Gazete Emek- 140journos, Türkiye’de koronavirüs salgınına dair siyasi ilişkileri de irdeleyen “veba” isimli bir belgesel hazırladı. Belgeselde üst düzey bir Türk bürokratın görüşlerine de yer verdi. Bürokratın verdiği bilgiler, bir dublör aracılığı ile aktarıldı. 

Söz konusu “bürokrat” videoda, Sağlık Bakanlığı’nın Dünya Sağlık Örgütü’ne verileri eksik verdiğini öne sürdü. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın özel sektörden geldiğini bu nedenle de pandemi yönetimde bütün güç ve kontrolün altında olmasını istediğini ifade eden “bürokrat” “Bu şekilde bir krizi yönetemezsiniz” dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim takvimini açıkladı

SOYLU’NUN ELİNDEKİ KOCA DOSYASI 

Belgeselde gece yarısı ilan edilen ve krize neden olan sokağa çıkma yasağı görüntüleri akarken 'bürokrat' şunları öne sürdü: 

Aslında bütün bu yaşananların arkasında Bakan Soylu ile Bakan Koca arasındaki büyük bir çekişme yatıyordu. Bu devam eden sürtüşme de Soylu’nun elinde Bakan Koca aleyhinde çok ciddi dosyalar olduğunu biliyorum. Sağlık Bakanlığı’nın veri sakladığına dair… İçişleri Bakanlığı’nın bu verileri alıp hazırlamasının bir anlamı vardı. Sen bir hata yapıyorsun, ben bunu alıp yukarıya da bildiriyorum. Toplumun da gözüne sokuyorum anlamına geliyordu. Tabii bu arada her şey yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Ankara’da siyasetçilerin ticari bağlantıları var. Soylu ile kardeşi medikal sektöründe iş yapıyorlar bu arada anlayacağınız iki taraf arasındaki kavga çok büyük. 

HÜDAPAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu: Ankara kayyumları, Kandil'in kayyumlarının yerine geldi

SAĞLIK BAKANI KENDİ İNİSİYATİFİ İLE TESTLERİ ‘NEGATİF’ DEĞERLENDİRDİ 

Belgeselde ifadelerine yer verilen Pittsburgh Üniversitesi McGowan Enstitüsü'nde Öğretim Görevlisi ve Enstitüsü Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Ergin Koçyıldırım, salgının başladığı 2020 başına dair "O dönemde o kadar çok zatürre vakalarında artış oluyor ki, normalin üstünde nefes darlığı vakaları, grip bulguları ve bir takım zatürre vakalarıyla karşılaştıklarını görüyoruz” dedi. 

Ayhan Bilgen HDP'den ayrılıyor mu? Yeni bir parti mi kuruyor? Ayhan Bilgen bütün sorulara cevap verdi

Koçyıldırım, Türkiye’de salgının ortaya çıkışına dair şu ifadeleri kullandı: 

Türkiye'de bununla ilgili Sağlık Bakanı'nın ilk kamuoyuna yaptığı açıklamalar 22 Ocak tarihinde Anadolu Ajansı'nın editör masası programına katılarak başladı. Ama o dönem öyle bir dönem ki, gerek bakanlık olsun, gerek Türk kamuoyu olsun 'bu hastalık bize gelmez, bizden uzak, nasılsa Çin'de başladı bu' havasındalar. Oldukça duyarsız bir tavırdalar. Dolayısıyla 'biz böyle bir virüsün varlığını biliyoruz, fakat yine de bize gelmez' bakış açısı sebebinden çok da fazla kaale alınmıyor fakat çevre hastanelerden şüpheli numunelerin gönderilmesi başlıyor ve bu şüpheli numuneler Sağlık Bakanlığı'nda çalışılmaya başlayınca bakıyorlar ki bazı testler pozitif çıkıyor. 

Candan Badem Şeyh Sait’e hakaretler yağdırdı, ananları da ihanetle suçladı

Konuya ilişkin Türk bürokrat, "Ama burada enteresan bir şey oldu. Sağlık Bakanı kendi inisiyatifi ile bu testlerin sonuçlarını negatif olarak değerlendirmeye aldı. Ben Sağlık Bakanı'nın müthiş bir risk aldığını düşünüyorum" yorumunda bulundu. 

Galatasaraylı futbolcu Taylan Antalyalı Pride tişörtü giydiği için hakkında linç kampanyası başlatıldı

İLK POZİTİF VAKA 21 OCAK 2020’DE 

İlk vakalarla ilgili değerlendirmelerini sürdüren Dr. Koçyıldırım, "21 Ocak'ta testi pozitif çıkan ilk hastayı apar topar Sağlık Bakanlığı'na ait bir ambulans uçakla Vuhan'a, geldiği yere geri gönderiyorlar. Bu arada ağırlaşan hastalar oluyor, hayatını kaybeden hastalar oluyor, ama hala sağlık bakanlığı bu bilgileri kamuoyundan gizliyor. Doktorlar aralarında konuşmaya çalışıyorlar çünkü bu bir bulaşıcı hastalık. Tabi bununla birlikte IMF de Kovid-19'dan etkilenen ülkelere 50 milyar dolar yardım yapılacağını açıkladı. Biz de arkadaşlarla aramızda şaka yapıyorduk, 'Bak kesin artık yarın Türkiye açıklar bunu duyarsa' dedik. Gerçekten de öyle oldu" dedi. 

Türkiye ise ilk pozitif vakayı 11 Mart’ta açıklamıştı. 

Bürokrat, şu ifadeleri kullandı: 

Özellikle sağlık personelinin de artan vaka sayılarından rahatsızlığını dile getirmeye başlaması, Türk Tabipler Birliği'nin rakamları da ortaya dökülmeye başlayınca Sağlık Bakanlığı vakaları açıklama kararı almak zorunda kaldı. 

Erdoğan'dan yeni genelge; inşaatlar duracak, yeni araç alımları yapılmayacak

HANS KLUGE SKANDALI 

Belgeselde dikkat çeken bir başka konu ise DSÖ Avrupa Direktörü Hans Kluge’nin Türkiye’nin verileri gizlediği bilgisini DSÖ üst yönetiminden sakladığına dair iddia. 

Dr. Koçyıldırım, bu konuda şunları ifade etti: 

Gecenin geç saatlerinde kanlanmış gözleriyle bir takım bilgiler vermeye çalışan bakana bir anda sempati gelişti. Ama bilmiyorlardı ki bakan, adeta bir tüccar gibi bu salgına hazırlanması, ilk hastayı kamuoyuyla paylaşmaması aslında başından beri salgınla ilgili doğruları söylememiş. Dünyanın her yerinde bir hastaya bir tanı koyduğunuz zaman her hastalığın her tanının bir kodu var. Derhal DSÖ bu hastalığın nasıl kodlanacağına dair bir takım raporlar yayınlar ve bu kılavuz Türkiye'nin de içinde olduğu ülkeler tarafından kabul edildi. Fakat Türkiye hiçbir zaman bunu uygulamadı. Türk Tabipleri Birliği, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı'nın bu kılavuza uymadığını Dünya Sağlık Örgütü'ne şikayet etti. O dönemde herkes zoom toplantılarıyla birbiriyle haberleşiyordu. Buna rağmen DSÖ Avrupa Direktörü Hans Kluge ilk yurtdışı seyahatini Türkiye'ye yaptı. Hans Kluge ülkeye geldikten sonra ona adeta yeni Türkiye'nin alışık olduğu şekilde bir diyet ödemesi yapıldı. Bunun karşılığında da Hans Kluge bildiği bilgileri ne DSÖ'yle ne de kamuoyu ile paylaştı. 

DSÖ Avrupa Direktörü Hans Kluge'nin Türkiye ziyaretine ilişkin ise Türk bürokrat ise, "DSÖ'nün Türkiye'ye gelmesinin sebebi Türkiye'nin veri sakladığı bilgisiydi. Türk Tabipler Birliği'nin Dünya Sağlık Örgütü'ne TTürkiye'deki vakaların düşük gösterilmesi sebebiyle Türkiye'ye şikayet etmesiydi. DSÖ seçimlerinde bir Türk adayımız vardı fakat biz seçimlerde Hans Kluge'nin desteklendiğini biliyoruz" dedi. 

Çocukların istismarı resmettiği davada anne ve üvey baba tahliye edildi! 

KOCA VE KLUGE KONUŞMADI 

Belgeselin sonunda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın hakkındaki iddialara dair söz hakkını kullanmasına ilişkin röportaj talebini reddettiği belirtildi. 

DSÖ Avrupa Direktörü Hans Kluge'nin de hakkındaki iddialara dair soruları incelediği, ancak cevap vermediği aktarıldı.

Kaynak: BirGün