Gazete Emek-Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, TELE 1’de katıldığı programda deprem gibi bir salgının geleceğini ve bu salgına hazırlıksız yakalanılacağını belirtti.

‘İşte o zaman bu Covid’e benzemez felaket olur'

Deprem gibi bir salgının geleceğini ama zamanının belli olmadığını belirten Prof. Dr. Ceyhan sözlerini şöyle sürdürdü: “Zaten koronavirüs çıktığında en büyük beklenti grip virüsüyle bir salgındı. Koronavirüs çıktığı ülkeler biraz şaşırdı. Kıyaslandığı zaman yine en büyük risk grip. Özellikle Uzak Doğu Asya’da insandan insana bulaşmadan hayvandan bulaşarak görülmeye devam ediyor ancak bu çok kolaylıkla mutasyona uğrayabilir ve işte o zaman bu Covid’e benzemez felaket olur.

‘Gene hazırlıksız yakalanacağız ve gene oturup dövüneceğiz’

Gene bir salgın gelecek, gene hazırlıksız yakalanacağız ve gene oturup dövüneceğiz. Bir vaka halsizlik, kolunda şişiklik hissetti diye mahkemeye gitti oysa dünyada 200 bin kişi öldü resmi rakamlara göre. Hiç ondan bahsedilmiyor sanki bu aşılar ortada hiçbir şey yokken üretilmiş gibi gösteriliyor. Adı üstünde pandemi aşısı ve 15-20 milyon insanın hayatını kurtardı.”

‘Biontech kalp krizi yapmaz, kalıcı yan etkisi yok, yalan söylüyorlar’

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Aşıyı vurulanlarda kalıcı hastalıklar görülüyor mu?” sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Biontech kalp krizi yapmaz, kalıcı yan etkisi yok, yalan söylüyorlar. Aşı bunlara yol açıyorsa aşılılarda bu hastalıkları, ölümleri daha çok görürsünüz ancak yapılan araştırmalarda aşılılarla aşısızlar karşılaştırıldığında bahsedilen etkilerin aşısızlarda daha sık olduğunu gösteriyor. Bu araştırmalar çok sayıda katılımcıyla yapıldı. Bu araştırmalara göre kalp hastalıkları Covid geçiren ya da geçirmeyen aşısızlarda aşılılara göre 44 kat daha fazla. Demek ki aşı 44 kat korumuş. İkincisi otoimmün hastalıklar aşısızlar 7 kat daha fazla. Ölüm vakaları da aşısızlar 10 kat daha fazla. Bu konuda algımız biraz fazla hassaslaştı.”

Editör: Derya çelik