 yılda 650 bin yatay mimari eksenli konut inşa edeceğiz. Yeni güvenli, huzurlu binalarımızın 300 binini bilinçli bir şekilde durdurulan KİPTAŞ eliyle yapacağız."

Kurum, konut projesini duyurdu 

"KİPTAŞ güzide bir kurumumuz. Biz durdurulan, yavaşlatılan KİPTAŞ'ımızla 300 bin konutu başlatıyoruz. 15 Nisan'da hemen başvuruları alacağız. 700 bin lira hibe desteği 700 bin lira kredi desteği ve 100 bin lira da taşıma desteği vereceğiz. 18 ayda bu konutlarımızı planlayacağız. Yerinde dönüşüm ile 250 bin konut yapacağız. Şu anki İBB yönetiminde dahil bizim yaptığımız bu çalışma ve vizyon yoktur.

Diyanet'ten 8 milyonluk yemek ihalesi: Pembe ve erkek olacak Diyanet'ten 8 milyonluk yemek ihalesi: Pembe ve erkek olacak

Kentsel dönüşüme özel 100 bin konut yapıp, ihtiyaç sahiplerine uygun fiyata kiralayacağız. Bu konutlardan 39 ilçemiz faydalanacak. Bu konutlar kesinlikle satılmayacak. İhtiyaç sahiplerine kiralanacak. Böylece kira artışlarını durduracak ve vatandaşlarımıza yardımcı olacağız.

Olası depremlere karşı afet olduğunda hangi adımları atmamız gerektiğini bileceğiz. İstanbul'un her sokağının her binasının görebileceği İstanbul'un dijital ikizini hayata geçireceğiz. Şu anda 39 ilçemizde bulunan toplanma alanlarını afete hazır hale getireceğiz.

Sivil uçuşa kapatılmıştı; Atatürk Havalimanı'na Afet Yönetim Merkezi 

"Atatürk Havaalanında yeni bir afet yönetim merkezi ile afet anında en çok ihtiyaç duyulanları mevcut hale getireceğiz. Olası afet durumunda gıda ve tıbbi desteği sağlayacağız.

Tam 9 noktada afet müdahale merkezlerimizi kuruyoruz. 2 acil durum hastanesine ek olarak biri Arnavutköy diğer Pendik'te 1 acil durum hastanesi daha yapacağız."

Evlenecek gençlere 50 bin lira, yaşlılara 2500 lira destek

Murat Kurum, kadın, yaşlı ve gençlere yönelik diğer vaatlerini de sıraladı: 

"Onlar (İBB) gibi söz verip tutmamak değil tabii ki. Her mahalleye çocuklarımız için kreş hizmeti götüreceğimiz, tüm gece emekçilerimiz için 7 gün 24 saat kreş hizmeti veriyoruz

Hani adalet diyorlar ya biz onlar gibi adaletsiz olmayacağız. Kimseyi haksız yere işten çıkarmayacağız, haksız yere işten çıkarılan işçilerimizi geri alacağız

İhtiyaç sahibi emeklilerimize her ay 2500 lira destek ödemesi yapacağız

Evlenecek gençlere 50 bin TL beyaz eşya yardımı yapacağız

İstanbul'da su kullanımı konusundaki adaleti sağlayacağız. Hane halkını baz alan bir su tarifesi uygulayacağız

İlk işini kuran 100 bin girişimci kadına 100'er bin lira hibe vereceğiz

İlkokul çağındaki çocuklarımız için okullarımızda beslenme desteği vereceğiz

Babalara da ücretsiz taşıma sözü veriyoruz

"Mahalle bahçeleri" projesi 

"39 ilçemizde tüm yeşil alanları artıracağız. İstanbul'da yeni kent ormanları kazandıracağız. 39 ilçemizde mahalle bahçeleri yapacağız. Kadınlar için de özel kıraathaneler yapacağız. Haliç'in her iki yakasını yeniden düzenleyerek eski güzelliğine kavuşturacağız. Burada huzur içerisinde gençlerimiz, kadınlarımız, ailelerimiz vakit geçirecekler." 

İstanbul'a kültür-sanat vaatleri 

2 yeni tiyatroyu kentimize kazandıracağız
İstanbul Kültür Akademisi kuracağız
İstanbul festivaller şehri olacak

5 yıldır kaderine terk edilen İstanbul Şehir Merkezi'ni hayata geçireceğiz 

Sokakta yaşayan hayvanlarla ilgili açıklama 

"Başıboş gezen sahipsiz hayvanlar var, çocuklarımız tehdit altında. Sokaklardan korkuyu giderirken görecek. 39 ilçemize hizmet verecek tesislerimizi kuracağız. İki büyük hayvan yaşam alanında hayvanlarımızın bakımını yapacağız. İstanbul'un sokaklarını düzenli hale getireceğiz. Sahipsiz hayvanlar artık İstanbul için sorun olmaktan çıkacak."

"İstanbul yeniden şahlanacak"

31 Mart akşamı sosyal medya belediyeciliği bitecek, gerçek belediyecilik başlayacak. 1 Nisan sabahından itibaren bereket, esenlik, barış refah rüzgârları esecek. Fetret dönemi bitecek. İstanbul'un yeniden şahlanışını hep birlikte başlatacağız

Editör: Bekir GÜNEŞ