Gazete Emek- Urfa’da 13 Haziran’dan bu yana kayıp olan 12 yaşındaki Abdülbaki Dakak, Eyyubiye ilçesinin Beşat kırsal mahallesinde bulunan bir ahırda dün asılı bir halde bulundu. Olaya dair soruşturma başlatılırken, dikkat çekici detaylar ortaya çıktı. Edinilen bilgilere göre; kente bağlı Ceylanpınar ilçesinde ikamet eden Dakak, bir yıl önce ailesinin zorlamasıyla 85 kilometre uzaklıktaki Beşat Mahallesi’nde bulunan Menzil mensuplarının kurduğu Semerkand Vakfı’nın denetiminde olan medreseye gönderildi. Dakak, hem medreseye hem de mahallede bulunan ilköğretim okulunda “eğitim” görürken, bir yıl içinde 2 defa kaçarak eve gitti. Ancak ailesi tarafından zorla geri getirildi.

Dakak’tan, 13 Haziran’dah sonra bir daha haber alınamadı. Dakak, dün öğle saatlerinde Semerkand Vakfı’nın denetiminde olan medresenin bitişiğinde ahır olarak kullanılan metruk yapıda asılı halde bulundu. Dakak'ın, cansız bendeni Urfa Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopsi işlemlerinin ardından gece saatlerinde ailesine teslim edildi. Serêkanîyê merkezde bulunan Asli Mezarlık’ta defnedilen Dakak’ın “intihar” ettiği iddia edildi.

EYYÜBİYE BELEDİYESİ İNŞA ETTİ
Dakak’ın zorla gönderildiği belirtilen medresede, 20 çocuğun yatılı olarak “dini eğitim” gördüğü öğrenildi. Söz konusu medrese, AKP’li Eyyübiye Belediyesi tarafından Beşat Mahallesi Mezarlığı içinde yer alan bir alanda inşa edildi. Medresenin 29 Eylül 2018 tarihinde yapılan açılışına Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci’nin yanı sıra, AKP Urfa eski Milletvekili Halil Özcan katıldı.

Açılışta, söz konusu yapı, “medrese, Kur’an kursu, taziye evi ve çok amaçlı salon” olarak lanse edildi. Daha sonra ise, Menzil tarikatına devredildi. Herhangi bir resmiyeti bulunmayan medresede eğitim veren kişilerin de Diyanet’e bağlı olmadıkları öğrenildi.

“FAHRİ İMAM EĞİTİM VERİYOR”
Konuyla ilgili ulaştığımız Beşat Mahallesi muhtarı Ömer Kaya, Dakak ve medreseye dair iddiaları doğruladı. Kaya, “Bu çocuk birkaç defa ailesine ve beraber kaldığı arkadaşlarına burada kalmak istemediğini belirtti. Hatta 2 defa eve dönüyor ama yine getiriliyor. En son kayboldu. İki gün önce biz her yerde aradık, dün medresenin yanında bir ahırda kendisini asmış halde bulduk. Medresenin resmi bir durumu yok. 20 öğrenci dışarıdan gelip yatılı kalıyor. Fahri imam tarafından eğitim veriliyor. Bazen köylüler kendi aralarında maddi yardımda bulunuyor” diye konuştu.

 Dakak’ın ailesi ise, telefonlarımıza cevap vermedi.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI
Şanlıurfa Valiliği'nden yapılan açıklamada da Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli soruşturma başlatıldığı belirtilerek, şu ifadeler kullanıldı:

"İlimiz Eyyübiye ilçesi Beşat İncirli Mahallesi'nde A.D. adında bir çocuğumuz kendisini asmak suretiyle intihar etmiştir. Olayın vuku bulduğu andan itibaren kolluk kuvvetlerimiz olayın aydınlatılması için sahada tüm ekiplerimizle birlikte hassas şekilde çalışmalarını sürdürmektedir. Ayrıca; olayın tüm detayları ile aydınlatılması için Valiliğimiz tarafından idari soruşturma, Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından da adli soruşturma başlatılmıştır. Süreç hakkında adli işlemler, hassasiyetle yürütülmektedir. Çocuğumuza Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz." Öte yandan intihar eden çocuğun kursa gitmek istememesine rağmen ailesinin zorlamasıyla 1 yıldır eğitim gördüğü iddiasının da araştırıldığı bildirildi. 

YEŞİL SOL PARTİ 12 YAŞINDAKİ DAKAK’IN ŞÜPHELİ ÖLÜMÜNÜ MECLİS’E TAŞIDI
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Urfa milletvekilleri Dilan Kunt Ayan, Ömer Öcalan ve Ferit Şenyaşar, Urfa’da bir ahırda yaşamını yitirmiş halde bulunan 12 yaşındaki Abdülbaki Dakak’ın şüpheli ölümünü Meclis gündemine taşıdı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş ile İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yanıtlaması talebiyle 3 vekilin imzasıyla yazılı soru önergesi verildi. Verilen önergede, yürütülen soruşturmayla ilgili herhangi kimsenin gözaltına alınıp alınmadığı soruldu.

Yeşil Sol Partili vekiller, bakanların yanıtlaması talebiyle şu soruları yöneltti:

Abdülbaki Dadak’ın Eyyübiye ilçesi Beşat kırsal mahallesinde, bir medresenin arka tarafındaki ahırda ölü olarak bulunmasından bakanlığınız haberdar mıdır?

Söz konusu mevkide böyle bir medrese var mıdır, hangi amaçlarla açılmıştır? Bu medresenin sorumluluğu kime aittir? Yöneticileri kimlerdir? Devlet yetkilileri bu açılışa katılmış mıdır? Katılmışlarsa açılan medrese ile iltisakları nedir?
Resmi bir statüsü olmamasına rağmen 20 çocuğu yatılı olarak bünyesinde bulunduran ve eğitimler veren bu medreseden bakanlığınızın haberi var mıdır? Yasal olmamasına rağmen fiili olarak eğitim veren bu kuruma dair başlatılmış bir soruşturma ve kapatma kararı mevcut mudur?
12 yaşındaki Abdülbaki Dadak’ın zorla medreseye yatılı olarak verilmesinin arkasında olan isimlerle ilgili başlatılan bir soruşturma var mıdır?
Abdülbaki Dadak’ın bulunduğu gün medresede ‘görevli’ olarak bulunan kişiler kimlerdir? ‘Fahri imam’ olarak adlandırılan bu kişilerin bilgileri nelerdir? Bu olaya ilişkin olarak herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Bu kişiler hakkında verilen bir gözaltı kararı var mıdır?
2018 yılından beri faaliyet yürüten ve çocukları yatılı olarak alıkoyan bu medresenin yöneticileri ve sorumluları hakkında açılan bir soruşturma mevcut mudur? Açılmamışsa neden açılmamıştır?
Menzil tarikatının bu medrese ile olan ilişkisi nedir? Medrese tarikat tarafından yönetilen bir medrese midir? Tarikatın yöneticileri, liderleri hakkında bu konuya dair bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmamışsa bu konuya dair adım atılıp başlatılacak mıdır?
Türkiye’de ‘dini eğitim’ verdiklerini iddia eden medreseler denetlenmekte midir? Bu medreselerde kimler, hangi eğitimleri vermektedir? Kaçak medreselere dair yürütülen bir çalışma var mıdır? Bu medreselerin tespit edilmesi ve derhal kapatılması için adım atılacak mıdır?”

Kaynak: Evrensel 

Editör: Derya çelik