Gazete Emek - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AKP Genel Merkezinde konuşuyor. Erdoğan, "Türk demokrasisi rüştünü bir kez daha ispatlamış oldu. Millet siyasetçiye mesajını sandık vasıtasıyla iletir" dedi.

Erdoğan, "Maalesef yerel seçim imtihanından istediğimiz, umduğumuz neticeyi alamadık" sözleriyle 31 Mart seçimlerindeki sonuca ilişkin üzüntüsünü dile getirdi.

Türkiye bugün yerel yöneticilerini seçmek için sandık başına gitti. Oy verme işlemi 32 ilde saat 16.00'da kalan illerde ise 17.00'de sona erdi. Oy sayımı devam ederken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP Genel Merkezi'nde kameralar karşısına geçti.

Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

"Aziz milletim, sevgili Ankaralılar, kıymetli yol ve dava arkadaşlarım, değerli genç kardeşlerim, sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum.

Buradan AK Parti Genel Merkezi'nden tüm Türkiye'yi saygıyla selamlıyorum. Desteğiniz, kadirşinaslığınız için ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Şahsıma sizler gibi vefakar yol arkadaşları, dava arkadaşları veren Rabbime hamdediyorum.

'MİLLETİN İRADESİ SANDIKTA TECELLİ EDER'

Türk demokrasisi rüştünü bir kez daha ispat etmiş oldu. Öncelikle bir hususu ifade etmek durumundayım: Seçimler demokrasinin en kritik günleridir. Milletin iradesi sandıkta tecelli eder. Millet sözünü sandık yoluyla söyler. Millet siyasi mesajını sandık vasıtasıyla iletir.

'BU YOLDA SİZLERLE İNŞALLAH BİZLER KAZANARAK YİNE DEVAM EDECEĞİZ'

Bu yolu beraber yürüyeceğiz. Kim ne derse desin. Buradan siyasi parti fark etmeksizin iradesini sandığa yansıtan vatandaşlarıma teşekkür ediyorum. Belki de şimdi sahura kadar evde dertleşeceksiniz, hasbihal edeceksiniz. Seçim sonuçlarının ülkemize, milletimize, şehirlerimize, mahallelerimize ve köylerimize hayırlı olmasını diliyorum.

31 Mart seçimleri son 22 yılda girdiğimiz 18. Sandık imtihanınız oldu. Hep başardık. Başararak geldik. Ben sizlere inanıyorum. Bu yolda sizlerle inşallah bizler kazanarak yine devam edeceğiz.

'YEREL SEÇİM İMTİHANINDAN İSTEDİĞİMİZ SONUCU ALAMADIK'

Zaferimizden aylar sonra maalesef yerel seçim imtihanından istediğimiz sonucu alamadık. Daha öncekiler gibi yoğun bir şekilde hazırlandık. AK Partik adroları gece gündüz demeden sahadaydı.

Teşkilatlarımız, ittifak ortaklarımız emek verdi. Biz de son 2 aylık dönemde, şahsım 52 farklı şehri ziyaret ettim. Mitingler yaptım. Halkımla bütünleştim. Kucaklaştım. Netice böyle oldu. Her alanda bir hayır vardır.

BAHÇELİ'YE TEŞEKKÜR

Buradan bizi muhabbetle bağrına basan tüm illerimize teşekkür ediyorum. Sayın Devlet Bahçeli’ye ve MHP’li kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum.

İttifakımıza desteğini beyan eden diğer siyasi partilerin genel başkanları ve mensuplarına minnettarlığımı ifade ediyorum.

'SEÇİLEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLARINI AYRI AYRI KUTLUYORUM'

Milletin, muazzez iradesinin üzerinde hiçbir güç tanımıyoruz. Şimdiye kadar milletimizin takdirini baştacı etmekten, kabul etmekten, milletin iradesine boyun eğmekten geri durmadık.

Bugün de milletimiz tarafından seçilen büyükşehir belediye başkanlarını ayrı ayrı kutluyorum. Görev sürelerinde atalete kapılmadan temsil ettikleri şehrin ve sakinlerinin taleplerini yerini getirmeye gayret edeceklerine bütün kalbimle inanıyorum.

'HÜKÜMET OLARAK SEÇİLEN BAŞKANI DESTEKLEYECEĞİZ'

Biz de hükümet olarak, şimdiye kadar olduğu gibi, milletimiz oyuyla seçilmiş tüm yerel yöneticilerini şehirlerinin hayrına yapacakları işlerde desteklemeye devam edeceğiz.

'İRTİFA KAYBI YAŞADIĞIMIZI GÖSTERİYOR'

Sandıklar kapanmış, millet son sözünü söylemiş, kararını vermiştir. YSK kesin sonuçları açıklayacaktır. Elbette her siyasi parti kendi bünyesinde seçim sonuçlarını analiz edecektir. Biz de partimizin organlarında 31 Mart seçimlerinin neticelerini açık bir şekilde değerlendireceğiz, henüz kesinleşmemiş olmakla birlikte sandık sonuçları bize ülkemiz genelinde mahalli idarelerde irtifa kaybı yaşadığımızı gösteriyor.

Elbette yerel bazda yaşanan bu gerilemenin sebeplerini ayrıca masaya yatıracağız. Kaybettiğimiz, geriye düştüğümüz her yerde sebepleri çok iyi tespit edecek ve gerekli müdahalelerde bulunacağız.

'ÖNÜMÜZDE YAKLAŞIK 4-4,5 YILLIK BİR SÜRE VAR'

Kaderin üstünde bir kader vardır. Hiçbir surette milletimizin kararına hürmetsizlik etmeyeceğiz. Milletle inatlaşmaktan, milli iradeye rağmen hareket etmekten, milletin takdirini sorgulamaktan bugüne kadar olduğu gibi yine uzak duracağız.

Milletin sandıkta verdiği mesajları en isabetli en objektif şekilde tartarak gerekli adımları mutlaka atacağız. Bunun için önümüzde yaklaşık 4-4,5 yıllık bir süre var. Bu süre zarfında yanlışlarımızı düzelteceğiz.

Geçen sene bu zamanlar başlayan genel ve yerel seçim maratonu bugün artık tamamlanmıştır. Ülkemizi, milletimizi ve ekonomimizi yoran seçim defterinin bugün itibarıyla kazanması bile büyük bir kazançtır. Türkiye’nin önünde hazine değerinde 4 yıldan uzun bir süre vardır. Bu zamanı hep birlikte değerlendirmemiz önemlidir. Milletin ve ülkenin vaktini çalacak tartışmalarla bu dönemi heba edemeyiz."

Editör: Bekir GÜNEŞ