Gazete Emek- Türkiye’de “organize suç örgütü lideri” olmakla suçlanan ve hakkında kırmızı bülten çıkarılan Sedat Peker, yayınladığı son videosunda, 1993'te evinin önünde bombalı saldırıda yaşamını yitiren gazeteci Uğur Mumcu ile 4 Haziran 1994’te “faili mechul” şekilde katledilen Savaş Buldan ve arkadaşları hakkında, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ve eski MİT yöneticisi Korkut Eken'i işaret etti.

Sedat Peker videoları IMDb'ye girdi

Peker, Mumcu cinayeti konusunda Mehmet Ağar için “katil” derken, Kürt iş insanlarının yönelik cinayetlerin de Ağar’ın işi olduğunu söyledi.

PEKER'İN İDDİASI

Behçet Cantürk, Hüseyin Baybaşin ve Savaş Buldan’ın isimlerini sıralayan Peker, şöyle konuştu:

“Böyle kaç kişi gitti. Emniyet Müdürlüğü döneminde Behçet Cantürk, Hüseyin Baybaşin, Savaş Buldan uyuşturucu işi yapıyorlardı. Mehmet Ağar, tüm uyuşturucu işi yapanlar bunun arkadaşı. Kürt iş adamları diyorlar ya... Hayır uyuşturucu işi yapıyorlardı hepsi. Hepsinden para aldı ve tüm işlerini hallediyordu. Hepsinden para aldı. En son siyasete girrdi. Hayali cumurbaşkanlığıydı. Adam oraya çıkarken geçmişi temizlemek için Tansu Hanım'ı ikna etti. Milli Güvenlik Konseyi'ne sunum yaptı. Milli Güvenlik Konseyi'nde 'devletler kendi gelecekleri için bu tip eylemler yapabilir' diye sözlü karar çıkarıp başladılar hepsini öldürmeye. Vatan millet için değil kendi geçmişini temizlek için yaptı.”

Sedat Peker 7. videoyu paylaştı! Mehmet Ağar'ın yakın Kürt iş adamı arkadaşları vardı; Behçet Cantürk, Savaş Buldan...

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Peker’in eşi Savaş Buldan hakkındaki sözlerinin ardından, sosyal medya hesabı üzerinden şu açıklamada bulundu:

“Yıllardır hep söyledik şimdi yine söylüyoruz. Savaş Buldan ve arkadaşları devleti yönetenler tarafından öldürüldü. Cinayeti işleyenler göstermelik yargılandı ve beraat etti. Şimdi yeniden başa dönüyoruz ve yargılanmaları için girişimde bulunacağız.”

Sedat Peker'in itirafı üzerine basın örgütlerinden savcılara çağrı: Tuğla çekilsin, duvar yıkılsın

Kaynak: Rudaw

Editör: TE Bilişim