Gazete Emek- Afganistan’da kadınlara yönelik yaptırımları ve kısıtlamalarıyla dünya çapında tepki gören Taliban yönetiminden , kadınların üniversite eğitimlerini askıya alınmasına ilişkin açıklama geldi.

Taliban geçici hükümetinin Yüksek Öğretim Bakan Vekili Nida Muhammed Nedim, kadınların üniversite eğitimlerini askıya alınmasını savundu.

Nedim, Afganistan Devlet Televizyonunda katıldığı bir programda yüksek öğretim alanında Taliban yönetiminin getirdiği kuralların düzgün bir şekilde uygulanmadığını savunarak yasağa gerekçe gösterdi.

Nedim, “üniversitelerde kız öğrencilerin örtünme kurallarına riayet etmediğini, yasağa rağmen halen bazı üniversitelerde karma eğitimin devam ettiğini, kız öğrencilerin üniversite eğitimi için farklı vilayetlere gidip ailesi ya da herhangi bir ‘mahremi’ olmadan orada yaşaması ve buradaki yurtlarda kalmasının uygun olmadığını ve üniversitelerdeki bazı bölümlerde kız öğrencilerin eğitim almaması gerektiğini” söyledi.

“İSLAMİ KURALLARA VE AFGAN ONURUNA TERS”

2. Dünya Savaşı'nın unutulan soykırımı: 'Bizi neden öldürdüler? 2. Dünya Savaşı'nın unutulan soykırımı: 'Bizi neden öldürdüler?

Ziraat ve mühendislik gibi bazı bölümlerde kızların eğitim almasının “İslami kurallara ve Afgan onuruna ters” olduğunu iddia eden Nedim, “Amacımız kızları eğitimden mahrum bırakmak değildir. Üniversitelerdeki sorunların çözülmesi için çalışmalar devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“İÇİŞLERİMİZE KARIŞMASINLAR”

Uygulamaya uluslararası alandan gelen tepkiler için ise “İçişlerimize karışmasınlar” diyen Nedim, kız ve erkeklerin eğitim aldığı medreseler için ise yeni bir kararın gündemde olmadığını, medreselerin faaliyetlerini mevcut haliyle sürdüreceğini belirtti.

Taliban yönetimi, önceki gün, kız öğrencilerin üniversitelerdeki eğitimlerinin ikinci bir duyuruya kadar askıya alındığını açıklamıştı.