Gazete Emek - AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı atama kararları, Resmi Gazete’de yayımlandı. Erdoğan imzasıyla, 4 bakanlığa başmüfettişlik, Hazine ve Maliye Bakanlığına vergi başmüfettişi ataması yapıldı. Erdoğan, 4 üniversiteye rektör atadı.

HABERİ OKU: Erdoğan’ın Selman Öğüt’ü rektör olarak atamasına sosyal medyada tepki yağdı

Antalya Belek Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Mehmet Yazıcı, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. İsmail Boz, İstanbul Esenyurt Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Selman Öğüt, İstanbul Okan Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Güliz Muğan atandı.

Kayyuma karşı yola çıkanlar Hakkari'ye vardı Kayyuma karşı yola çıkanlar Hakkari'ye vardı

Ticaret Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcısı Zeki Ertem ise görevden alındı.

'KEMALİZM VİRÜSTÜR' DEMİŞTİ... 

Haber Global'de Erhan Ertürk'ün sunduğu 'Müzakere' programında Kemalizm tartışması yaşanmıştı.

AKP'li Pelikan grubuna yakın olduğu iddia edilen Selman Öğüt, "Kemalizm virüstür" sözleri için Erhan Ertürk tarafından "Atatürk devrimlerini tartışmaya açıyorsunuz bugün. Geri gelsin mi hilafet?" diye sorulmasıyla önce sustu, ardından "Mustafa Kemal Atatürk şu anda olsa, bu devirde yaşasa Tayyip Erdoğan'ı desteklerdi" iddiasında bulunmuştu. Öğüt'e Ertürk, "Bunu bilemeyiz, speküle ediyoruz şu anda" demişti.

Öğüt, Ertürk'e sert sözlerle karşı çıkarken, bir ara "Otur oraya" ifadesini kullanmıştı.

Stüdyoda bulunan gazeteci Özlem Gürses de Öğüt'e tepki göstererek, "Bu nasıl bir çirkin üslup?" diye sormuştu.

İstanbul Esenyurt Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Selman Öğüt’ünKemalizm hakkında söyledikleri hafızalardaki yerini koruyor. İstanbul Esenyurt Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Selman Öğüt’ün kim olduğu merak ediliyor.

Selman Öğüt, 1984 yılında Mekke’de doğdu. Lisans eğitimini İstanbul Kültür Üniversitesi’nde tamamladı.

Marmara Üniversitesi Avrupa Birliği Enstitüsü Hukuk Bölümünden yüksek lisans derecesini aldıktan sonra aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Bölümü doktora programına girdi. 2013 yılında doktora derecesi alan Selman Öğüt, 2009-2014 yılları arasında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde araştırma görevlisi ve öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Temmuz 2014 itibari ile İstanbul Medipol Üniversitesi Milletlerarası Hukuk Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. “BM Güvenlik Konseyi’nin Yeniden Yapılandırılması” ve “Uluslararası Örgütlerin Sorumluluğu” adlı kitapların yazarı olan Öğüt’ün uluslararası hukukun farklı konuları ile ilgili yayınlanmış muhtelif makaleleri var.

2005-2006 yılları arası Erasmus Programı bursiyeri olarak Almanya’nın Trier Üniversitesi’ne gitti, 2009 yılında yine Almanya’da bulunan Bonn Üniversitesi’nin yaz okulu programına tam burslu olarak kabul aldı. Doktora çalışmaları için 2010 yılında Marmara Üniversitesi bursu ile London School of Economics’e gitti.

KEMALİZM VİRÜSTÜR’

2013 yılı içerisinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Anasaya Uzlaşma Komisyonu’nda uzman olarak görev yapan Selman Öğüt, televizyonda katıldığı programlarla ve Pelikan Grubu içinde yer aldığı iddialarıyla adından sık sık söz ettirdi. Öğüt, son olarak Eylül ayında Haber Global’de Erhan Ertürk’ün sunduğu Müzakere programındaki sözleri ile gündeme gelmişti.

Programda Atatürk’ün hamlelerini eleştiren Öğüt, “Kemalizm virüstür” dedi. Programın sunucusu Ertürk ise, “Atatürk devrimlerini tartışmaya açıyorsunuz bugün. Geri gelsin mi hilafet?” diye sordu. Öğüt, bu soruyu yanıtlamadı.

“Mustafa Kemal Atatürk şu anda olsa, bu devirde yaşasa Tayyip Erdoğan’ı desteklerdi” sözlerini kullanan Öğüt, Ertürk’ün, “Bunu bilemeyiz, speküle ediyoruz şu anda” tepkisiyle karşılaştı.

Öğüt, moderatör Ertürk’ün kendisine karşı “haysiyet suikastlığı” yaptığını iddia etti.

Selman Öğüt, yayını terk ettikten sonra sosyal medya hesabından, “Provokatörden moderatör olmaz” diye yazdı.

AKADEMİSYEN OLMAK İÇİN BERAT ALBAYRAK’A MAİL GÖNDERDİ İDDİASI

Öğüt’ün akademisyen olabilmek için Berat Albayrak’a mail gönderdiği iddia edilmişti. Öğüt’ün akademik tezinde ise özgünlük olmadığı ileri sürülmüştü.

KEMALİZMİ HEDEF ALAN PAYLAŞIM

Selman Öğüt, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Kemalizm bir virüstür, devlet ise vücuttur. Virüs vücuda zarar verebilir, ama virüs virüstür, vücuda hükmedemez.

Vücuda kalp ve beyin hükmeder. Erdoğan Kemalistlere devletin vücudundan temizlenen bir virüs türü olduklarını göstermiştir” ifadelerini kullandı. Paylaşım sonrası sosyal medya ayağa kalktı.

Editör: Bekir GÜNEŞ