Gazete Emek - Açıklamada, "Uluslararası Af Örgütü, Gezi Davası sonucunda halihazırda asılsız suçlamalarla hapsedilen ve aralarında Can Atalay’ın da bulunduğu yedi düşünce mahkumunun serbest bırakılması çağrısını yineliyor." denildi.

Can Atalay, Türkiye İşçi Partisi'nin Hatay birinci bölge milletvekili adayı oldu. 14 Mayıs'ya yapılan seçimlerle Meclis'e girmeye hak kazanan Atalay, tutulduğu Silivri Cezaevi'nden henüz çıkarılmadı. TBMM'ye başvuruda bulunulan Atalay'ın odası da hazırken; Uluslararası Af Örgütü, Atalay'ın serbest kalması çağırısı yaptı.

"Can Atalay’ın da bulunduğu yedi düşünce mahkumunun serbest bırakılması çağrısını yineliyor"

Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve Kaftancıoğlu ile birlikte kadınların sorularını yanıtladı Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve Kaftancıoğlu ile birlikte kadınların sorularını yanıtladı

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü Ruhat Sena Akşener'in de demecine yer verilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "14 Mayıs genel seçimlerinde Hatay Milletvekili seçilen Avukat Can Atalay kesin sonuçlar Resmi Gazete’de yayınlanmasına rağmen henüz tahliye edilmedi.

Milletvekili seçilmesinin ardından avukatları, 25 Mayıs’ta Can Atalay’ın mazbatasını teslim aldı ve tahliyesi için aynı gün Yargıtay’a başvurdu. 2 Haziran tarihinde TBMM’de milletvekili yemin töreni düzenlenmesine rağmen Can Atalay, Marmara Kapalı Cezaevi’nde tutuluyor.

Uluslararası Af Örgütü, Gezi Davası sonucunda halihazırda asılsız suçlamalarla hapsedilen ve aralarında Can Atalay’ın da bulunduğu yedi düşünce mahkumunun serbest bırakılması çağrısını yineliyor.

"Yargıtay, Can Atalay'ın derhal serbest bırakılmasını sağlamalıdır"

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü Ruhat Sena Akşener konuya dair açıklama yayınlayarak, “25 Nisan 2022 tarihinden bu yana tutuklu olan ve Uluslararası Af Örgütü tarafından bir yıl önce düşünce mahkumu ilan edilen Gezi Yedilisi’nden biri olan Avukat Can Atalay’ın, milletvekili seçilmesine rağmen hâlâ cezaevinde tutulması bu tutukluluğun hukuki bir amaç taşımadığını tekrar ortaya koymaktadır.

Bu siyasi güdümlü dava ve ona eşlik eden haksız tutukluluk kararları, Türkiye’de yargının bağımsızlığının ve hukukun üstünlüğünün aldığı hasarı gösteren örneklerden sadece biridir. Yargıtay, Can Atalay'ın derhal serbest bırakılmasını sağlamalıdır.”