Gazete Emek - 14 Mayıs seçimlerinde Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay milletvekili seçilen Can Atalay, hala cezaevinde. Bu konuda hala bir adım atılmazken kamuoyundan hukukun gereğinin yerine getirilmesi ve Can Atalay'ın tahliye edilmesi için çağrılar sürüyor.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Gezi davası kapsamında Marmara Cezaevi’nde tutulan 14 Mayıs seçimlerinde Hatay Milletvekili seçilen Can Atalay ile Hakan Altınay ve Tayfun Kahraman’ı bayram sonrasında ziyaret ederek, mesajlarını kamuoyuna aktardı.

Atalay, “Hataylılar başta olmak üzere deprem bölgesinin ve tüm vatandaşlarımızın buruk geçen bayramını kutluyorum” derken, “14 Mayıs akşamından, yani milletvekili seçildiğim andan itibaren 46 gündür beni burada tutarak millet iradesini gasp ediyorlar. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) artık bu millet iradesi gaspına sessiz kalmamalıdır” mesajını verdi. Hakan Altınay, “Yaşadığımız bu adaletsizlik Türkiye’nin itibarını daha da küçültüyor” açıklamasını yaparken, Tayfun Kahraman da “Bu hukuk skandalı artık sona ermeli” çağrısında bulundu.

UTKU ÇAKIRÖZER, CAN ATALAY'I CEZAEVİNDE ZİYARET ETTİ

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Kurban Bayramı’nın son gününde Marmara Cezaevi’nde Gezi Davası tutuklularını ziyaret etti. 14 Mayıs’ta Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) Hatay Milletvekili seçilen Can Atalay ile Hakan Altınay ve Tayfun Kahraman’ı ziyaret eden Çakırözer, 2070 gündür cezaevinde tutulan iş insanı Osman Kavala ile de görüştü.

CAN ATALAY: 46 GÜNDÜR MİLLET İRADESİ GASP EDİLİYOR

Çakırözer Marmara Cezaevi’nde gerçekleştirdiği ziyaretlerinin ardından tutuklu Milletvekili Can Atalay, ile Altınay ve Kahraman’ın mesajlarını kamuoyu ile paylaştı.

Can Atalay, Çakırözer aracılığıyla cezaevinden görderdiği mesajında, 46 gündür millet iradesinin gasp edildiğini belirtirken şunları söyledi:

“Hataylılar başta olmak üzere deprem bölgesi ve tüm vatandaşlarımızın buruk geçen bayramını kutluyorum. Bir an önce buradan çıkıp Hataylılar ve tüm vatandaşlarımız için çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum. Beni burada asla kanunlara göre, hukuka göre değil tamamen fiili ve keyfi bir şekilde tutuyorlar. 14 Mayıs akşamından, yani milletvekili seçildiğim andan itibaren 46 gündür beni burada tutarak millet iradesini gasp ediyorlar. Türkiye Büyük Millet Meclisi bu millet iradesi gaspına sessiz kalmamalıdır.

MECLİS İNSAN HAKLARI KOMİSYONU BENSİZ TOPLANMAMALI”

Meclis İnsan Hakları Komisyonu’nun üyesi seçildim ve gelecek hafta bu komisyonun toplantısı var. TBMM İnsan Hakları Komisyonu’nun bir üyesi hukuksuz bir şekilde cezaevinde tutulurken toplanması başlı başına büyük bir hukuksuzluk ve hak ihlalidir. Ya buraya gelecekler, ya da en doğrusu bir an önce beni çıkaracaklar yeminimi edip görevime başlayacağım. Mutlaka ama mutlaka üyesi olduğum komisyonun toplantısı tam katılımla, eksizsiz yapılmalıdır.”

TAYFUN KAHRAMAN: “YARGITAY KARARINI AÇIKLASIN, HUKUKSUZLUK BİTSİN”

Tayfun Kahraman:  “Yargıtay Başsavcılığı’nın bizim dosyamızla ilgili tebliğnamesini bir an önce hazırlayarak davamıza bakacak olan daireye göndermesini ve hakkımızda alt mahkemelerde içi boş, delilsiz iddianamelere dayanarak verilen hukuksuz kararaların bozulmasını bekliyoruz. Bu hukuk skandalı artık sona ermeli” dedi.

HAKAN ALTINAY: “TÜRKİYE’NİN İTİBARI DAHA DA KÜÇÜLÜYOR”

Hakan Altınay: “Aylardır söylüyorum. Bizi yargılamakta oldukları iddianame bomboş. Beni cebir ve şiddetten 18 yıla mahkum etmek istiyorlar. Benim bomba, mermi, taş hatta hepsini bir kenera bırakın slogan attığımın belgesini ya da kendim atmasam bile birine at dediğimin belgesini ortaya koysunlar. Benden ne dilerlerse dilesinler. Hala ne savcı, ne hakim çıkıpta ‘sen şunu yaptın’ diyebilmiş değil. Bize yapılan, yaşadığımız bu adaletsizlik Türkiye’nin itibarını daha da küçültüyor” mesajını verdi.

UTKU ÇAKIRÖZER: “HUKUKSUZLUK ARTIK SONA ERMELİ”

Ziyaretleri sonrasında açıklamalarda bulunan Çakırözer, Gezi Davası tutuklularının yaşadığı hukuksuzluğun bitirilmesi çağrısında bulundu.

CHP'li Utku Çakırözer, şunları söyledi:

“İktidardakiler Türkiye Yüzyılı diyor, büyük kucaklaşma diyor ama gazeteciler, seçilmiş milletvekilleri, siyasetçiler, düşünce suçluları bir bayramı daha cezaevinde geçirdi. Bayramın hemen ardından cezaevinde Gezi tutukluları ile görüştüm, seçilmiş milletvekili Can Atalay’ı ziyaret ettim. Osman Kavala tutukluluğunun haksız olduğuna ilişkin 2 AİHM kararı,Türkiye’deki mahkemelerin 2 tahliye ve 2 beraat kararları ile Avrupa Konseyi Bakanlar Komiseti’nin sayısız çağrısına rağmen hala tutulu. 14 Mayıs seçimlerinde halkın iradesiyle Milletvekili seçilen Can Atalay tam 46 gündür görevine başlayamadı. Yine Hakan Altınay, Tayfun Kahraman, Mücella Yapıcı, Mine Özerden ve Çiğdem Mater 432 gündür haksız, hukuksuz cezaevinde. Gazeteci Merdan Yanardağ bayramda cezaevine konuldu. Onların cezaevinde tutulduğu her gün büyük bir hukuksuzluktur. Bir an önce Gezi Davası’nın Yargıtay’daki duruşmasının yapılması ve artık bu hukuksuzluğun, bu adaletsizliğin sona ermesi gerekiyor. Çünkü içeride geçirdikleri her gün, her saat Türkiye’nin demokrasi ayıbı olarak tarihe geçiyor."

Editör: Bekir GÜNEŞ