Gazete Emek- Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Levent Akın maymun çiçeği virüsüyle ilgili korkutan bir açıklama yaptı ve Türkiye'de de dün ilk vakasına rastlanan maymun çiçeği virüsünün hava yolu ile de bulaşabileceğini söyledi.

 

 

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, bugünkü köşesinde Prof. Dr. Levent Akın ile maymun çiçeği virüsü hakkında yaptığı görüşmenin detaylarını kaleme aldı.

 

DNA YAPILI BİR VİRÜS

 

 

Akın, virüsün nasıl bulaştığına yönelik şunları söyledi:

 

“Sadece temas ile değil, hava yoluyla da bulaşma özelliği olan bir virüs. Ancak Koronavirüs ve grip gibi yüksek yayılma hızı yok. Miting alanları, iş çıkışı Kızılay’da karşılaşılan kalabalık gibi alanlarda da bulaşabilir. Metro, kapalı salon toplantıları gibi çok kalabalık alanlarda bulaşma olasılığı artar. Bu Koronavirüs gibi RNA yapılı olmayıp, DNA yapılı olduğu için bulaş olasılığı diğerine göre düşüktür ama yine de havadan da bulaşır."

 

SONBAHARDA VAKALAR ARTABİLİR

 

Virüsün güneşe karşı duyarlı olduğunu belirten Akın, sonbaharda vakaların artabileceğine dikkat çekti ve "Maskeyi çok kullanmıyoruz. Ancak hem maymun çiçeği hem de Koronavirüs için maske mesafe çok önemli. Ellerin sıklıkla sabunla yıkanması önemli. Hatta maymun çiçeği için yıkama süresini biraz daha uzatmakta fayda var…" dedi.