Gazete Emek- CHP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil'in CHP'den istifa ederek Türkiye İşçi Partisi'ne (TİP) geçmesine CHP'li Umut Oran tepki gösterdi. Umut Oran yaptığı paylaşımda, "hakkımı helal etmiyorum" dedi. 

Umut Oran'ın paylaşımı şu şekilde: 

"CHP’lilerin oylarıyla seçilip, MV haklarına kavuşup sonra 
çekip gidiyorlar. partinin öz evlatlarını listelere almayıp gidecek olanları paraşütle listelere yazanların, ahbap çavuş ilişkileriyle 
yol alanların özeleştirisi olmalı gidene de, onu atayana da hakkımı helal etmiyorum"

SERA KADIGİL CHP'DEN İSTİFA EDEREK TİP'E GEÇTİ

İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) istifa ederek Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP) katıldığını duyurdu. Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Kadıgil, AKP’nin yarattığı karanlığa karşı ortak mücadele vermeye devam edeceğinin altını çizerek “Artık aynı çatı altında olmasak da ülkemizi AKP karanlığından kurtarmak için her daim yan yana ve omuz omuza olacağımızdan zerre şüpheniz olmasın.  

CHP’den istifa eden Sera Kadigil, TİP’e katıldı

Çünkü ben bu adımı bu mücadeleye köstek olmak için değil bilakis biraz daha solunuzdan destek olabilmek için atıyorum. Hem önümüzdeki tarihi seçim sürecinde, hem de elbirliğiyle yaralarımızı sarma aşamasına geçtiğimizde, hepimizin iyiliğine olduğunu düşündüğüm bir yola çıkıyorum. Bilin ki ülkem için doğru olduğuna inandığım şeyi yapıyorum” dedi.

‘HAK ETTİĞİ GİBİ TEMSİL EDİLEMEYEN İNSANLAR OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM’

Kadıgil içinde bulunduğumuz süreçte Türkiye siyasetindeki dengelerde milliyetçi-muhafazakar eksene doğru büyük bir evrilme olduğunun altını çizerek solda bir güce ihtiyaç olduğunu vurguladı. Kadıgil,  “Bu eksende hak ettiği ağırlıkta temsil edilmediğini hisseden milyonlarca insanlar da yaşıyor bu ülkede. Hayata mevcut yapıların çok daha solundan bakan, insan uydurması sıfatların, mülkiyet aşkının insanlığı ve gezegenimizi felakete sürüklediğini görenler. Sadece AKP’den değil, bugün AKP’nin temsil ettiği bu kokuşmuş düzenin bizzat kendisinden de kurtulmak isteyenler. Ben de kişisel olarak bu insanlardan biriyim. Ben bugün itibariyle, inandığım değerleri açıkça ve yüksek sesle savunmak için, bu düzeni biraz düzeltmeye değil, tümden değiştirmeye çalışmak için, dünya görüşüme daha yakın gördüğüm bir partiye, Türkiye İşçi Partisi’ne katılıyorum” dedi.


‘BEHİCE BORAN’IN PARTİSİNİ MECLİS’TE İKİSİ BIYIKLI ÜÇ ERKEĞE TERK ETMEYE GÖNLÜM RAZI DEĞİL’

CHP’den ayrılma sebebinin ne bir kavga ne bir tartışma olduğunu ideolojik bir karar verdiğini ifade eden Kadıgil,  “Evet, bu ayrılığın sebebi ne bir kavga ne de bir tartışma. Tertemiz bir ideolojik ayrılıkla karşınızdayım. Ben, tüm gücümle siyaset yapmaya Gezi Direnişinden sonra, orada gördüklerimden, öğrendiklerimden, orada bozulan ezberlerimden sonra başladım ve kendime bir söz verdim, asla profesyonel bir siyasetçiye dönüşmeyecektim. Aktivisttim ve böyle kalmakta inat edecektim. Örgütlü kadın hareketinin hepimize öğrettikleri sayesinde yüzleştiğim toplumsal cinsiyet eşitsizliği üzerine yaptığım okumalar, gururla söylemeliyim ki beni azılı bir feminist haline getirdi. Ve yine geç kalarak da olsa nitelikli bir sosyal demokrat olmak üzere çıktığım yol ise beni bir kez daha ne mutlu ki Denizlerin yoluna çıkarttı…  İşte o yol, o ruh bugün bu mecliste temsil ediliyor. Ve artık Türkiye’nin ilk kadın genel başkanının, Behice Boran’ın partisinin meclis grubunu, ikisi bıyıklı üç erkeğe terk etmeye gönlüm razı gelmiyor” ifadelerini kullandı.

‘ALİ İSMAİL’İN DÜŞLERİNDEKİ ÖZGÜR DÜNYADA İNAT EDİYORUM’

Kadıgil açıklamasını “Siyasette olacaksam, olduğum gibi olmak istiyorum.İsteyen varsın imkansız desin, ben sınıfsız ve sömürüsüz bir dünyada inat ediyorum!Ali İsmail’in düşlerindeki özgür dünyada inat ediyorum” sözleriyle sonlandırdı.