Gazete Emek - Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin kaybedilmesinin ardından CHP’de liderlik tartışmaları alevlenirken genel başkanlık için ilk aday belli oldu.

CHP Genel Merkezi’nde son seçimde ’39 vekilin başka partilere verilmesinin partide büyük yara açtığını’ söyleyen Özgür Özel, CHP liderliğine adaylığını açıkladı.

Özel kaybetmesi durumunda CHP’den ayrılmayacağını vurguladı.

“Bu, seçimin kaybedilmesine dur diyemeyenlerin, kayba engel olamamanın üzüntüsünü duyanların kahrını çekenlerin hikâyesidir. Kendini suçsuz görenlerin değil, kendinde hiç suç görmeyip hiçbir şey olmamış gibi davranmaya itiraz edenlerin hikayesidir. Sorumluluk duyanların hikayesidir.

“Bir daha aynı hataları yapmamak için kararlılık taşıyan gençlerin, kadınların hikayesidir. Türkiye’yi değiştirmek için CHP’yi değiştirmeye inanan kadroların hikayesidir. Bu bir lider değişikliğinin ötesinde, gücü kadrolardan alan ve kadrolarına güç veren bir hareketin hikayesidir. Bu hikaye, Atatürkçülerin, namusluların, İsmet Paşa’nın, Karaoğlanların hikayesidir.”

Özel, “nasıl bir CHP” istediğine ilişkin tutum belgesini, “Ellerinizdeki kitapçık bu amasız fakatsız çıkılan yolculuğun ilk adımıdır. İlk adımdır ama kararlıdır, birikmiştir, kollektiftir. Tek bir kişinin değil bir kadronun attığı adımdır” sözleriyle kamuoyuyla paylaştı.

Partinin farklı yönetim kademelerinde yer alan ve Özel’e destek veren isimler salonda yer aldı.

Partimizin yönetimi yenilginin nedenlerini araştırıp yeni yol haritası çizmedi’

Konuşmasında CHP’yi de eleştiren Özel, şu ifadeleri kullandı:

“Toplumsal talep ve ihtiyaçların aksine, partimizin yönetimi yenilginin nedenlerini araştırıp yeni yol haritası çizmedi. Farklı bahaneler üretti, siyasi sorumluluk üstlenmedi. Parti içi iktidarı korumaya odaklandı. Güvenini yitiren seçmenimiz, siyaseti terk edecek kadar bir duygusal kopuşa sürüklendi. Parti yönetimi, bu kırılmayı görmezden gelmeyi tercih etti.

“İttifak siyaseti, ittifak kuranların birbirine dönüştüğü siyaset olmamalıdır. Birbirine benzemeyen partiler, kendi kimliklerini korumalı. İttifaklar, parti vicdanında karşılık bulacak şekilde tasarlanmalı. Partimizin seçilecek sıralardan 39 milletvekilini başka partilere vermesi, parti tarihinde unutulmayacak bir hasar bırakmıştır. Partiler arası imzalanan protokollerde, seçilmiş kurulları bilgilendirmenin dahi yapılmadığı süreçler işletilmiştir. Aşkın yetkiler kullanıp sorumluluk üstlenmeyen bir yönetim tarzı kabullenemez.”

Özel, adaylık açıklaması sonrasında ise Anadolu turuna çıkarak parti örgütlerinin nabzını tutacak, destek isteyecek.

Basın toplantısının ardından CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “CHP değişirse Türkiye değişir” mesajıyla Özgür Özel’e ve ekibine başarılar diledi.

Özgür Özel’den Sezgin Tanrıkulu açıklaması:

“Kendisi AİHM kararı 1980’lerin hepimizin utanç duyduğu Kürt sorununu derinleştiren olaylar ve mahkeme kararından bahsetmiştir. Üzüntücü verici olan bu linç kampanyasına dönüşmesine çanak tutan yaklaşımdır.”

Editör: Bekir GÜNEŞ