Gazete Emek - DEM Parti miletvekilleri Mehmet Rüştü Tiryaki ve Saruhan Oluç, Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevinde rehin tutulan önceki dönem HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve DiyarbakırBüyükşehir Belediye Eş Başkanı Dr. Selçuk Mızraklı’yı ziyaret etti. Ziyaret sonrasında Oluç ve Tiryaki, görüşmeye dair konuştu. Tiryaki, Selahattin Demirtaş'ın, Başak Demirtaş'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı ile ilgili "Başak hanımın adaylık açıklaması partimize güç vermek içindi, geri çekilme açıklaması da partimizin bilgisi dahilinde." dediğini duyurdu. Oluç da, Selahattin Demirtaş'ın "Parti ile benim aramda ayrılık gayrılık yok. Halkın kafasını karıştırmaya çalışanlara kimse pirim vermesin" dediğini aktardı.

BAŞAK HANIMIN ADAYLIK AÇIKLAMASI PARTİMİZE GÜÇ VERMEKI İÇİNDİ'

Mehmet Rüştü Tiryaki, görüşme ile ilgili şöyle konuştu:

"Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumunun önüneyiz. Biraz önce önceki dönem Eş Genel Başkanımız Sevgili Selahattin Demirtaş ve Dr. Selçuk Mızraklı’yı ziyaret ettik. Herkese çok çok selamları var. Siyaseti her zamanki gibi büyük bir moralle ve yakından takip ediyor. Sürecin her anını yakından takip ediyor. Kısa bir süre önce babasını kaybetti annesi yoğun bakıma kaldırıldı. Bunun etkisi hala üzerinde ama bunun dışında tam moralli gördük. Hepinize çok çok selamı vardı. Keşke şimdi burada olsaydı 5 dakikalığına bütün mesajını doğrudan aracısız bir şekilde size iletebilseydi. Ama 7 yıldır haksız ve hukuksuz bir şekilde özgürlüğü elinden alınmış durumda. Bir mesajı var, çokça tartışılan bir konu sevgili Başak Demirtaş’ın “parti eğer uygun görürse böyle bir teklif getirirse, halklarımızın geleceği ve barış için” adaylığa hazır olduğunu ifade etmişti. Sevgili Başak Demirtaş bugün yaptığı açıklama ile aday adaylığından çekildiğini ifade etti. Bütün bunların partimizin bilgisi dahilinde ve birlikte görüşmeler sonucu alınmış kararlar olduğunu bilmenizi isteriz. Bu konu ile ilgili çok açık bir mesajı Demirtaş’ın var. Bunu da sizlerle paylaşmak istiyoruz. Demirtaş’ın söylediği şey şu. Başak hanımın adaylık açıklaması partimize güç vermek içindi, geri çekilme açıklaması da partimizin bilgisi dahilinde. Bütün bu süreçler birlikte yürütülmüştür halkımız bilsin, halkımız bize güvensin ne yaptığımızı biliyoruz diyor sevgili Selahattin Demirtaş."

DEMİRTAŞ: PARTİ İLE BENİM ARAMDA AYRILIK GAYRILIK YOK

Hayvan hakları savunucularından "ötanazi" protestosu: "Mecliste onaylansa da uygulanmasına izin vermeyeceğiz" Hayvan hakları savunucularından "ötanazi" protestosu: "Mecliste onaylansa da uygulanmasına izin vermeyeceğiz"

Saruhan Oluç da kısa bir açıklama yaparak şunları söyledi:

"İki cümle eklemek isterim. Selahattin Demirtaş’ın sözleri ile ifade ediyorum. Dedi ki “Biriz, bütünüz aramızda herhangi bir ayrılık gayrılık yok. Parti ile benim aramda ayrılık gayrılık yok. Halkın kafasını karıştırmaya çalışanlara kimse pirim vermesin.” Net olarak bu mesajı bir kez daha herkese iletmek istiyoruz."

Editör: Bekir GÜNEŞ