Gazete Emek- Kobanê Davası’nda yargılanan siyasetçilerarasında bulunan TBMM Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder, verilen cezalara tepki gösterdi, "Bu AK Parti’nin ilerideki yargılanmasının ön iddianamesidir" dedi. 

Kobanê Davası'nın karar duruşmasında cezalar açıklanırken Genel Kurulu yöneten Meclis Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder, CHP Giresun Milletvekili Elvan Işık Gezmiş konuşurken, AK Parti sıralarından gelen gürültüye tepki gösterdi. Önder konuşma listesini iptal ettiğini ve söz almak isteyenlerin yeniden girmesini istedi. Önder, bu kararının keyfi olduğu yönündeki tepkilere hatibe saygı gösterilmesi gerektiği yönünde cevap verdi. Bu sırada Cumhur İttifakı'ndan bir vekile tepki gösteren Önder, "Bu kadar olmaz… Elini sallama bana, kime parmak sallıyorsun, otur yerine..." ifadelerini kullandı. 
Oturum yeniden açıldığında yaşanan gerginlik sonrası konuşan Sırrı Süreyya Önder, Kürt siyasetçilerin yargılandığı ve kararların açıklanmaya başlandığı Kobanê Davası'na vurgu yaparak "38 kez ağırlaştırılmış müebbet istemiyle yargılanıyorum. Hakkımızdaki ferman yarım saat bir saat içinde açıklanmış olacak. Affedersiniz boru değil" dedi. 

'ÇÖZÜM SÜRECİNE DAİR HER ŞEY KRİMİNALİZE EDİLMİŞTİR'
Meclis Başkanvekili Önder, “Bir üzüntümü paylaşmak istiyorum” diyerek verilen cezaları eleştirdi. Önder, “Kobanê Davası’nda yağdırılan cezalar bu cezaya muhattap olan arkadaşlarım tarafından hak edilmiş cezalar değildir. Olan memleketin barış umuduna, birlikte yaşam umuduna yöneliktir” dedi.

AK Parti’yi bu konuda uyardıklarına dikkat çeken Önder, “Bu AK Parti’nin ileride yargılanmasının ön iddianamesidir. Çünkü çözüm sürecine dair tüm her şey kriminalize edilmiştir, ceza konusu yapılmıştır” diye konuştu.

Önder Başkanlık Divanı teşekkül etmediği gerekçesiyle Meclis’in çalışmayacağını belirterek birleşimi kapattı.

MGK toplantısı sona erdi: Yapay zekaya ayrı madde ayrıldı MGK toplantısı sona erdi: Yapay zekaya ayrı madde ayrıldı

Kaynak:Duvar 

Editör: şilan