Gazete Emek- Rusya'nın Ukrayna işgalinin dördüncü günü de birçok şehirde çatışmalarla başladı. Rusya ordusu, Ukrayna'nın en büyük ikinci şehri Harkov'a girdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, hakkındaki “Kiev’i terk etti” iddialarına her gün çektiği videolarla yanıt veriyor. ABD'nin Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski'ye kendisini tahliye edebileceğini söylediği, ancak Zelenski'nin bu teklifi reddettiği belirtildi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya mevkidaşı Sergey Lavrov ile telefonda görüştü. Çavuşoğlu, askeri operasyonların derhal durdurulması çağrısında bulundu. Çavuşoğlu, iki ülke arasında aracılık teklifinde bulundu. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna'yı müzakereleri reddetmekle suçladı. Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in müzakere beklentisiyle orduya ilerlemeyi durdurma talimatı verdiğini ancak Rus güçlerinin bugün ilerleyişini sürdürdüğünü söyledi.

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının ardından yoğun göç dalgasının yaşandığı Polonya sınırı, çocuklu aileler haricinde sivillere kapatıldı.

AB, ABD, İngiltere ve Kanada Rus bankalarının SWIFT sisteminden çıkartılması konusunda anlaştı.

Ukrayna’dan yayınlar yapan Gülsüm Khalilova kendisine yönelik eleştirilere cevap verdi: FETÖ, PKK ve Ermeni çetelerine karşı çok bedel ödedim

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik operasyonunun 4. günü 27 Şubat'ta yaşananlar...

17.22 | ÇAVUŞOĞLU'NDAN MÖNTO AÇIKLAMASI: ARTIK BU ÇATIŞMA SAVAŞA DÖNÜŞTÜ 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna'da yaşananları savaş olarak nitelerken, Türkiye'nin Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin maddelerini uygulayacağını söyledi. Çavuşoğlu, "Artık bu çatışma bir savaşa dönüştü, bu durumda taraflardan biri, Rusya ya da Ukrayna için Montrö’yü böyle uygularız. 19. madde istisna tanıyor. Savaş ülkesinin gemisi bağlı olduğu limana dönecekse istisna getiriliyor. Montrö'nün tüm hükümlerini şeffaflıkla uygulayacağız" dedi.

CNN Türk yayınında konuşan Çavuşoğlu şu ifadeleri kullandı: "Kıyıdaş ve kıyıdaş olmayan ülkelerin savaş gemilerinin geçişi ile ilgili düzenlemeyi Montrö sözleşmesi yapıyor. Türkiye bugüne kadar sözleşmeyi harfiyen uygulamıştır. Bu şartlarda Montrö anlaşmasını uygulayacağız. 19. maddesi gayet açık. Başlangıçta Rusya'nın saldırısı oldu, uzmanlarla, askerlerle, hukukçularla değerlendirdik.

'BU BİR ASKERİ HAREKAT DEĞİL, RESMEN SAVAŞ HALİ VAR'

Artık bu bir savaşa döndü. Bu bir askeri harekat değil, resmen savaş hali var. Bu durumda da tabii biz tarafların birisi hangisi olursa Rusya da olabilir. Ukrayna da burada biz bu durumda Montrö anlaşmasını bu şekilde uyguluyoruz.

'ÜSLERE GİDECEĞİM DEYİP SAVAŞA DAHİL OLMAMASI LAZIM'

Biz sözleşmeden bahsediyoruz. Eğer bu savaş gemisi, savaşın tarafı olan ülkedeki üsse gidecekse o zaman bu geçiş engellenemiyor. Burada o geminin üsse kayıtlı olup olmadığı belli. Suistimalin de olmaması lazım. Üsse gideceğim deyip de Boğaz'dan geçtikten sonra savaşa dahil olmaması lazım. Türkiye'nin tutumunu ve Montrö anlaşmasının hükümlerini açıklamış oldum."

Montrö  Boğazlar Sözleşmesi'nin 19. maddesi, Türkiye'ye savaş olarak nitelediği durumlarda Boğazları savaş gemilerine kapama hakkını tanıyor. Bu maddenin işletilmesi halinde, sadece Karadeniz filosuna bağlı olup üslerine dönüş yapan gemilere izin verilebiliyor. 


 

16.12 | PUTİN'DEN SAVUNMA BAKANLIĞI'A TALİMAT 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Savunma Bakanlığı'na Rus caydırıcı güçlerini özel savaş görevi durumuna geçirmesini emretti.

16.09 | YUNANİSTAN, RUSYA'YA PROTESTO NOTASI VERDİ 

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarında ölen Yunan kökenliler için bu ülkeye protesto notası verildiğini duyurdu.

Dendias, Twitter'dan yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Themistoklis Demiris'in, Rusya'nın Atina Büyükelçisi Andrey Maslov'u bakanlığa çağırarak, Sartana ve Bouga köylerine yönelik Rus hava saldırıları nedeniyle protesto notası verildiğini belirtti.

Nikos Dendias, Rusya'ya sivil kayıplara yol açan saldırılarını sonlandırması çağrısı yapıldığını, söz konusu eylemlerin uluslararası hukuka aykırı olduğunun hatırlatıldığını kaydetti.

Ukrayna'daki Yunan kökenlilerin güvenliğine özel önem verildiğinin altını çizen Dendias, Rusya'ya, bu kişilerin haklarına saygı duyması ve yaşamlarını koruma çağrısını yinelendi.

16.02 | HARKOV VALİSİ: HARKOV'UN KONTROLÜ TAMAMEN BİZDE 

Ukrayna ordusunun, Rus birliklerinin girdiği ülkenin ikinci büyük kenti Harkov'da yeniden kontrolü sağladığı bildirildi.

Harkov Valisi Oleh Synyehubov, Telegram uygulaması üzerinden yaptığı açıklamada, "Harkov'un kontrolü tamamen bizde. Silahlı kuvvetler, polis ve savunma güçleri çalışıyor ve şehir düşmandan tamamen temizleniyor." ifadesini kullandı.

Erzurumspor'un kaptanı Aykut Demir, takıma uymadı; ''Savaşa hayır'' yazılı tişörtü giymeyi reddetti

15:42 | "UKRAYNA GÖRÜŞMEYİ KABUL ETTİ"

Sputnik'in aktardığına göre, Rusya Devlet Başkanı Yardımcısı Vladimir Medinskiy, Ukraynalı yetkililerin Belarus'ta görüşme yapmayı kabul ettiğini bildirdi.

Medinskiy, Rus heyetinin bölgeye gitmekte olduğunu aktardı.

15:12 | BM: 368 BİN UKRAYNALI  KOMŞU ÜLKELERE GEÇTİ 

Birleşmiş Milletler (BM), Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı nedeniyle 368 bin kişinin komşu ülkelere geçtiğini bildirdi.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü Shabia Mantoo, Ukrayna'daki sivillerin durumuna ilişkin bilgi verdi.

Mantoo, ülke içinde yerinden edilen kişilerin sayısına ilişkin ellerinde henüz güncel rakam olmadığını söyledi.

Şu anda sadece göçmenlerin sayısına ilişkin güncellemeleri olduğunu belirten Mantoo, Ukrayna sınırlarını geçerek komşu ülkelere sığınanların sayısının 368 bine ulaştığını kaydetti.

15.07: İSRAİL'DEN RUSYA'YA ARABULUCULUK TEKLİFİ 

İsrail Başbakanı Naftali Bennet ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bir telefon konuşması yaptığı açıklandı.

Kremlin'den yapılan açıklamada, İsrail'in Ukrayna ile arabuluculuk teklif ettiği belirtildi. Buna göre Putin, Bennet'e, 'Rusya'nın Belarus'ta görüşmelere hazır olduğunu ama Kiev'in bu fırsatı kullanmadığını' söyledi.

14.57: ZELENSKİ, LUKAŞENKO İLE GÖRÜŞTÜ 

Ukrayna Devlet Başkanı Vlodomir Zelenski, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile görüştüğünü açıkladı.

Görüşmenin içeriğine dair detaylı bilgi paylaşılmadı.

14.30: UKRAYNA, RUSYA'YI ULUSLARARASI ADALET DİVANI'NA ŞİKAYET ETTİ 

Ukrayna Devlet Başkanı Vlodomir Zelenski, Rusya'yı Uluslararası Adalet Divanı'na şikâyet ettiklerini açıkladı. Zelenski, "Saldırganlığı meşru göstermek için soykırım mefhumunu manipüle etmesinden dolayı Rusya'dan hesap sorulmalı" dedi.

14.16: DANİMARKA VE İSVEÇ, HAVA SAHALARINI RUSYA'YA KAPATIYOR 

Danimarka ve İsveç, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı nedeniyle hava sahalarını Rus uçaklarına kapatma kararı aldı.

Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod, devlet televizyonu DR'ye yaptığı açıklamada, Rus uçaklarının hava sahasını kullanmasını yasaklamaya hazırlandıklarını belirterek "Hava sahamızı Rusya'ya kapatma gücümüz var ve buna hazırlanıyoruz. Ukrayna işgalini durdurmak için (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin'in gücünü çökertmeliyiz" ifadesini kullandı.

İsveç Avrupa Birliği (AB) Bakanı Hans Dahlgren de Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı nedeniyle İsveç'in hava sahasını Rus uçaklarına kapatacağını söyledi.

Dahlgren, AB ülkelerinin tamamının hava sahasını Rusya'ya kapatması için baskı yapacaklarını da sözlerine ekledi.

Cübbeli Ahmet’ten HDP’nin oy oranına ilişkin tepki çeken sözler: Bu ne dinsizliktir?

13.54: ALMANYA, HAVA SAHASINI RUSYA'YA KAPATIYOR 

Alman Birinci Televizyon Kanalı ARD, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı nedeniyle ülkenin hava sahasını Rus uçaklarına kapatacağını duyurdu.

Haberde, Ulaştırma Bakanı Volker Wissing'in ARD'ye ülkesinin Rusya'ya yerel saatle 15.00'ten itibaren hava sahasını kapatacağını doğruladığı belirtildi.

Ulaştırma Bakanlığı'nın Twitter hesabından dün yapılan paylaşımında, "Bakan Volker Wissing Alman hava sahasının Rus uçaklarına kapatılmasını destekliyor ve bunun için hazırlıkların tamamlanmasını istedi" ifadesi kullanılmıştı.

13.42: Almanya Başbakanı: Putin, bir Rus imparatorluğu kurmak istiyor

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, savunma harcamaları için 100 milyar avroluk ek bir fon ayıracaklarını açıkladı.

Scholz, "Putin, bir Rus imparatorluğu kurmak istiyor" ifadelerini kullandı.

13.30: Belçika, hava sahasını Rusya'ya kapattı

Belçika Başbakanı Alexander de Croo, ülke hava sahasını Rus uçaklarına kapatma kararı aldı.

De Croo, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Belçika hava sahasının tüm Rus uçaklarına kapatıldığını belirterek "Uçaklar, insanları birbirine bağlayanlara açıklar, vahşice saldırmaya çalışanlara değil" ifadesini kullandı.

12.50: Danimarka ve İzlanda hava sahasını Rusya'ya kapatıyor.

12.40 : Uluslararası Judo Federasyonu, Putin'in onursal başkanlığını askıya aldı

Uluslararası Judo Federasyonu (IJF), Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in onursal başkanlığının askıya alındığını duyurdu.

Federasyondan yapılan açıklamada, "Ukrayna'da devam eden çatışmalar doğrultusunda, Vladimir Putin'in Uluslararası Judo Federasyonu Onursal Başkanı ve Büyükelçisi statüsü askıya alınmıştır" dendi.

12.15: İNGİLTERE DIŞİŞLERİ BAKANI'NDAN AÇIKLAMA 

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Rusya ile Ukrayna konusunda müzakerelerin devam edemeyeceğini, Moskova komşusunda asker bulundururken çatışmanın uzayabileceğini söyledi.

Truss, "Ruslar müzakereler konusunda ciddiyse, birliklerini Ukrayna'dan çekmeli. Ukraynalıların kafasına silah dayayıp müzakere edemezler. Açıkçası, ben bu sözde müzakere çabalarına güvenmiyorum" dedi.

"Bu Putin dönemin sonu olabilir" diyen Truss, "Önümüzdeki haftalarda daha çok oligarka yaptırım uygulayacağız" ifadelerini kullandı.

12.10: AB ÜYELERİ, HAVA YOLLARINI RUSYA'YA KAPATIYOR 

AB yetkilisi, üye ülkelerin çoğunun Rus havayollarına sahalarını kapattığını belirterek, "Kısa süre sonra bu konuda resmi bir karar alınabilir" dedi.

12.00: UKRAYNA: DÜŞMAN İNİSİYATİF KAYBETTİ 

Ukrayna Devlet Başkanlığı Danışmanı, Rusya ile savaştaki durumun önemli ölçüde değişmediğini söyledi. Kiev'in batısının kontrol altına alındığını söyleyen sözcü, "Ukrayna güçleri Harkov'a giren araçların yarısını imha etti. Düşman inisiyatifi kaybetti ve Belarus müzakerelerine giderek bunu doğrulamış oldu" dedi.

11.50: NATO’DAN UKRAYNA’YA SİLAH YARDIMI 

NATO ülkeleri Ukrayna'ya silah yardımı yapacak. Bu kapsamda Hollanda, Alman yapımı taksavarları Ukrayna'ya gönderecek.

11.45: İNGİLTERE ‘ENDİŞELİ ’

İngiltere Dışişleri Bakanı Truss, Rusya-Ukrayna krizinin uzun soluklu olacağından endişelendiğini söyledi.

11.30: LUKAŞENKO’DAN MÜZAKERE AÇIKLAMASI 

Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukaşenko, "Ukrayna, devlet statüsünü kaybetmek istemiyorsa masaya oturmalı" diyerek Kiev'e çağrı yaptı. Rusya, müzakere heyetinin Belarus'un Gomel kentinde Ukraynalı mevkidaşlarıyla görüşmeye hazır olduğunu açıkladı, ancak Kiev Belarus'un Rusya saldırısında suç ortağı olduğunu ve tarafsız bir aracı olarak görülemeyeceğini bildirdi.

Selahattin Demirtaş: Muhalefet ile ortak adayı desteklememizin şartları var

11.20: UKRAYNA TARAFI: ‘BELARUS’ SEÇENEĞİ BİR PROPAGANDA 

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'in bir danışmanı Reuters'e verdiği demeçte, Ukrayna'nın Rusya ile askeri saldırısı konusunda ültimatom olmadan yalnızca "gerçek" müzakereler istediğini söyledi. Moskova'nın müzakereler için Belarus'a bir heyet gönderme kararını "propaganda" olarak nitelendirdi.

11.00 KREMLİN'DEN YANIT 

Kremlin tarafından Zelenskiy'ye verilen yanıtta, "Ukrayna tarafını, askeri operasyonun görüşmeler başlayana dek askıya alınmayacağı konusunda uyarmıştık” denildi.

10.40: ZELENSKİ’DEN MÜZAKERE AÇIKLAMASI 

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, müzakere için Belarus yerine İstanbul, Varşova, Bakü veya Budapeşte'yi önerdi. Açıklama yapan Zelenski şunları söyledi:

"Eğer Rusya Ukrayna'ya Belarus topraklarından saldırmamış olsaydı, Minsk'te görüşmeler mümkün olabilirdi. Ukrayna'ya saldırganlık göstermemiş başka yerlerde görüşmelere açığım.

Tabii ki barış istiyoruz, görüşme istiyoruz, savaşa son vermek istiyoruz. Varşova, Bratislava, Budapeşte, İstanbul, Bakü - Ruslara bu kentleri önerdik. Bize - topraklarından Ukrayna'ya füze atılmayan herhangi bir başka ülkedeki- başka her kent uyar. Müzakerelerin dürüst olmasının ve savaşa gerçekten son verebilmesinin tek yolu bu."

10.30: ZELENSKİY, UKRAYNALILARLA "YAN YANA" SAVAŞMAYA DAVET ETTİ 

Zelenskiy, sosyal medya hesaplarından herkesi Ukraynalılarla "yan yana" savaşmaya davet eden bir çağrı yaptı. Zelenskiy çağrısında, "Ukrayna'nın, Avrupa'nın ve dünyanın savunmasına katılmak isteyen herkes gelip Rus savaş suçlularına karşı Ukraynalılarla yan yana savaşabilir” ifadelerini kullandı.

10.22: TÜRKİYE GEMİLERİNDE GÜVENLİK SEVİYESİ 3’E YÜKSELTİLDİ 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca yapılan açıklamada, "Karadeniz'deki Ukrayna ve Rus limanlarını ziyaret eden Türk gemilerimizin güvenlik seviyesi en üst düzey olan seviye 3'e yükseltilmiştir" denildi.

10.15: RUS HEYETİ MÜZAKERELER İÇİN BELARUS'TA 

Kremlin, bir Rus delegasyonunun Ukrayna'yla görüşmeleri başlatmak üzere Belarus'a vardığını açıkladı. Görüşmelerin Gomel kentinde başlayacağı kaydedildi.

10.10: ‘ORDUMUZ OLMADAN AVRUPA GÜVENLİ BİR YER OLMAYACAK’

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Her geçen saat Avrupa'nın başka bir yerinde böyle ordu olmadığını anlıyorlar. Bizim ordumuz ve halkımız olmadan Avrupa asla güvenli bir yer olmayacak" dedi.

09.50: ALMANYA HAVA SAHASINI RUSYA'YA KAPATMAYA HAZIRLANIYOR 

Almanya hükümetinin Rusya'ya hava sahasını kapatmaya hazırlandığı bildirildi. Almanya Ulaştırma Bakanlığı'nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "Federal Bakan Volker Wissing Alman hava sahasının Rus uçaklarına kapatılmasını destekliyor ve bunun için her şeyin hazırlanmasını emretti" denildi.

09.11: KİEV'DE YENİDEN SİRENLER ÇALDI 

Kuşatmanın sürdüğü Kiev'de yeniden siren sesleri duyuldu.

08.50: RUS ASKERLERİ HARKOV'A GİRDİ 

Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı yaptığı açıklamada, "Rus ordusu Harkov'a girdi. Vatandaşlardan sokağa çıkmamalarını, sığınaklarda kalmalarını istiyoruz" dedi.

07. 30: GOOGLE'DAN YASAK 

Yaptırımlarının ardından dev şirketler de Moskova'ya karşı adımlar atıyor. Son olarak Google devlet tarafından finanse edilen Rus medyasının kendi platformu üzerinden para kazanmasını askıya aldı.

8.00: BOĞAZLARI KAPATMA KONUSU 

Zelenskiy, İngilizce yazdığı Twitter mesajında, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk halkına destekleri için teşekkür ediyorum. Karadeniz’in Rus savaş gemilerine kapatılması ve önemli askeri ve insani destek bugün Ukrayna için çok önemli. Ukrayna halkı bunu unutmayacak” dedi. Zelenskiy’nin bu sözleri hakkında Reuters’a konuşan Türk yetkili, boğazların Rusya savaş gemilerine kapatılmasına yönelik bir karar verilmediğini ve bu konuda değerlendirmenin yapılmaya devam edildiği belirtildi.

07.00: BM'DEN SİVİL KAYIP AÇIKLAMASI 

Birleşmiş Milletler'den (BM) ülkedeki sivil bilançosuna ilişkin açıklama geldi. BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) tarafından yapılan açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'ya düzenlediği saldırılarda şu ana kadar 64 sivilin hayatını kaybettiği ve 240 sivilin ise yaralandığı ifade edildi. Açıklamada, "Gerçek rakamların çok daha yüksek olduğuna inanıyoruz” denilirken; bunun nedeninin ise birçok can kaybı raporunun henüz tam olarak doğrulanmaması olduğunu ifade edildi.

Rusya'nın başkenti Moskova'da konser verdiğini duyuran Grup Yorum'a tepki yağdı 

05.00: MACRON’DAN LUKAŞENKO’YA ÇAĞRI 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, telefonla görüştüğü Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'dan Rus birliklerin Belarus'tan en hızlı şekilde ayrılmasını talep etti.

06.20 Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Mihail Podolyak, Rusya ile yapılacak olası müzakerelerde Ukrayna'nın dikte edeceği bir pozisyonda olacağını söyledi.

03:10 KİEV'DE BÜYÜK PATLAMALAR 

Ukrayna'nın başkenti Kiev yakınlarında 2 büyük patlama gerçekleşti.

03:00 RUSYA BAZI ÜLKELERE HAVA SAHASINI KAPATTI 

Rusya'nın, Litvanya, Letonya, Slovenya ve Estonya uçaklarına hava sahasını kapattığı bildirildi.

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı'ndan (Rosaviatsiya) yapılan açıklamada, söz konusu ülkelerin uçaklarına getirilen yasaklama kararının, Rus uçaklarının bu devletlerdeki uçuşlarının yasaklanmasına cevap olarak verildiği belirtildi. Kararın transit uçuşları da kapsadığı kaydedildi.

İngiltere, Bulgaristan, Çekya, Polonya, Romanya, Slovenya, Letonya, Litvanya ve Estonya, hava sahalarını Rusya'ya kapatma kararı almıştı. Rusya da cevaben İngiltere, Bulgaristan, Çekya, Polonya ve Romanya'ya hava sahasını kapatmıştı.

02:38 HARKOV’A YOĞUN SALDIRI 

Rusya, sınırda bulunan ve Ukrayna’nın Kiev’den sonraki en büyük ikinci kenti olan Harkov’a şiddetli hava saldırısı düzenliyor.

02:25 UKRAYNALI SİVİLLERİN POLONYA’YA DOĞRU HAREKETİ DEVAM EDİYOR 

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırıları sürerken ülkeden ayrıldıktan sonra Polonya'ya gelen Ukraynalı siviller, ülkenin Ukrayna sınırındaki Medyka bölgesindeki sınır kapısında görüntülendi. Fotoğrafta Ukrayna'dan gelen sivillerin ihtiyaçlarını karşılamak için bölgede gıda ve eşya dağıtan gönüllüler görülüyor.

02:10 BMGK, TSİ 23.00'te TOPLANACAK 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), bugün TSİ 23:00’te BM Genel Kurulu’nda Ukrayna konusunda olağanüstü oturum yapılması karar tasarısı için toplanacak. New York’taki toplantıya ilişkin bilgi veren BM diplomatik kaynakları, Güvenlik Konseyi’nde Ukrayna konusunda BM Genel Kurulu’nda acil olağanüstü bir oturum yapılması çağrısında bulunan karar taslağının oylanacağını belirtti. BMGK’den söz konusu tasarının bugün geçmesi halinde olağanüstü Genel Kurul toplantısının 28 Şubat Pazartesi günü yapılabileceği kaydediliyor. Kaynaklar, Genel Kurul’daki görüşmelerde ise Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının kınanacağı ve ‘işgale derhal son vermesi’ çağrısında bulunulacağı bir tasarının oylamasının yapılmasını bekliyor.

01:55 ELON MUSK, UKRAYNA'NIN TALEBİNİ KARŞILADI 

SpaceX ve Tesla şirketlerinin patronu, ABD’li iş insanı Elon Musk, Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mikhail Fedorov’a Twitter’dan yanıt vererek, uydudan internet erişimi sağlayan Starlink sisteminin Ukrayna için aktif olduğunu duyurdu.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mikhail Fedorov, Elon Musk'tan Ukrayna'ya yardım yapması konusuna çağrıda bulunmuştu. Fedorov, Musk'tan kendilerine Starlink istasyonlarını açmasını talep etmişti.

01:35 ABD, İNGİLTERE, ALMANYA, FRANSA,  İTALYA, AB ve KANADA'DAN ORTAK AÇIKLAMA 

Avrupa Konseyi Başkanı Ursula von der Leyen’in açıklamasıyla aynı dakikalarda, Rusya’nın SWIFT sisteminden çıkarılacağına ilişkin ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, AB ve Kanada tarafından ortak açıklama yapıldı. Yazılı açıklamada, Rusya Merkez Bankası'nın uluslararası rezervlerinin de kısıtlanacağı belirtildi. Açıklamada, "Rusya'ya daha fazla maliyet yüklemeye, onu uluslararası finans sisteminden ve ekonomilerimizden daha fazla izole etmeye kararlıyız" değerlendirmesinde bulunuldu.

Almanya hükümetinden yapılan açıklamada da yeni yaptırım paketinde Rusya Merkez Bankası'nın Ruble’yi destekleme kapasitesinin de hedef alınacağı belirtildi. Açıklamada, zengin Rusya vatandaşları ile ailelerinin 'altın pasaport' almasının da engelleneceği bilgisi verildi.

01:13 AVRUPA KONSEYİ: RUS MERKEZ BANKASI’NIN VARLIKLARINI NAKİTE DÖNDÜRMEYECEĞİZ 

Avrupa Konseyi Başkanı Ursula von der Leyen: Bizler Putin'in savaş hazinesini kullanmasını engelleyeceğiz. Rus Merkez Bankası'nın varlıklarını nakite döndürmesine engel olacağız. Müttefik ülkeler, Rusya'yı SWIFT sisteminden çıkaracak. Rus oligarklarının finansmanlarının bizim piyasamızda kullanılmasını engelleyeceğiz. Putin Ukrayna'yı yok etme hedefiyle hareket etti ama aynı zamanda yaptığı kendi ülkesinin geleceğini de yok etmek.

SWIFT NEDİR?

SWIFT (Dünya Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Birliği), sınır ötesi ödemeleri hızlandıran ve uluslararası ticareti kolaylaştıran güvenli bir mesajlaşma sistemi. 200'den fazla ülkede 11 binden fazla finans kurumu tarafından kullanılıyor.

SWIFT, bankaların WhatsApp'ı olarak da biliniyor. 2020'de 140 trilyon dolarlık sınır ötesi havalelerin yüzde 90'ından fazlası SWIFT üzerinden yapıldı. Bu, küresel gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYH) yüzde 152'sine denk geliyor.

Ödeme transferinde bir banka SWIFT aracılığıyla başka bir bankaya mesaj gönderiyor. Mesajda ödeyici ve alıcının isimleri, hesap numaraları ve bankaların kodları yer alıyor.

01:10 ALMANYA HAVA SAHASINI RUSYA'YA KAPATABİLİR 

Almanya Ulaştırma Bakanı Volker Wissing, yaptığı açıklamada, Berlin'in hava sahasını Rus uçaklarına kapatmasından yana olduğunu ve gerekli tüm önlemlerin alınması talimatını verdiğini belirtti.

01:05 ABD’DEN UKRAYNA'YA 350 MİLYON DOLARLIK EK ASKERİ YARDIM 

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Basın Sekreteri John Kirby, “ABD Savunma Bakanlığı, Ukrayna’ya hafif silahlar ve çeşitli mühimmatları içeren 350 milyon dolarlık ek askeri yardım gönderilmesine izin verdi” dedi. Kirby yaptığı açıklamada, "ABD tek başına Ukrayna'yı desteklemiyor. Birçok ülke, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik sebepsiz saldırılarına karşı, Ukrayna’nın kendisini savunma hakkına katkıda bulunuyor. Müttefiklerimiz ve ortaklarımızla birlikte, Ukrayna için güvenlik yardımını hızlandırmaya devam ediyoruz. Ukrayna halkını, Rusya’nın saldırganlığına karşı desteklemek için mevcut tüm güvenlik işbirliği araçlarını kullanıyoruz” ifadelerini kullandı.

01:03 RUSYA'DA  GÖZALTI SAYISI 3 BİNİ GEÇTİ 

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı askeri harekatın ardından Rusya’da düzenlenen savaş karşıtı gösterilerde gözaltı sayısının 3 bini geçtiği bildirildi.

01:00 PUTİN İLE ALİYE GÖRÜŞTÜ 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, telefonla Ukrayna'daki gelişmeleri görüştü. Kremlin'den yapılan açıklamaya göre, görüşmede güncel konuların yanı sıra Rusya'nın Ukrayna'daki askeri harekatı ele alındı. Açıklamaya göre Putin ve Aliyev, 22 Şubat'ta Moskova'da gerçekleştirilen üst düzey Rusya-Azerbaycan görüşmelerinin devamı niteliğinde bir dizi güncel konuda görüş alışverişinde bulundu.

 UKRAYNA BÜYÜKELÇİLİĞİ: KİEV BOMBARDIMAN ALTINDA 

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği, Twitter’dan yaptığı açıklamada “#SonDakika Kyev bombardıman altında” ifadelerini kullandı.

(26 Şubat) LVİV BELEDİYE BAŞKANI: MOLOTOFLARI HAZIRLAYIN 

Ukrayna’nın batı bölgesinde yer alan Lviv şehrinin Belediye Başkanı Andrey Sadoviy, halka seslendi. Başkan Sadoviy açıklamasında, "Savunma ve polis birlikleriyle şehirde devriye gezmeye davet ediyoruz. Kim silah sahibiyse hazır olsun. Sakinliğinizi koruyun ve molotof kokteyllerini hazırlayın" şeklinde konuştu.Öte yandan sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, Ukrayna’nın Odessa şehrindeki halkın Rus tankları için molotof kokteylleri hazırladığı kaydedildi.


 

Detaylar Gelecek....