Gazete Emek - CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunması ile ilgili Anayasa Mahkemesi önünde açıklama yaptı.

Özel şu ifadeleri kullandı:

"Cumhurbaşkanının dün uçakta kullandığı ve bugün sabah 10'a kadar ambargolu olan ifadeler bir yargı kriziydi. Ama bugün sabah 10'da Cumhurbaşkanı'nın açıklamalarını duyduktan sonra bunun Erdoğan liderliğinde anayasal rejimin ortadan kaldırılması ve bir kalkışmayla karş ıkarşıya olduğumuz anlaşılıyor."

Türkiye’nin 81 ilinden Ankara’ya gelen avukatlar, eski adı Silivri olan Marmara Cezaevinde tutuklu bulunan TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında hak ihlali kararı veren AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunan Yargıtay 3. Ceza Dairesini protesto etti. Ankara Sıhhiye Adliyesi, Atatürk anıtında Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete göçünün 85. yılını anan avukatlar daha sonra yargı krizini yaratan Yargıtay’ın önüne ellerinde anayasa sırtlarında cübbe ile yürüdü.

Açıklamanın yapılacağı Yargıtay ve AYM önündeki Ahlatlıbel Parkında toplanan avukatlar “AKP elini yargıdan çek”, “savunma susmayacak” ve “Hak hukuk adalet” sloganları attı.

Özgür Özel, eğitim mitinginde konuştu: Sözleri tutmadılar, artık meydanlar bizimdir Özgür Özel, eğitim mitinginde konuştu: Sözleri tutmadılar, artık meydanlar bizimdir

“ERDOĞAN ELİYLE ANAYASA ORTADAN KALDIRILMA ÇALIŞMASI”

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Ahlatlıbel Parkında yaptığı açıklamada, “Erdoğan’ın sözlerini duyana kadar bu bir yargı kriziydi. Ama Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarını duyduktan sonra bunun Recep Tayyip Erdoğan’ın eliyle Anayasal düzenin ortadan kaldırılmaya çalışılması, adeta halkın iradesine karşı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde kalkışmayla karşı karşıya olduğumuz anlaşılıyor. Bu anayasayı değiştirebilmek için Adalet ve Kalkınma Partisi’nin ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin yeterli milletvekili yok. Bunu referanduma götürebilecek durumları da yok. Bu anayasayı ortadan kaldırabilmek ilk 4 maddesi değiştirilemediği için mümkün değil. Ancak herhangi bir maddesini değiştirecek güçleri yokken anayasanın bazı maddelerini yok sayıyorlar ve bu yok saymaya yetkisini anayasadan alan ülkenin Cumhurbaşkanı yol veriyor. Sen Anayasayı saymazsan biz de seni sayan maddeyi saymayız ” dedi.

Ankara Baro Başkanı Mustafa Köroğlu, “Hukukun kurallarının olmadığı yerde de bir toplum düzeninden bahsedemezsiniz. Yaratılmak istenen şey; hukuksuz bir düzen, belki de bir rejim değişikliği ve bunu Anayasa eliyle yaratmak istemek. Buna ortam hazırlamalarına izin vermiyoruz” ifadelerini kulandı.

“YARGI KARARLARINA UYMAK ZORUNDASINIZ”

Ankara Barosu Başkanı Mustafa Köroğlu,  Erdoğan’ın Yargıtay’a destek verdiği açıklamalarının ardından, “Mahkemelerin kararları hakkında değerlendirme yapabilirsiniz. Yanlış karar verdiğini söyleyebilirsiniz. Ama anayasada yazan bir hüküm var. Hepimizi bağlıyor. Yargı kararlarına uymak zorundasınız. Oysa bir üst mahkeme olan Yargıtay Anayasa mahkemesinin kararına uymadıklarını söyleyip suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Böylesi bir hukuk garabeti Türkiye tarihinde görülmedi. Buna karşı biz yaptık oldu diyeceklerini zannediyorlarsa savunma buna izin vermeyecek” dedi.

Türkiye Barolar Birliği önündeki açıklamalarında ise Köroğlu, “Unuttukları anayasayı önlerine bırakarak hatırlatacağız. Arkamızda bulunan binada yazan anayasa hükmüne herkesin uymak zorunda olduğunu haykırmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

AVUKATLAR TBB ÖNÜNDE

Avukatlar birlikte Türkiye Barolar Birliği (TBB) önüne geldi. TBB Başkanı Erinç Sağkan içinde bulunulan sürecin kurumlar arası çekişme olarak adlandırılamayacağını söyleyerek,” İçinde bulunduğumuz süreç basit bir hakim içtihat farklılığı gibi yorumlanacak konu değildir. İçerisinde bulunduğumuz süreç kurumlar arasındaki çekişme olarak adlandırılamaz. İçinde bulunduğumuz süreç anayasanın 2. maddesinin açıkça yok sayıldığı artık bir hukuk devleti olup olmadığının tartışıldığı ve buna karar verileceği bir süreçtir. Tarihi bir sorumluluğumuz var. Aldığımız mirası yerine getirebilmek adına Türkiye’de savunmayı temsil eden avukatlar olarak sesimizi yükseltiyoruz. Anayasayı ve anayasal düzeni savunmak için Ahlatlıbel’de olacağız” dedi.

Editör: Bekir GÜNEŞ